Tegoroczna matura będzie wyjątkowa z wielu powodów. Nie tylko jej termin został przełożony o ponad miesiąc, ale też odbędzie się ona w reżimie sanitarnym spowodowanym epidemią koronawirusa. O czym muszą pamiętać tegoroczni maturzyści? Jak wygląda harmonogram egzaminów? Kiedy uczniowie poznają wyniki matur?
Około 272 tys. osób, które ukończyły liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2019/2020, przystąpi w tym roku do egzaminu maturalnego.
Sesja główna egzaminów maturalnych potrwa od 8 do 29 czerwca. Pierwszy pisemny egzamin rozpocznie się w poniedziałek 8 czerwca. Podobnie jak w ubiegłych latach, maturzyści w pierwszej kolejności zmierzą się z językiem polskim na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. W kolejnych dniach odbędą się egzaminy z matematyki i języka angielskiego.
Szczegółowy harmonogram egzaminów dostępny jest na stronie CKE.
Każdego dnia pisemne egzaminy maturalne odbędą się o godzinie 9:00 i 14:00. Arkusze egzaminacyjne będą dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej około 5 godzin po przeprowadzeniu danego egzaminu.
CKE uprzedza, że na arkuszu egzaminacyjnym pojawi się data majowa - w jakiej pierwotnie miał odbyć się dany egzamin.
Arkusze egzaminacyjne wraz z propozycjami odpowiedzi znajdziecie także na naszych stronach w sieci. Warto zapamiętać adres: https://www.rmf24.pl/raporty/raport-matura lub pobrać aplikację, by otrzymać na telefon powiadomienie.
Gorąco polecamy także nasze profile społecznościowe. We wtorek, tuż po publikacji arkuszy egzaminacyjnych, planujemy na Facebooku rozwiązywanie zadań z wraz z nauczycielem matematyki. Na bieżąco będziecie mogli zadawać pytania.
Ustne egzaminy maturalne będą odbywały się od 15 do 29 czerwca. CKE podkreśla jednak, że w tym roku wyjątkowo przystąpią do nich tylko ci maturzyści, którzy wyników ustnych matur potrzebują w postępowaniu rekrutacyjnym na zagraniczne uczelnie wyższe.
Tegoroczni maturzyści poznają wyniki swoich egzaminów 11 sierpnia. Tego samego dnia CKE ogłosi ogólnopolskie wyniki matur 2020.
Na barkach dyrektorów szkół spoczął obowiązek przygotowania tegorocznych matur z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, wymuszonych epidemią koronawirusa. Wdrożone muszą zostać rozwiązania, które nie tylko pozwolą na zachowanie dystansu społecznego w salach egzaminacyjnych, ale też będą zapobiegać gromadzeniu się uczniów przed szkołami i salami.
Szkoły muszą zabezpieczyć środki do dezynfekcji i ochrony osobistej oraz pomieszczenie na izolatorium - do którego może trafić uczeń, jeśli w trakcie egzaminu poczułby się gorzej.
Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej maturzyści nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa. Muszą jednak ponownie założyć maseczkę jeżeli: podchodzi do nich członek komisji, maturzysta wychodzi do toalety, skończył egzamin i opuszcza salę.