Zakończyła się pisemna matura z języka niemieckiego na poziomie podstawowym. Chęć zdawania tego języka zadeklarowało w tym roku ponad 13,7 tys. maturzystów z liceów ogólnokształcących, czyli 7,2 proc. abiturientów z tych szkół oraz 14 tys. abiturientów z techników, czyli około 11,8 proc. Wśród zdających egzamin z niemieckiego są dziś także maturzyści z techników, którzy zdecydowali się przystąpić do egzaminu z tego języka jako z przedmiotu dodatkowego. Takich osób będzie ponad tysiąc. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych egzaminów na maturze.

Część abiturientów o 14.00 przystąpiła także do pisemnego egzaminu z niemieckiego na poziomie rozszerzonym. Chęć zdawania egzaminu na tym poziomie zadeklarowało 6,2 tys. maturzystów z liceów i blisko 520 maturzystów z techników.

Egzamin na poziomie podstawowym trwał 120 minut, a na poziomie rozszerzonym - potrwa 190 minut.

Drugi pod względem popularności

Język niemiecki jest od lat drugim - po języku angielskim - najczęściej wybieranym językiem obcym przez maturzystów. Egzamin z angielskiego był przeprowadzony w ubiegłym tygodniu. Przystąpiło do niego prawie 90 proc. abiturientów z liceów i około 85 proc. abiturientów z techników.

Na trzecim miejscu w wyborach maturzystów znalazł się język rosyjsk. Egzamin z tego języka odbędzie się w czwartek. Egzaminy z pozostałych języków: francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego przeprowadzone będą: 18, 20 i 21 maja.

Nie są to wszystkie pisemne egzaminy z języków obcych nowożytnych, jakie przeprowadzone zostaną podczas matur. Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowy egzamin z języka narodowego; chodzi o język białoruski, ukraiński i litewski. Egzaminy z języków mniejszości przeprowadzone zostaną 22 maja. W tym samym dniu odbędzie się też egzamin z języków: kaszubskiego i łemkowskiego.

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.

Zobacz również:

Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 22 maja, ustnych - do 29 maja.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 25 sierpnia, a poprawkowe ustne w dniach 24-28 sierpnia.

Tutaj znajdziesz maturalne arkusze z matematyki na poziomie rozszerzonym

Tutaj znajdziesz maturalne arkusze z języka angielskiego

Tutaj znajdziesz maturalne arkusze z języka polskiego

Tutaj znajdziesz maturalne arkusze z fizyki

(md)