Przez Polskę przechodzą gwałtowne ulewy. Najgorzej jest w południowo-zachodniej części kraju. "Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie nyskim, pogarsza się sytuacja w powiecie prudnickim" - powiedział w Kłodzku minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Najbardziej krytyczne miejsce teraz to Jarnołtówek. Podjęto już decyzje o ewakuacji kilku miejscowości. Poniżej znajdziecie naszą relację na żywo, w której informowaliśmy o bieżącej sytuacji powodziowej w kraju do godz.16.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • Tuż przed południem rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców Jarnołtówku i Pokrzywnej w gminie Głuchołazy na południu Opolszczyzny
  • Na wielu rzekach przekroczone są stany alarmowe. W związku z intensywnymi opadami deszczu, głównie w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia hydrologiczne. Meteorolodzy rozszerzyli też obszar najwyższego alertu pogodowego. Teraz ostrzeżenia pojawiły się też na południu województwa łódzkiego, w Świętokrzyskiem, na południu Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie. 
  • Coraz bardziej niebezpiecznie robi się w Kłodzku. Burmistrz miasta Michał Piszko zapowiedział ewakuację mieszkańców ulicy Skośnej. 
  • Po południu podjęto decyzję o ewakuacji Moszczanki i Łąki Prudnickiej w gminie Prudnik. 
  • Wcześniej w nocy z piątku na sobotę ewakuowano mieszkańców Głuchołaz i części mieszkańców wsi Morów w województwie opolskim.

15:43

15:25

15:20

Do godz. 15:00 Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 3400 interwencji, najwięcej w woj. śląskim i dolnośląskim i opolskim.

W Państwowej Straży Pożarnej powołano ponadto specjalny sztab, który na bieżąco analizuje sytuację meteorologiczną i hydrologiczną w kraju.

15:12

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że w nocy z soboty na niedzielę, między 14 a 15 września, pojawi się intensywny, nawalny deszcz oraz możliwe będą podtopienia. SMS z alertem w tej sprawie otrzymali mieszkańcy pięciu województw.

Wiadomość o treści: "Uwaga! W nocy i jutro (14/15.09) intensywne, nawalne opady deszczu. Możliwe podtopienia. Nie zbliżaj się do wezbranych rzek. Słuchaj poleceń służb" RCB przesłało do odbiorców w woj. opolskim, małopolskim, śląskim, dolnośląskim oraz w woj. wielkopolskim (powiat kępiński).

15:03

14:44

Synoptycy IMGW skrócili czas obowiązywania ostrzeżeń o opadach deszczu do godzin porannych w niedzielę.

14:40

14:24

Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie nyskim, pogarsza się sytuacja w powiecie prudnickim - powiedział w sobotę w Kłodzku minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. 

Dodał, że w ocenie Wód Polskich najbardziej krytyczne miejsce to Jarnołtówek. Tam znajduje się sztuczny zbiornik przeciwpowodziowy w dolinie Złotego Potoku

14:08

Ewakuacja kolejnych miejscowości na południu Opolszczyzny. Tym razem zarządzenie dotyczy Moszczanki i Łąki Prudnickiej - w gminie Prudnik (południe Opolszczyzny)

Mieszkańcy domów położonych wzdłuż Złotego Potoku mogą znaleźć schronienie w miejscowej szkole podstawowej i schronisku młodzieżowym. 

14:03

Ulicą Parkową w Głuchołazach co jakiś czas przechodzą mieszkańcy pobliskiego osiedla. Ono znajduje się na wzgórzu, mieszkańcy mają  nadzieję, że woda ich nie dosięgnie

13:59

Ulewy nie oszczędziły również Krakowa. Strażacy pompują wodę z pomieszczeń serwerowni Szpitala im. Żeromskiego. Utrudnienia są także na rondzie Mogilskim. Pod znakiem zapytania stoi spotkanie Cracovia – Pogoń Szczecin.

