Środowisko skrajnej prawicy o podłożu rasistowskim rośnie w siłę w Szwecji – mówią dane opublikowane w dorocznym raporcie fundacji Expo. Eksperci podpierają swoje wnioski, wskazując na rosnącą liczbę grup o skrajnie prawicowej ideologii.

"Trend ten można wyjaśnić rozprzestrzenianiem się i normalizacją skrajnie prawicowych idei w sferze publicznej" - podkreślono w analizie.

Dokument wspomina m.in. o kontrowersyjnych wpisach amerykańskiego miliardera Elona Muska na platformie X, fali antysemityzmu po atakach palestyńskiego Hamasu na Izrael, a także późniejszych izraelskich na Strefę Gazy.

Swój wkład w zachodzący proces mieli według twórców raportu także politycy szwedzkiej nacjonalistycznej partii Szwedzcy Demokraci - drugiej siły w parlamencie.

Powoływali się oni na teorię spiskową "wymiany ludzi", tj. zastąpienia rodowitych Szwedów przez imigrantów.

Według organizacji w cieniu dominującego dotychczas Nordyckiego Ruchu Oporu powstają nowe ekstremistyczne "kluby aktywistów", które przyciągają młodych ludzi promowaniem treningów siłowych i sztuk walki oraz gloryfikacją przemocy.

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Jako główne miejsce rekrutacji wskazano media społecznościowe, w tym platformę TikTok, a także ukryte społeczności w sieciach Telegram i Discord.

Analitycy Expo zarejestrowali w ubiegłym roku 1245 przypadków aktywności skrajnej prawicy (napisy na murach) w porównaniu z 1172 w 2023 r. Była to wówczas najmniejsza liczba w historii badań prowadzonych przez fundację.

Raport mówi także, że 2024 r. w Szwecji działało 29 skrajnie prawicowych grup o podłożu rasistowskim, najwięcej od 2008 r.

Podkreślono, że w Szwecji istnieje ryzyko, że wraz z rozbudową sił zbrojnych ekstremiści zaczną wstępować do wojska, tak jak stało się to w innych krajach, np. w Niemczech. Dodano, że najbardziej narażona na skrajnie prawicowy ekstremizm jest Gwardia Krajowa, czyli szwedzkie wojska obrony terytorialnej.

Fundacja Expo

Fundacja Expo, która powstała, aby kontynuować śledztwa dziennikarza Stiega Larssona (zmarłego w 2004 r.), autora słynnej trylogii "Millennium", publikuje doroczne raporty na temat środowiska skrajnej prawicy od 2008 r. Organizacja wydaje również magazyn "Expo" oraz prowadzi portal o tej samej nazwie.