Parlament w Kijowie przyjął rano budżet na 2016 rok, co było kluczowym warunkiem otrzymania przez Ukrainę kolejnej transzy pomocy w ramach wartego 17,5 mld dolarów pakietu kredytowego udzielonego jej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Parlament zatwierdził również zmiany w systemie podatkowym, m.in. obniżenie podatku od pracodawców oraz ujednolicenie stawki podatku od dochodów osobistych. W celu zrównoważenia budżetu państwa podwyższono akcyzę na wyroby tytoniowe, paliwo i alkohol. Wsparcie finansowe Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) uzależnianie jest od wdrażania uzgodnionych z kredytobiorcą reform gospodarczych.
W ubiegłym tygodniu wiceszef MFW David Lipton ostrzegł władze w Kijowie, że Fundusz może wstrzymać wypłacenia Ukrainie trzeciej transzy pakietu pomocowego w wysokości 1,7 mld dolarów, jeśli parlament odrzuci reformę systemu podatkowego i projekt budżetu na przyszły rok. Przyjęcie budżetu, który ma na celu redukcję deficytu budżetu państwa do 3,7 proc. PKB jest podstawowym warunkiem realizacji programu MFW - ostrzegał Lipton.
W tym roku Ukraina otrzymała już prawie 10 mld dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i innych międzynarodowych pożyczkodawców. Podczas niedawnej wizyty w Kijowie wiceprezydent USA Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone oczekują do władz Ukrainy bardziej zdecydowanych kroków w walce z korupcją.
Poinformował też, że Waszyngton zdecydował o przydzieleniu Kijowowi nowej pomocy o wartości 190 mln dolarów. Pieniądze te mają być przeznaczone między innymi na walkę z korupcją w organach spraw wewnętrznych i reformowanie systemu finansowego. Biden oznajmił, że ogólna pomoc USA dla Ukrainy od czasu zmiany władz w 2014 roku wyniesie 760 mln dolarów.