W środę, w części województwa dolnośląskiego i lubuskiego, zostanie odwołany przed upływem 30 dni stan klęski żywiołowej. Tak wynika z założeń do projektów rozporządzeń opublikowanych w wykazie prac rządu.

Powódź w południowo-zachodniej Polsce sprawiła, że 16 września wprowadzono stan klęski żywiołowej. W kolejnych dniach rozszerzano go o nowe obszary.

Pierwsze rozporządzenie objęło część województw: dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. 15 października, po ustawowych maksymalnych 30 dniach, obszary te przestają być objęte stanem klęski żywiołowej.

W wykazie prac rządu opublikowano założenia do projektu rozporządzenia, który znosi z dniem 16 października stan klęski żywiołowej wprowadzony rozporządzeniem z 28 września na obszarze części województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego.

"W ocenie Rady Ministrów nie ma potrzeby dalszego utrzymywania stanu klęski żywiołowej" - podkreślono w opublikowanych założeniach.

Rozporządzenie z 16 września

Rozporządzeniem z 16 września rząd wprowadził stan klęski żywiołowej w województwie dolnośląskim i objął on: powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę. Stan klęski w województwie opolskim objął powiaty głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim. Z kolei w województwie śląskim: powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.

Które obszary objęło rozporządzenie z 28 września?

Rozporządzenie z 28 września wprowadziło stan klęski żywiołowej w województwie dolnośląskim na obszarze, który objął: powiat wołowski, gminę miejską Głogów, gminę wiejską Głogów, gminę Kotla, gminę Pęcław oraz gminę Żukowice w powiecie głogowskim, miasto i gminę Ścinawa w powiecie lubińskim.

Rząd wprowadził tym samym rozporządzeniem stan klęski żywiołowej w województwie lubuskim, który objął: gminę Dąbie i gminę Krosno Odrzańskie w powiecie krośnieńskim oraz gminę Bytom Odrzański, gminę miejską Nowa Sól, gminę wiejską Nowa Sól, gminę Otyń, gminę Siedlisko i gminę Kolsko w powiecie nowosolskim.

W kolejnych dniach stan klęski żywiołowej wprowadzany rozporządzeniem z 28 września na obszarach tych województw był rozszerzany: w woj. lubuskim o gminę Szlichtyngowa w powiecie wschowskim, gminę Czerwieńsk, gminę Sulechów, gminę Zabór, gminę Nowogród Bobrzański, gminę Trzebiechów i gminę Bojadła w powiecie zielonogórskim oraz gminę Cybinka i gminę Słubice w powiecie słubickim, a w województwie dolnośląskim powiat średzki, gminę Strzelin w powiecie strzelińskim, gminę Jemielno w powiecie górowskim.