Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane, dotyczące inflacji w Polsce. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 r. wzrosły rdr o 4,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc.
Inflacja w marcu wyniosła 4,9 proc., co oznacza, że o tyle w stosunku do marca ubiegłego roku wzrosły ceny usług i dóbr konsumpcyjnych.
W styczniu 2025 r. inflacja wynosiła 5,3 proc., a w lutym spadła do 4,9 proc.
W szybkim szacunku, GUS podawał, że CPI (wskaźnik cen towarów i usług) w marcu wyniósł 4,9 proc. rdr i 0,1 proc. mdm.
GUS potwierdził szacunek marcowej inflacji (...). Ceny towarów wzrosły o 4,4 proc. rdr. a usługi podrożały o 6,4 proc. rdr., wobec wzrostów o odpowiednio 4,3 proc. rdr. i 6,6 proc. rdr. w lutym - zauważył w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak z ING.
W ocenie eksperta w kwietniu nastąpi spadek inflacji CPI w okolice 4,3 proc. rdr.
Wprawdzie ceny żywności mogą podbijać zakupy wielkanocne, jednak wzrost w ujęciu miesięcznym będzie niższy niż w kwietniu 2024 r., kiedy przywrócono VAT na żywność, co przełoży się na niższą roczną dynamikę cen w tej kategorii. Nadal mamy także do czynienia ze spadkami cen ropy naftowej, co daje szanse na dalszy spadek cen paliw na stacjach - oświadczył Adam Antoniak, który ocenia, że kolejny wyraźny spadek inflacji możemy zaobserwować w lipcu (nawet w okolice 3 proc.).
Antoniak przypomina, że wg prognozy banku ING, w IV kwartale tego roku nie nastąpi wzrost cen energii dla gospodarstw domowych, a planowane przez rząd opóźnienie wejścia w życie zaktualizowanych taryf energetycznych "tylko ten scenariusz uwiarygadnia".
Nasze prognozy zakładają, że pod koniec roku główny wskaźnik inflacji (CPI) może znaleźć się poniżej 3 proc. rdr. - przewiduje analityk. W jego ocenie tendencje inflacyjne wskazują, że istnieje przestrzeń do złagodzenia polityki pieniężnej i nie można wykluczyć, że RPP w maju obniży stopy procentowe o 50 pb.