Kilka dni po informacji o tym, które kraje będą gościły przyszłoroczny Rajd Dakar, organizatorzy poinformowali o szczegółowym przebiegu trasy. Połowa pokrywa się z tegoroczną edycją.

40. Rajd Dakar odbędzie się w dniach 6-20 stycznia 2018 roku, a jego trasa będzie prowadziła przez Peru, Boliwię i Argentynę. Start zaplanowano w Limie, a metę w Kordobie. Tegoroczny rajd rozpoczynał się w Asuncion w Paragwaju, który tym razem nie znalazł się w gronie organizatorów. Ostatni etap kończył się natomiast w Buenos Aires.

Peru wraca do Rajdu Dakar - w 2012 roku ta najbardziej wymagająca rajdowa impreza świata tam się kończyła, a rok później rozpoczynała.

Przyszłoroczny Dakar składa się z 14 etapów (to o dwa więcej niż w 2017 roku, z których i tak dwa zostały odwołane). Dzień przerwy, podobnie jak w tegorocznej edycji, zaplanowano w stolicy Boliwii La Paz.

W tegorocznym Dakarze wystartowało dziewięciu polskich kierowców, a ukończyło pięciu. Jadący quadem Rafał Sonik zajął 4. miejsce, a Kamil Wiśniewski był 10. Jakub Przygoński z belgijskim pilotem Tomem Colsoul w Mini uplasowali się na siódmej pozycji w kategorii samochodów. Motocyklista Paweł Stasiaczek był 81., a Dariusz Rodewald w zespole holenderskiej ciężarówki zakończył imprezę na trzeciej pozycji. Wycofali się motocykliści Jakub Piątek, Adam Tomiczek i Maciej Berdysz oraz Sebastian Rozwadowski, który był pilotem litewskiego kierowcy Benediktasa Vanagasa.

Trasa Rajdu Dakar 2018:

6 stycznia, Lima - Pisco (Peru)
7 stycznia, Pisco - Pisco
8 stycznia, Pisco - San Juan de Marcona
9 stycznia, San Juan de Marcona - San Juan de Marcona
10 stycznia, San Juan de Marcona - Arequipa
11 stycznia, Arequipa - La Paz (Boliwia)
12 stycznia, dzień przerwy w La Paz
13 stycznia, La Paz - Uyuni
14 stycznia, Uyuni - Tupiza
15 stycznia, Tupiza - Salta (Argentyna)
16 stycznia, Salta - Belen
17 stycznia, Belen - Chilecito
18 stycznia, Chilecito - San Juan
19 stycznia, San Juan - Kordoba
20 stycznia, Kordoba - Kordoba

(az)