Południowo-zachodnia Polska walczy ze skutkami intensywnych opadów deszczu. Najgorzej jest na Opolszczyźnie i na Dolnym Śląsku. Mieszkańcy wielu miejscowości zostali ewakuowani. MSWiA opublikowało krótki instruktaż, jak dać znać służbom, że potrzebujemy pomocy w momencie, gdy pozostaliśmy w swoich domach, a woda odcięła nas od reszty świata.

Przez zachodnią i południową Polskę przechodzą potężne ulewy. Na Dolnym Śląsku trwa dramatyczna walka ze skutkami żywiołu. 

Niestety dzisiaj premier Donald Tusk poinformował, że jest już pierwsza ofiara śmiertelna powodzi.

Najgorzej jest w Kłodzku i Głuchołazach, gdzie woda wdarła się do centrum miasta. 

Tutaj znajdziesz  naszą relację na żywo z sytuacji powodziowej w Polsce.

Z powodu powodzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instruktaż, jak należy postępować, gdy pozostaliśmy w domu i potrzebujemy natychmiastowej pomocy.

Jak czytamy na stronie resortu, ważne jest, aby w miejscu widocznym na zewnątrz budynku wywiesić flagę. W zależności od koloru, będzie ona miała różne znaczenie.

Co oznaczają kolory flag

Jeśli na zewnątrz budynku wywiesimy flagę w kolorze białym, oznacza to, że potrzebujemy ewakuacji. 

Flaga czerwona - to potrzeba pomocy medycznej. Flaga niebieska, to z kolei prośba o żywność i wodę.

Resort podkreśla, że flaga może być zrobiona z czegokolwiek. Wystarczy, że wywiesimy kawałek materiału, który będzie miał wyrazisty kolor. 

Na tereny powodziowe ruszyły śmigłowce. Jak skutecznie się z nimi komunikować? 

Uniesione w górę obie ręce to sygnał, że potrzebna jest pilna ewakuacja. Uniesiona w górę jedna ręka oznacza, że wszystko jest w porządku. 

Resort apeluje, by nie machać rękami do pilotów, bo to może utrudnić rozpoznanie właściwych gestów 

MSWiA przypomina też, że w sytuacji zagrożenia powodziowego należy śledzić na bieżąco prognozy, komunikaty i ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.