 

13:55

Woda wdarła się do Parku Zdrojowego w Głuchołazach. Wąski strumyk zamienił się tam w rwący potok. Ławki, dróżki, a także niewielki mostek, którym na co dzień można przejść nad wąskim strumykiem znajdują się pod wodą.

13:50

Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego podjął decyzję o zamknięciu dla ruchu turystycznego do odwołania wszystkich szlaków turystycznych na terenie parku. 

"Zrezygnujcie z wycieczek w góry, warunki są bardzo trudne, zagrażające życiu" - ostrzegał wcześniej IMGW.

13:46

13:37

Niebezpiecznie robi się w Krakowie. Zalane są tunele w mieście i między innymi rondo Mogilskie. 

13:24

Na odcinku Prudnik-Nysa wstrzymany jest ruch pociągów - poinformował w sobotę minister infrastruktury Dariusz Klimczak. PKP Intercity zapowiedziało na tym odcinku zastępczą komunikację autobusową.

"Linia 137 na odcinku Prudnik - Nysa, ruch wstrzymany" - napisał Klimczak na portalu X.

13:18

Niewielki strumień Lubrzanka zalał część miejscowości Lubrza koło Prudnika. Woda wlała się do niektórych domów. 

13:06

13:03

Dramatyczne chwile rozgrywają się na południu Dolnego Śląska – szczególnie na Ziemi Kłodzkiej. 

Najważniejsze i najtrudniejsze wyzwanie w tej chwili jest przed służbami w Kłodzku. Trwa tam walka o utrzymanie wału obok drukarni. Silny nurt spowodował wyrwę i teraz trzeba po prostu odbudować fragment wału. Pracuje tam ciężki sprzęt i wiele służb. Niestety Nysa Kłodzka wciąż przybiera – wg danych podniesie się jeszcze o półtora metra.

Burmistrz Kłodzka - Michał Piszko zapowiedział ewakuację mieszkańców ulicy Skośnej.

12:51

Do odwołania zamknięte zostało polsko-czeskie przejście graniczne w Gołkowicach w gminie Godów (powiat wodzisławski). Powodem jest wylanie po czeskiej stronie rzeki Piotrówki – przekazali samorządowcy z Godowa. Na miejscu działają służby.

Ze względu na podniesie się poziomu rzeki Piotrówki i wylanie jej po czeskiej stronie, przejście graniczne w Gołkowicach zostało zamknięte do odwołania. Nie przejedziecie też na jednośladach przez przejście w Skrbeńsku. Tam również po czeskiej stronie woda znajduje się już na drogach - przekazał Urząd Gminy Godów na stronie internetowej

12:42

Główne szlaki kolejowe w południowo-zachodniej Polsce są przejezdne. Wyjątki stanowi kilka lokalnych odcinków.

Jak informują Polskie Linie Kolejowe, utrudnienia dotyczą ruchu pociągów między Jelenią Górą a Szklarską Porębą, a także Jelenią Górą a Rybnicą.

12:38

Zalana i nieprzejezdna jest droga wojewódzka nr 328 w Nowym Kościele w gminie Świerzawa na Dolnym Śląsku. Droga łączy Złotoryję z Jelenią Górą, rzeka Kaczawa zalała też kilka posesji w tej miejscowości. 

Nie było ewakuacji.

12:35

12:24

Na szczęcie wszystko skończyło się dobrze. Kobieta, która została uwięziona w aucie w Kałkowie, została uratowana.

12:18

Najbliższe osiem godzin będzie kluczowe jeśli chodzi o sytuację w Kłodzku - przekazał RMF FM burmistrz tego miasta Michał Piszko.

12:05

Musimy być gotowi, że sytuacja powodziowa w południowo-zachodniej Polsce jeszcze się pogorszy, ale scenariusz z wielkiej powodzi z 1997 roku nam nie grozi - mówi RMF FM Wiesław Leśniakiewicz.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji jest na Dolnym Śląsku i wizytuje obszary dotknięte potężnymi opadami deszczu. 

