Maturzyści przystąpią dziś do pisemnego egzaminu z języka francuskiego na poziomie podstawowym. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych elementów matury.
Język francuski - podobnie jak języki hiszpański i włoski - należy do języków obcych rzadziej wybieranych na maturze; co roku przystępuje do nich mniej niż po jednym procencie abiturientów.
Chęć zdawania na maturze języka francuskiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 779 tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników.
W piątek po południu zostanie przeprowadzony pisemny egzamin z francuskiego na poziomie rozszerzonym, czyli nieobowiązkowym; rozpocznie się o godz. 14.00. Chęć zdawania egzaminu na tym poziomie zadeklarowało 819 tegorocznych absolwentów.
Tegoroczni absolwenci liceów i techników nie są jedynymi, którzy w piątek będą pisać egzamin z francuskiego. Razem z nimi piszą go też abiturienci z wcześniejszych roczników: 40 z nich zadeklarowało chęć zdawania tego języka na poziomie podstawowym, a 133 - na poziomie rozszerzonym.
Od lat na pierwszym miejscu w wyborach maturzystów jest język angielski, na kolejnych miejscach zaś są niemiecki i rosyjski; egzaminy z tych języków zostały już przeprowadzone w tej sesji maturalnej. Egzaminy z hiszpańskiego i z włoskiego zostaną przeprowadzone w poniedziałek i we wtorek.
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym, a ponadto do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru - może ich wybrać maksymalnie sześć.
Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.
Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.
Wyniki matur zostaną ogłoszone 30 czerwca.
Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Ten, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może je poprawiać dopiero za rok.