Trzęsienie ziemi słoniom niestraszne. Pokazały to zwierzęta z zoo w San Diego, które podczas wczorajszego wstrząsu w południowej Kalifornii utworzyły krąg, chroniąc w ten sposób młodsze osobniki. Nagranie zrobiło furorę w sieci.
- W poniedziałek południową Kalifornię w USA nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2.
- Wstrząs był mocno odczuwalny na powierzchni ziemi. Nie ma jednak informacji o poważnych szkodach bądź rannych.
- Podczas trzęsienia ziemi zarejestrowane zostało wspaniałe zachowanie słoni z zoo w San Diego, które utworzyły krąg, chroniąc w ten sposób młodsze osobniki. Filmik znajdziecie poniżej.
W poniedziałek rano czasu lokalnego, czyli wieczorem czasu polskiego, w południowej Kalifornii, nieopodal miasta San Diego, doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,2.
Jak przekazała amerykańska Narodowa Służba Geologiczna (USGS), epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się 5 km na południe od miasta Julian, z kolei hipocentrum, czyli ognisko trzęsienia pod powierzchnią ziemi, było położone na głębokości nieco ponad 14 km.
Trzęsienie było wyraźnie odczuwalne na powierzchni ziemi - do bazy agencji USGS wpłynęło ponad 42 tys. raportów dot. wstrząsów. Choć nie ma informacji o poważnych szkodach, to gdzieniegdzie mogły pojawić się np. pęknięcia na elewacjach budynków. Wiadomo też, że miejscami na drogi oberwały się skały. Na szczęście nie ma poszkodowanych.
Co ciekawe, amerykańscy geolodzy odnotowali od 17 marca już ponad 180 wstrząsów w tej okolicy - zarówno poprzedzających, jak i wtórnych. Większość z nich była jednak nieodczuwalna przez ludzi.
Po tym, jak trzęsienie ziemi nawiedziło południową Kalifornię, media społecznościowe obiegło nagranie ze słoniami w roli głównej. Na krótkim, nieco ponad półminutowym filmiku, opublikowanym przez zoo w San Diego, widać, jak zwierzęta podczas wstrząsu tworzą krąg, chroniąc w ten sposób młodsze osobniki.
Przyrodnicy wyjaśnili, że słonie mają niesamowity zmysł słuchu i potrafią wyczuwać dźwięk przez stopy. Podkreślono, że takie zachowanie jest naturalną reakcją na postrzegane zagrożenie w celu ochrony stada. W ten sposób największe ssaki lądowe zbierają informacje o tym, co dzieje się dookoła.
Chwilę po tym, jak drgania ustały, zwierzęta wróciły do normalnych aktywności, aczkolwiek wciąż trzymały się blisko siebie.
Stado słoni z zoo w San Diego liczy pięć osobników - to Ndlula, Zuli, Mkhaya, Umngani i Khosi. Najmłodsze są samiec Zuli i samica Mkhaya - chociaż oba słonie są w tym samym wieku, mają bowiem 7 lat, samiec próbował ustawić się poza kręgiem ostrzegawczym, by chronić swoją koleżankę ze stada.