11:55

Jak informuje reporter RMF FM, w tych dwóch turystycznych miejscowościach mieszka około półtora tysiąca osób, ale do ewakuacji zachęcono przede wszystkim te osoby, które mieszkają przy rzece. Opuszczenie domu nie jest obowiązkowe, ale już taką chęć wyraziło część rodzin.

Obecnie Złoty Potok osiąga rekordowe wyniki.

11:51

Rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców Jarnołtówka i Pokrzywnej w gminie Głuchołazy na południu Opolszczyzny. Powód - to wysoki poziom wody Złotego Potoku, który osiąga rekordowy stan.

11:47

Rosną poziomy wody w rzekach w Śląskiem. To skutki intensywnych opadów deszczu także w tym regionie. Ostrzeżenie o opadach obowiązuje tu do poniedziałku.

Jak informuje reporter RMF FM, najgorsza sytuacja jest na Pszczynce. Ta rzeka na znacznym odcinku przekracza już stan alarmowy.
Natomiast w pasie od Chałupek do Raciborza Odra przekracza  stan ostrzegawczy. 

Powyżej stanu ostrzegawczego jest też rzeka Biała w okolicach Bielska Białej. Taka sama sytuacja jest na Wiśle w okolicach Czechowic-Dziedzic. Podobnie jest na Gostyni. 

11:43

Wydaje się, że obecna sytuacja jest nadal sytuacją rozwojową. Niestety prognozowane ciągłe intensywne opady powodują, że ona będzie ulegała jeszcze pogorszeniu. Taka realna poprawa to dopiero pewnie w poniedziałek, ewentualnie niedziela popołudnie, kiedy opady z tego niżu genueńskiego przejdą znad terytorium Polski i wtedy sytuacja będzie się stabilizowała w całej południowej Polsce - mówił w Radiu RMF24 hydrolog z Uniwersytetu Śląskiego Sławomir Sitek, pytany o sytuację pogodową w południowo-zachodniej Polsce.

11:33

Dramatyczne sceny w Kałkowie ( Opolskie).

11:27

W ciągu najbliższych minut zostanie wydana decyzja o ewakuacji kilkunastu mieszkańców wsi Jarnołtówek, którzy mogą być zagrożeni w wyniku sytuacji powodziowej - powiedział  Paweł Szymkowicz, burmistrz gminy Głuchołazy.

W Kłodzku woda zalała część ośrodka sportu. 

11:16

11:08

Tak wygląda sytuacja na Nysie Kłodzkiej w Kłodzku. 

11:02

Wrocław jest na razie bezpieczny – to najważniejsza informacja ze stolicy Dolnego Śląska. Poziom na Odrze, Bystrzycy, Oławie i Ślęzy (stan alarmowy) jest wyższy, ale nie zagraża wylaniem na wrocławskim odcinku- informuje reporterka RMF FM. 

10:46

Mieszkańcy Kłodzka z niepokojem patrzą na poziom Nysy. Dolny Śląsk to jeden z regionów zagrożonych powodzią w związku z intensywnymi opadami deszczu, które przechodzą przez Polskę.

10:43

Szef MSWiA - Tomasz Siemoniak powiedział, że podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w Nysie zwrócił uwagę wojewodzie dolnośląskiemu, by działać w "sposób natychmiastowy", jeżeli chodzi o wypłatę zasiłków ewakuowanym. "Tu jest możliwość natychmiastowej pomocy" - wskazał.

Siemoniak pytany przez dziennikarzy o łączną liczbę ewakuowanych mieszkańców na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny, wskazał, że we wsi Morów pod Nysą oraz w Głuchołazach "dotyczy to kilkudziesięciu osób".

10:38

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w sobotę o przekroczonym stanie alarmowym na 41 stacjach hydrologicznych i stanie ostrzegawczym na 30 stacjach. 

