"Senat RP, pamiętając o dramatycznych losach Żydów polskich, w tym także o czystkach z roku ’68, wyraża w ich rocznicę zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek objawów antysemityzmu pod jakąkolwiek postacią". Takie stwierdzenie znalazło się w projekcie uchwały na 50. rocznicę wydarzeń marcowych z 1968 roku, jaki we wtorek zgłosiło marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu sześcioro senatorów.
Na wstępie autorzy projektu - a podpisali się pod nim Grażyna Sztark, Piotr Wach, Piotr Zientarski, Tomasz Grodzki, Bogdan Borusewicz i Bogdan Klich - przypominają o styczniowym proteście studentów w obronie zakazanej przez komunistyczne władze inscenizacji "Dziadów" Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka i późniejszych demonstracjach w obronie wolności słowa i praw obywatelskich.
Wzrost represji i brutalne rozbicie masowej demonstracji 8 marca 1968 roku doprowadziły do licznych strajków na uczelniach, a protesty skierowane głównie przeciwko cenzurze i tłumieniu wolności wypowiedzi zostały wykorzystane przez władze do prowadzonej od blisko roku antysemickiej nagonki i przypisane tak zwanym "syjonistycznym prowokacjom i dywersji" - przypominają autorzy projektu.
Równolegle odbywały się liczne aresztowania uczestników demonstracji, zwalnianie wykładowców, relegowanie studentów i czystki antysemickie w większości instytucji państwowych - od wyższych uczelni po urzędy, przedsiębiorstwa przemysłowe, szkoły i szpitale. Wzrosła fala antysemityzmu, a dramat wielu rodzin zakończył się ogromnym exodusem ocalałych z Holocaustu Polaków narodowości żydowskiej - zaznaczają senatorowie.
Dalej podkreślają, że "zarówno obrona praw obywatelskich oraz wolności słowa jak i otwartość na różnorodność nurtów tworzących polską kulturę i historię są jedną z najcenniejszych części naszej narodowej tradycji".
Sześcioro senatorów chce, by "w 50. rocznicę tych dramatycznych zdarzeń" Senat uznał "wydarzenia ’68 roku za ważne memento dla współczesnych" i oddał hołd "wszystkim tym, którzy stanęli po stronie wolności w obronie polskiej kultury i tradycji tolerancji".
Jednocześnie Senat RP, pamiętając o dramatycznych losach Żydów polskich, w tym także o czystkach z roku ’68, wyraża w ich rocznicę zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek objawów antysemityzmu pod jakąkolwiek postacią - puentują autorzy projektu.
(e)