Boeing 777 linii Malaysia Airlains lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur z 298 osobami na pokładzie został zestrzelony w czwartek na wschodzie Ukrainy, na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Przedstawiamy inne przypadki zestrzeleń cywilnych samolotów.

Zestrzelenia cywilnych samolotów:


- 27 lipca 1955 r. - 58 osób zginęło na pokładzie samolotu Lockheed L-149 Constellation należącego do Israel Airlines, który został zestrzelony przez bułgarskie myśliwce w rejonie Petricza. Maszyna leciała z Londynu do Tel Awiwu i - chcąc minąć burzowy rejon w korytarzu powietrznym nad Jugosławią - przez pomyłkę znalazła się nad Bułgarią. Ustalono potem, że przyczyną pomyłki były wyładowania atmosferyczne, które zakłóciły działanie radiokompasu. Izraelski samolot został przechwycony i zestrzelony przez dwa bułgarskie myśliwce. Władze tego kraju początkowo odmawiały uznania swej odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu, ostatecznie jednak wypłaciły odszkodowania rodzinom ofiar uznając, że winą pilotów ich myśliwców było zbyt pochopne działanie.

- 1 września 1983 r. Boeing 747-200A (lot z Anchorage na Alasce do Seulu w Korei Południowej) z nieznanych przyczyn zboczył z kursu i wleciał na kilkadziesiąt kilometrów w głąb przestrzeni powietrznej ZSRR nad Sachalinem, gdzie został w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach zestrzelony przez radzieckie myśliwce, co kosztowało śmierć wszystkich na pokładzie - 269 osób, głównie Koreańczyków, ale także 61 obywateli USA, w tym członka Izby Reprezentantów Larry'ego McDonalda. Rejon tej katastrofy był w tamtym okresie silnie strzeżony przez Armię Radziecką z powodu trwającej wówczas zimnej wojny. Trafiony rakietą z myśliwca koreański samolot wpadł w korkociąg i runął do Morza Japońskiego. W momencie trafienia znajdował się kilka kilometrów poza terenem ZSRR. W efekcie zdarzenia pogorszyły się stosunki amerykańsko-radzieckie, a samoloty Aerofłotu straciły prawo latania nad terytorium USA. Prezydent Ronald Reagan potępił zdarzenie, nazywając je "masakrą", "aktem barbarzyństwa" i "zbrodnią przeciwko ludzkości". Czarną skrzynkę koreańskiego samolotu radzieckie służby odnalazły w morzu krótko po tragedii, ale przekazał ją Koreańczykom dopiero prezydent Rosji Borys Jelcyn w 1992 r.

- 3 lipca 1988 r. - irański samolot pasażerski Airbus A300 z 290 osobami na pokładzie został zestrzelony przez amerykański krążownik USS Vincennes w czasie gdy samolot przelatywał nad irańskimi wodami terytorialnymi Zatoki Perskiej, w standardowym korytarzu powietrznym. Według Amerykanów irański samolot został omyłkowo zidentyfikowany jako irański samolot wojskowy F-14 Tomcat. USS Vincennes przed odpaleniem rakiet miał 11 razy próbować nawiązać łączność radiową z samolotem, który nie odpowiadał. Rząd uznał atak na cywilną maszynę za rozmyślny akt barbarzyństwa i agresji, mający zmusić Iran do zawarcia rozejmu w trwającej wojnie z Irakiem.

- 6 kwietnia 1994 r.
- samolot wiozący rwandyjskiego prezydenta Juv‚nala Habyarimanę oraz Cypriena Ntaryamirę - prezydenta Burundi, został zestrzelony w Kigali. Obaj prezydenci zginęli w katastrofie. Nie udało się ustalić, kto stał za tym zamachem. Zdarzenie to rozpoczęło wieloletni konflikt, połączony z aktami ludobójstwa w tym rejonie.

- 4 października 2001 r
. Tu-154 rosyjskich linii Sibir leciał z Tel Awiwu do Nowosybirska. Nad Morzem Czarnym trafiła go rakieta wystrzelona przez ukraińską armię, która prowadziła ćwiczenia w rejonie Półwyspu Krymskiego. W kadłubie trafionego samolotu doszło do dekompresji i pożaru, w efekcie maszyna spadła do wody. W tym miejscu morze ma 2 km głębokości. Zginęło 78 osób. 

RAPORT SPECJALNY: Zestrzelenie Boeinga 777 nad Ukrainą. Informacje, komentarze, analizy!

(jad)