We Wrocławiu wody powoli opadają. Kulminacja fali wezbraniowej z rzek Bóbr i Nysy Łużyckiej wystąpi wcześniej niż kulminacja na Odrze – zapowiedział Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). IMGW podkreślił, że kulminacje "nie nałożą się". Zapraszamy do śledzenia naszej relacji z sytuacji powodziowej w Polsce.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • Wartość pomocy Caritas dla powodzian wynosi już ponad 1,5 mln zł
  • Kulminacja fali wezbraniowej z rzeki Bóbr i Nysy Łużyckiej wystąpi wcześniej niż kulminacja na Odrze
  • We Wrocławiu wody powoli opadają, fala powodziowa kulminuje w Brzegu Dolnym 

TUTAJ ZNAJDZIECIE ZAPIS NASZEJ PIĄTKOWEJ RELACJI NA ŻYWO

08:00

W sobotę we Wrocławiu o godz. 8.00 zebrał się sztab powodziowy z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska. Transmisja poniżej: 

O godz. 13.00 ma się odbyć spotkanie z wojewodami w celu zebrania wstępnych szacunków strat i kosztów, jakie trzeba będzie ponieść w związku z odbudową dotkniętych tragedią miejsc. Ma w nim wziąć udział m.in. były szef MSWiA i europoseł Marcin Kierwiński. W piątek premier zapowiedział, że obejmie on funkcję pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi.

07:05

O sytuacji we Wrocławiu informował w faktach RMF FM o 7:00 reporter Jakub Rybski: Chociaż ten spadek poziomu wody jest ledwo zauważalny, to jednak wyraźnie widać, że ten nurt rzeki znacznie się uspokoił. A wraz z nurtem uspokoili się nieco mieszkańcy Wrocławia, którzy po tych dwóch dobach z falą kulminacyjną - mogą nieco odetchnąć z ulgą. Trzeba jednak pamiętać, że ta fala - chociaż jest spłaszczona, to jest bardzo długa, co oznacza, że zwiększa się czas zwiększonego poziomu wody. To cały czas niesie ryzyko uszkodzenia wałów i tutaj w okolicach Wrocławia w ciągu ostatnich dni doszło już do kilku przesiąków. W dorzeczu Odry stany alarmowe są przekroczone wciąż na ponad 30 stacjach hydrologicznych. W tym momencie tutaj w regionie najgorzej jest w Brzegu Dolnym. Poziom wody przekracza 950 cm, ale na szczęście wciąż jest jeszcze kilkadziesiąt cm zapasu, aby nie doszło do przelania - relacjonował z Wrocławia dziennikarz RMF FM.

07:00

Stany alarmowe zostały przekroczone na 31 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry i na jednej w dorzeczu Wisły, maksymalnie o 313 cm na stacji Brzeg Dolny na Odrze - poinformował w sobotę rano IMGW-PIB. Na 20 stacjach w dorzeczu Odry przekroczony został stan ostrzegawczy.

06:50

O sytuacji hydrologicznej w południowo-zachodniej Polsce mówił w Faktach RMF FM Grzegorz Walijewski z IMGW:

Wezbranie z kulminacją mija Brzeg oraz Malczyce. Tam w tym momencie notowane są najwyższe stany. W Brzegu Dolnym one utrzymują się już od ponad doby, ale za chwilkę, około południa, zacznie tam woda opadać. W Malczycach też już kulminacja występuje od kilku godzin i w godzinach popołudniowych będzie powoli ten stan wody również opadał. Woda zbliża się do Ścinawy. Około południa dotrze tam. Maksymalna wartość będzie notowana przekroczeniem stanu alarmowego o ponad 2 metry. Następną stacją, na której będziemy obserwować przekroczenia stanów alarmowych będzie Głogów, ale to nastąpi dopiero w poniedziałek nad ranem - zapowiedział ekspert IMGW.

06:14

Wartość pomocy Caritas Polska dla powodzian wynosi już ponad 1,5 mln zł.

"W ramach zbiórki rzeczowej w ilościach hurtowych dla firm do tej pory udało się przekazać blisko 150 palet wody, 33 palety papieru toaletowego i ręczników kuchennych, ponad 30 palet konserw, blisko 90 tys. sztuk baterii, 8000 litrów środków do mycia, koce, pościel" - poinformowała Caritas Polska.

Przekazano, że wartość pomocy dla czterech najbardziej dotkniętych powodzią diecezji wyniosła ponad 1,5 mln zł. Wśród przekazanych darów jest m.in. 110 agregatów prądotwórczych, 300 osuszaczy, 1000 palników czy ponad 400 myjek ciśnieniowych 1500 łopat, 1000 szczotek, 300 grabi, 300 wiader, 200 taczek, 1100 butli turystycznych, 1000 palników, ponad 400 myjek ciśnieniowych - wymieniła organizacja.

05:40

W piątek wieczorem burmistrz Wołowa (Dolnośląskie) po konsultacji z wojskiem zarządził częściowo ewakuację we wsi Prawików (chodziło o  "pracujących nad umocnieniem wału starego polderu oraz domostwa poniżej drogi"). "Na miejscu zostaje tylko wojsko" - poinformował burmistrz Dariusz Chmura.

05:10

Stan ostrzegawczy przekroczony został na 28 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry. "Ze względu na spłaszczony kształt fali powodziowej, a co za tym idzie, długi okres utrzymywania się wysokich stanów wody, zwiększa się ryzyko uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych i innych elementów ochrony przeciwpowodziowej" - podaje IMGW w komunikacie. 

Kulminacja fali wezbraniowej z rzek Bóbr i Nysy Łużyckiej wystąpi wcześniej niż kulminacja na Odrze - zapowiedziano. Podkreślono, że kulminacje "nie nałożą się".

"W Malczycach fala kulminować będzie w najbliższych godzinach i utrzymywać przez cały dzień 21.09. przy przekroczonym stanie alarmowym o ok. 2 m" - dodano. Przypomniano, że maksimum z 1997 r. wyniosło w Malczycach 892 cm.

Jak podano, fala dotrze także do Ścinawy (przy przekroczonym stanie alarmowym o ok. 2,5 m), w Głogowie kulminacja nastąpić ma w niedzielę 22 września (przy przekroczonym stanie alarmowym o ok. 2,5 m). W środku tygodnia kulminacja fali dotrze do Połęcka.

05:00

We Wrocławiu wody powoli opadają, fala powodziowa kulminuje w Brzegu Dolnym - poinformował w sobotę w nocy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Stany alarmowe zostały przekroczone na 35 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry - dodał.

"W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry przewidywana jest przeważnie tendencja spadkowa stanów wody lub stabilizacja, odcinkami wahania wywołane głównie pracą urządzeń wodnych. Stany wody będą układały się na ogół w strefie wody wysokiej, odcinkami powyżej stanów umownych. Powolne wzrosty stanów wody prognozowane są na Baryczy oraz na Orli. W ujściowym odcinku Ślęzy, Bystrzycy, Widawy, Oławy, Kaczawy i Baryczy stany wody mogą wzrosnąć wskutek cofki od Odry" - wskazano.