Na stacji Jarnołtówek (woj. opolskie) dobowa suma opadów wyniosła 161,5 mm, bijąc dotychczasowy rekord z 1997 roku - dodał IMGW.

10:19

Ponad 200 razy interweniowali ostatniej doby strażacy w powiecie kłodzkim w związku z intensywnymi opadami deszczu i oraz wezbraniem rzek w tym rejonie. 

Najgorsza sytuacja jest w miejscowościach, przez które przepływa Biała Lądecka – Lądku Zdroju, Trzebieszowicach i Ołdrzychowicach Kłodzkich.

Trudna sytuacja jest też w Krosnowicach, przez które przepływa Nyska Kłodzka oraz w Szalejowie Górnym i Dolnym. Przekroczenia stanów alarmowych na dolnośląskich rzekach odnotowano w sobotę w ponad 30 miejscach.

10:11

09:54

09:50

Powódź odcięła od świata czeską gminę Visznova w rejonie miejscowości Frydlant w pobliżu granicy z Polską. Władze przygotowują ewakuację mieszkańców do bezpiecznych miejsc. W innym rejonie kraju, w Jesionikach, wylała rzeka Biela.

Biela to Białka, która przepływa też przez Głuchołazy i która według czeskich mediów spowodowała ewakuację 300 tamtejszych mieszkańców. Do ewakuacji przygotowana jest część mieszkańców dwóch miejscowości po czeskiej stronie granicy: Mikulovic i Czeskiej Vsi. 

09:46

09:22

09:16

Z powodu zagrożenia zalaniem kilkudziesięciu domów ewakuowano mieszkańców w Lądku-Zdroju na Dolnym Śląsku. Rzeka Biała Lądecka przekroczyła tam stan alarmowy o 67 cm i w pobliżu trzech ulic może dojść do podtopień posesji.

Inspektor ds. zarządzania kryzysowego w gminie Lądek-Zdrój Adam Rodak powiedział w sobotę rano, że ewakuowano mieszkańców trzech ulic: Widok, Langiewicza i Wiejskiej.

„Znajduje się tam kilkadziesiąt domów. Większość mieszkańców ewakuowała się sama do swoich bliskich czy znajomych. A w przygotowanym przez gminę miejscu ewakuacyjnym przebywa w tym momencie siedem osób” - powiedział Rodak.

09:12

Alarm przeciwpowodziowy w gminie Zebrzydowice w Śląskiem. Z kolei w Rudzińcu wójt wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe.

W całym województwie śląskim minionej doby strażacy mieli około 250 interwencji związanych z pogodą.

08:56

08:49

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak poinformował podczas obrad sztabu kryzysowego w Nysie, że najbliższe kilkanaście, kilkadziesiąt godzin zdecydują o sytuacji powodziowej

Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie nyskim, zagrożony powiat kłodzki.

Siemoniak zaznaczył, że najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w Morowie i Głuchłazach (woj. opolskie, powiat nyski). Sytuacja wygląda źle. Stan rzeki i prognozy, co do jej stanu na podstawie tego, co otrzymujemy od strony czeskiej są cały czas złe – powiedział Siemoniak.

08:31

Bardzo trudna i niebezpieczna sytuacja w Karkonoskim Parku Narodowym. Służby apelują o pozostanie w domach i zrezygnowanie z wycieczek. 

08:18

Meteorolodzy rozszerzyli obszar najwyższego alertu pogodowego. Obejmuje on już blisko jedną trzecią Polski. Deszcz bardzo intensywnie pada od kilkunastu godzin głównie na południowym zachodzie kraju. 

Jeśli chodzi o ostrzeżenia przed zjawiskami pogodowymi, najgorsze prognozy obejmują już nie tylko Dolnośląskie, Opolszczyznę, Śląsk i Małopolskę.

Teraz czerwony obszar pojawił się też na południu województwa łódzkiego, w Świętokrzyskiem, na południu Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie.

