Pracę sezonową w Holandii można znaleźć przede wszystkim w ogrodnictwie, sadownictwie, w przemyśle szklarniowym (bez względu na porę roku) i w rolnictwie. Praca jest także w budownictwie i logistyce, ale często wymagane są pewne kwalifikacje. Informacje, o czym trzeba pamiętać jadąc do pracy zebrała Katarzyna Szymańska-Borginon.
Zanim wyjedziemy do pracy w Holandii najlepiej zweryfikować rzetelność biura pośrednictwa pracy. Takie agencje zrzeszone są w organizacjach sektorowych. Największa z nich to organizacja ABU.nl. Na polskojęzycznej stronie można znaleźć wykaz firm pośrednictwa pracy, które są certyfikowane w Holandii. Jest to już pierwsza gwarancja, że pracodawca, który chce nas ściągnąć do pracy, jest rzetelny.
Unikajmy podpisywania kontraktów w języku, którego nie znamy. Żądajmy kontraktu w języku polskim. Nigdy nie oddawajmy swojego dowodu tożsamości czy paszportu pracodawcy na przechowanie. Pracodawcy powinna wystarczyć kopia.
Trzeba także wiedzieć, że holenderski rynek pracy różni się od polskiego. Najlepiej żądać, aby wynagrodzenie było przelewane na nasze konto w banku, a nie wypłacane gotówką. Mamy wtedy dowód, łatwiej możemy domagać się wyrównania do obowiązujących w Holandii stawek minimalnych.
Trzeba wiedzieć, że pracodawca nie ma pełnej swobody przy potrącaniu z pensji kosztów zakwaterowania. Często zdarza się, że pracodawca zapewnia polskim pracownikom "dach nad głową", ale bardzo zawyża te koszty tak, aby dla siebie zwiększać zyski. Pracodawca często potrąca także wygórowane koszty za transport do pracy, zdarza się, że ustanawia także różnego rodzaju kary. Pracodawca może potrącać te koszty, ale muszą to być rzeczywiście koszty przez niego ponoszone i nie mogą przekraczać 20 proc. wynagrodzenia.
Jeżeli nie zgadzamy się ze sposobem traktowania nas przez pracodawcę możemy skorzystać z infolinii holenderskich władz i złożyć skargę w języku polskim.
Musimy także pamiętać o ubezpieczeniu zdrowotnym. W Holandii ubezpieczenie jest obowiązkiem pracownika, a nie pracodawcy. Można także skorzystać z ubezpieczenia zbiorowego, ale zawsze musimy sprawdzić, jaki jest zakres takiej polisy ubezpieczeniowej (np. czy zabiegi dentystyczne też są objęte tym ubezpieczeniem) i pamiętajmy o zachowaniu kopii. Jeżeli uważamy, że nasze prawa są łamane, możemy także skontaktować się z polską ambasadą w Hadze.
(abs)