"Stop agresji wobec ratowników" - to hasło kampanii, która rozpoczyna się w woj. małopolskim. W jej ramach odbędą się m.in. szkolenia z samoobrony przed agresywnymi pacjentami.

W ramach kampanii przeszkolonych zostanie prawie 1,4 tys. ratowników medycznych pracujących w zespołach ratownictwa. 

Powstaną także materiały filmowe, w których ratownicy opowiedzą historie z życia wzięte, pokazujące trudne i niebezpieczne sytuacje, z jakimi spotykają się podczas wykonywania obowiązków - poinformował inicjator projektu wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Nie ma naszej zgody na agresję wobec ratowników medycznych - podkreślił na środowym briefingu wojewoda.

Takie szkolenia powinny być organizowane wcześniej, ale im więcej takich inicjatyw tym lepiej. Mam nadzieję, że to będą cykliczne szkolenia. Najpierw przejdą je ratownicy, którzy na co dzień pracują w karetkach, potem pracownicy SOR-ów. My - ratownicy medyczni często spotykamy się z agresją. Atakują nas nie tylko pacjenci, ale też ich rodzina czy inne osoby dzwoniące po karetkę. Ratownicy jadąc na interwencje mają obawy, bo w ostatnim czasie ta agresja się nasiliła - mówił z kolei  w rozmowie z reporterką RMF FM Piotr Dymon - przewodniczący Zarządu Polskiej Rady Ratowników Medycznych.

Szkolenia realizowane będą we współpracy z policją i służbą więzienną. 

Będą polegać nie tylko na nauce samoobrony, ale też na tym, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach powodowanych przez pacjentów zarówno w ambulansie, jak i poza nim. 

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Szkolenia mają mieć charakter praktyczny i teoretyczny.

To będą bardzo praktyczne szkolenia. Ratownicy nauczą się podstawowych umiejętności, które spowodują, że poczują się bezpiecznie. Pokażemy im jak bronić się wobec ataków pacjentów, którzy są po spożyciu alkoholu albo środków odurzających. Chcemy żeby byli w stanie odeprzeć ich ataki - Artur Bednarek - Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie.

Małopolska policja rozpocznie cykl takich szkoleń 31 marca. Potrwają one do końca roku. Warsztaty w jednostkach garnizonu poprowadzą doświadczeni instruktorzy technik i taktyki interwencji.

Będziemy szkolić ratowników w ich naturalnym środowisku. Zajęcia poprowadzimy m.in. w karetkach, ale też na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Nauczymy ich podstaw samoobrony, orientacji w przestrzeni, identyfikowania przedmiotów, które im pomóc w trakcie ataku pacjenta. Chcemy by te umiejętności pomogły im bezpiecznie wykonywać pracę - mówi Szymon Glica - Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Krakowie

Coraz więcej ataków na ratowników

Tylko w 2024 r. ratownicy medyczni w Małopolsce 38 razy zwracali się do policji o pomoc. Od początku tego roku - sześć razy. 

Zastępca dyrektora ds. medycznych 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie płk lek. Marian Król zwrócił uwagę, że nie ma dnia, aby zespół medyczno-pielęgniarski tej placówki nie musiał mierzyć się z przemocą słowną lub fizyczną ze strony pacjentów. 

Przeciwdziałanie agresji wobec pracowników szpitalnych oddziałów ratunkowych to dzisiaj - jak ocenił - jedno z najważniejszych wyzwań dla szpitali. 

Dodał, że agresja wobec personelu SOR wzrosła po tym, jak Szpital Uniwersytecki przeniósł siedzibę z centrum Krakowa, a osoby z centrum miasta, w tym wielu turystów, przejął SOR szpitala wojskowego. 

Prokuratura Krajowa przekazała ratownikom informację o rozpoczęciu prac legislacyjnych w sprawie zaostrzenia przepisów dotyczących kar w przypadku narażenia na utratę życia lub zdrowia funkcjonariuszy publicznych.