08:07

08:04

Jak informuje IMGW, od wczoraj od godz. 8 najwięcej wody spadło w Jarnołtówku (143,9 mm), a w Głuchołazach - 122. 

Na  35 stacjach hydrologicznych notujemy przekroczenie stanu alarmowego.

07:55

Na Dolnym Śląsku - jak relacjonuje wrocławska reporterka RMF FM Martyna Czerwińska - obowiązuje w tej chwili 12 alarmów przeciwpowodziowych i 18 stanów pogotowia przeciwpowodziowego. Strażacy interweniowali w ciągu ostatniej dobry aż 700 razy. 

Na razie nie zarządzono ewakuacji, ale mieszkańcy okolic Kłodzka i Jeleniej Góry są gotowi w każdej chwili na opuszczenie swoich domów. W ponad 3 tys. gospodarstw nie ma prądu. Interwencje strażaków dotyczyły przede wszystkim wypompowywania wody z posesji i piwnic, ale także ustawiania rękawów, które mają ochronić mieszkańców przed zalaniem. 

Strażacy pomagali też w budowaniu wałów z worków z piaskiem w różnych miejscach.  

We Wrocławiu - jak informuje Martyna Czerwińska - jest trochę spokojniej. Woda zbiera się głównie na ulicach. 

Rośnie poziom wody w Odrze. Zagrożeniem jest także rzeka Oława. Nadmiar wody jest cały czas zrzucany do miejskiej oczyszczalni. 

Opróżniane są też zbiorniki retencyjne, tak, aby zrobić miejsce na deszczówkę. Dobra informacja jest taka, że w tej chwili we Wrocławiu nie pada.

07:50

W powiecie nyskim pracuje w terenie ok. 700 strażaków i ok. 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Dotychczas, przez ostatnie 2 doby, robiliśmy wszystko, żeby ochronić i obronić. Teraz zaczynamy już niestety ratować, a za chwilę będziemy musieli pomagać poszkodowanym - przekazał RMF FM starosta nyski Daniel Palimąka. 

W Starostwie Powiatowym w Nysie właśnie powinno rozpoczynać się posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym uczestniczyć będzie szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

07:31

Jak relacjonuje dziennikarz RMF FM Paweł Konieczny, który jest w centrum Głuchołaz, trwa ewakuacja mieszkańców, którzy wyrazili na to zgodę. W mieście woda gdzieniegdzie jest po kostki, a gdzieniegdzie po kolana. Część ulic zamieniła się w małe rwące potoki. Niektóre parkingi zostały całkowicie zalane. Na nich pozostawione są samochody, niektórzy próbują je odpalić, żeby wyjechać. 

Niedostępna jest jedyna drogowa przeprawa przez rzekę Białą Głuchołaską w Głuchołazach. To krajowa "40". Wczoraj wieczorem została ona zamknięta przez strażaków w związku z wysoką wodą. Tam jest most tymczasowy, od kilku miesięcy droga jest remontowana, zatem ten most może nie wytrzymać takiego mocnego naporu wody - zauważa Paweł Konieczny.

07:25

Poziom rzek w Czechach wciąż rośnie. Czeski Instytut Hydrometeorologiczny (CzHMU) poinformował, że trzeci, najwyższy stopień alarmu powodziowego obowiązuje obecnie w 23 miejscach w kraju.

W sobotę o 6 rano jeden z trzech stopni powodziowych obowiązywał w 138 miejscach, w porównaniu do 80 przed północą.

07:00

Do godz. 6:00 strażacy odnotowali 1300 interwencji związanych z usuwaniem skutków deszczu. Najwięcej zdarzeń miało miejsce na terenie woj.: dolnośląskiego - 650, opolskiego - 231, śląskiego - 173, małopolskiego - 76, wielkopolskiego - 48.

06:58

W centrum Głuchołaz jest reporter RMF FM Paweł Konieczny. Jak informuje, do tej pory swoje domy opuściło już ponad 400 osób. Na rzece Biała Głuchołaska poziom wody przekroczył stan alarmowy. 

