​Przegrywamy ze świniami i z bydłem - mówi szef Związku Nauczycielstwa Polskiego odnosząc się do wczorajszej konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Kadzidle na Mazowszu, podczas której rząd zapowiedział dopłaty dla rolników dla zwierząt hodowlanych.

Według Sławomira Broniarza, taka informacja w kontekście tłumaczeń rządu, że nie ma pieniędzy dla nauczycieli nie pomaga w negocjacjach. Obietnice dla rolników usztywniają stanowisko związków.

Broniarz mówił, że wielu nauczycieli oburzyły zapowiedzi rządu, który twierdził, że budżet nie udźwignie postulatów związkowych.

Przyszła sobota cudów i ten budżet został rozdysponowany w zupełnie innym kształcie. Teraz okazuje się, że przegrywamy z rogacizną i trzodą chlewną, co tez wywołało ogromną falę emocjonalnych telefonów, maili i wrzenia w środowisku - mówi Broniarz.

Mimo to związkowcy idą na dzisiejsze negocjacje z rządem do Centrum Dialog. To mają być rozmowy ostatniej szansy, choć - jak zaznacza przewodniczący ZNP - wciąż nie wiadomo, czy rząd ma jakąś nową propozycję dla nauczycieli. Na tę chwilę - jak dodał - decyzja o jutrzejszym strajku obowiązuje.

Strajk, którym grożą nauczyciele, ma rozpocząć się w poniedziałek 8 kwietnia: tuż przed zaplanowanym na 10, 11 i 12 kwietnia egzaminem gimnazjalnym i egzaminem ósmoklasisty, który ma odbyć się 15, 16 i 17 kwietnia. Tylko nieco później - 6 maja - rozpoczną się matury.

Obie strony ostatni raz spotkały w piątek, ale nie doszły do porozumienia. Podczas spotkania strona rządowa przedstawiła ofertę polegającą na zwiększeniu tzw. pensum (od 25 do 33 proc.), czyli czasu zajęć dydaktycznych prowadzonych przez nauczyciela,,  połączoną ze wzrostem średniego wynagrodzenia do 2023 roku. ZNP oceniło, że ta propozycja tylko zaognia konflikt i  że "średnie wynagrodzenie" to nie realne zarobki nauczycieli.

FZZ i ZNP w trakcie negocjacji zmodyfikowały oczekiwania (początkowo upominały się o tysiąc zł podwyżki) i obecnie postulują 30 proc. podwyżki rozłożonej na dwie tury - 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września tego roku. Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" negocjowała: podwyżkę wynagrodzeń w wysokości 15 proc. od stycznia 2019 r.; zmianę systemu wynagradzania (według którego pensje nauczycieli byłyby bezpośrednio powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej; nowy system powinien obowiązywać już od przyszłego roku), a także wycofanie się z niekorzystnych przepisów dotyczących awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli.

Opracowanie: