Amerykańska Akademia Filmowa opublikowała listę 9 filmów, które powalczą o nominację do Oscara dla najlepszego obrazu nieanglojęzycznego. Jest wśród nich "Ida" Pawła Pawlikowskiego.

Do rywalizacji o statuetkę dla filmu nieanglojęzycznego zgłoszono w tym roku rekordowo dużo, bo aż 83 filmy. Na krótkiej liście oprócz "Idy" znalazł się także rosyjski "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa, nagradzany na międzynarodowych festiwalach i uważany - obok polskiego filmu - za jednego z faworytów.

Ogłoszenie piątki nominowanych odbędzie się 15 stycznia. Ceremonia rozdania Oscarów zaplanowana jest na 22 lutego.

Krótka lista pretendentów do nominacji dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego:


Argentyna, "Wild Tales," Damián Szifrón,
Estonia, "Tangerines," Zaza Urushadze,
Gruzja, "Corn Island," George Ovashvili,
Mauretania, "Timbuktu," Abderrahmane Sissako,
Holandia, "Accused," Paula van der Oest,
Polska, "Ida," Paweł Pawlikowski,
Rosja, "Lewiatan," Andrej Zwiagincew,
Szwecja,"Force Majeure," Ruben Östlund,
Wenezuela, "The Liberator," Alberto Arvelo, 

"Ten film przejdzie do klasyki"

""Ida" jest wyjątkowo przemyślana. Użycie czerni i bieli, sposób filmowania, to, że film nie jest przegadany, no i fenomenalny sposób pokazania tak trudnego tematu powodują, że ten film, moim zdaniem, przejdzie do klasyki gatunku - mówi w rozmowie z RMF FM Liam Neeson. To dla mnie najlepszy film tego roku. Uwielbiam go i namówiłem już wiele osób, by go obejrzały - dodaje.

Deszcz nagród

"Ida" Pawła Pawlikowskiego od premiery pod koniec 2013 roku zdobywa nagrody na festiwalach na całym świecie. To właśnie twórcy tego obrazu zdobyli gdyńskie Złote Lwy, grand prix festiwali w Warszawie i Londynie, Złotą Żabę na Camerimage, Polski Noble Filmowy na Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera, Orły dla najlepszego polskiego filmu, reżysera i aktorki pierwszoplanowej i wiele, wiele innych wyróżnień. 

W ostatnich tygodniach lista nagród przyznanych "Idzie" jeszcze się wydłużyła. Pojawiła się na niej m.in. nagroda Parlamentu Europejskiego i kilka "europejskich Oscarów". Europejska Akademia Filmowa przyznała Polakom nagrody za najlepszy film, scenariusz i reżyserię. Do ekipy Pawlikowskiego trafiła również nagroda publiczności i wyróżnienie dla Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego, których uznano za najlepszych europejskich autorów zdjęć.

Akcja "Idy" toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.