06:49

A tak wygląda sytuacja w Głuchołazach. Prognozy nie napawają optymizmem.

06:39

Wojsko jest gotowe do walki z zagrożeniem powodzią - zapewnia szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Ten weekend będzie najtrudniejszy, bo nawalne opady deszczu bez przerwy mają utrudniać życie mieszkańcom Dolnego Śląska, ale też województw opolskiego i śląskiego. Ponad 2,5 tys. żołnierzy gotowych do walki z zagrożeniem powodziowym - twierdzi minister.

06:32

Na Dolnym Śląsku w ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali już ponad 700 razy. Wyjazdy dotyczyły głównie zalanych piwnic i podtopionych posesji. Najtrudniejsza sytuacja jest teraz w powiatach kłodzkim i jeleniogórskim.

06:18

Najtrudniejsza sytuacja jest teraz na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie - przekazał RMF FM Jan Szymankiewicz, hydrolog z IMGW.

Jak powiedział, o ponad półtora metra został przekroczony stan ostrzegawczy na rzece Biała Głuchołaska na Opolszczyźnie. 

06:09

Rośnie poziom wody także w czeskich rzekach, głównie we wschodniej części kraju. O północy w prawie 80 miejscach przekroczony był pierwszy z trzech stanów alarmowych. W siedmiu miejscach woda znajdowała się powyżej trzeciego, najwyższego stopnia alarmu. W kraju wiatr łamie drzewa, przez co ponad 25 tys. odbiorców nie ma prądu.

06:01

Zalane budynki, posesje czy piwnice, ponad dwieście interwencji straży i strach, że woda wystąpi z rzeki. To aktualny obraz z opolskich Głuchołaz w powiecie Nyskim. Przypomnijmy, z miasta ewakuowanych zostało 400 mieszkańców.

06:00

05:54

IMGW w najnowszym komunikacie informuje, że przekroczenie stanu alarmowego zanotowano już na 35 stacjach hydrologicznych.

05:48

"Ciężka noc w Głuchołazach. Przed godziną 3 wobec podnoszącego się stanu Białej Głuchołaskiej i po naradzie z MSWiA i PSP burmistrz podjął decyzję o ewakuacji mieszkańców kilku ulic przylegających do rzeki. Do akcji ruszy 60 policjantów, a miasto i rzekę zabezpiecza w tej chwili 100 strażaków. Zostajemy z wiceministrem Leśniakiewiczem do rana w powiecie nyskim - o 8 rano sztab kryzysowy w starostwie" - poinformował na platformie X szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

05:40

Na południu województwa opolskiego pogarsza się sytuacja związana z ciągłymi opadami deszczu. W Opolu, po wyjściu z koryta rzeczki Mory, ewakuowano mieszkańców sześciu posesji we wsi Morów. W Głuchołazach, gdzie poziom rzeki Białej Głuchołaskiej przekroczył o metr poziom alarmowy, ewakuowanych jest 400 mieszkańców miasta.

05:35

Jak przekazał nam st. kpt. Dariusz Pryga z Komendy Powiatowej PSP w Nysie, w ciągu ostatnich godzin opolscy strażacy otrzymali około 500 wezwań do różnego rodzaju interwencji, związanych z sytuacją powodziową - głównie na południu regionu. 

Mieszkańcy wsi Zawiszyce w gminie Głubczyce informują o wystąpieniu z brzegów rzeki Straduni, której woda zalewa podwórka posesji w miejscowości.

Na stanowisko kierowania komendy powiatowej PSP w Nysie przyjechał minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, który zapoznał się z sytuacją powodziową. 

Według komunikatu IMGW, nad południową i centralną częścią województwa opolskiego wolno przesuwa się strefa deszczu, w której występują opady o natężeniu od 10 do 15 litrów deszczu na godzinę.

Ulewy nad Polską. Sprawdź, gdzie pada najmocniej [INTERAKTYWNE MAPY]