Matura 2024. Środa to drugi dzień egzaminu maturalnego. Maturzyści przystąpili do obowiązkowego egzaminu z matematyki. Test uchodzi wśród abiturientów za najtrudniejszy do zdania. Na naszej stronie RMF24 opublikowaliśmy arkusze CKE w formule 2023 i formule 2015 wraz z rozwiązaniami zaproponowanymi przez naszego eksperta. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na wszystkie tegoroczne maturalne zadania z matematyki.
Dla około 263 tys. abiturientów zaczął się "gorący" czas - od wczoraj do 25 maja będą oni zdawać swój egzamin dojrzałości. Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym - tak jak egzamin z języka polskiego i języka obcego na tym poziomie - jest obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.
Arkusz egzaminacyjny z matematyki w nowej formule zawierał 31 zadań, w tym 25 zamkniętych, czyli takich, w których uczeń wybiera jedną z czterech możliwych odpowiedzi, albo wskazuje, które z podanych odpowiedzi są prawdziwe lub fałszywe. W pozostałych zdający sam musi udzielić odpowiedzi i poprawnie zapisać sposób rozwiązywania.
Podczas ich rozwiązywania maturzyści mogli korzystać z zestawu wzorów matematycznych, cyrkla, linijki i z prostego kalkulatora.
Zdający musieli się wykazać m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, np. wykonywać działania na potęgach i logarytmach. Część zadań wymagała m.in. znajomości pojęcia funkcji i umiejętności korzystania z ich własności, a także wiedzy na temat kartezjańskiego układu współrzędnych. W arkuszu znalazły się także zadania dotyczące ciągów liczbowych - arytmetycznego i geometrycznego, funkcji trygonometrycznych, a także obliczania prawdopodobieństwa zdarzenia.
Część zadań polegało na obliczeniu średniej arytmetycznej i mediany. Jedno z nich dotyczyło wyliczenia na podstawie danych podanych na diagramie mediany ocen uzyskanych przez uczniów na sprawdzianie z matematyki.
Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) opublikowała arkusze maturalne. Są one dostępne na naszej stronie pod poniższymi linkami:
Matura 2024 w nowej formule - matematyka, poziom podstawowy. Arkusz A. KLIKNIJ, ABY POBRAĆ>>>
Matura 2024 w nowej formule - matematyka, poziom podstawowy. Arkusz B. KLIKNIJ, ABY POBRAĆ>>>
Matura 2024 w starej formule - matematyka, poziom podstawowy. Arkusz A. KLIKNIJ, ABY POBRAĆ>>>
Matura 2024 w starej formule - matematyka, poziom podstawowy. Arkusz B. KLIKNIJ, ABY POBRAĆ>>>
Poniżej publikujemy propozycje rozwiązań matury 2024 z matematyki, poziom podstawowy przygotowane specjalnie dla was przez Tomasza Wierzchowskiego - nauczyciela matematyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Węgorzewie.
Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.
Oto przykładowe rozwiązania matury 2024 w nowej formule.
Poniżej znajdziecie propozycje rozwiązań matury z matematyki w Formule 2015:
Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym w nowej formule trwał 180 minut. Za rozwiązanie wszystkich zadań można otrzymać maksymalnie 46 punktów: za każde zadanie, zależnie od stopnia trudności, od 1 do 4 punktów. Najwyżej punktowane były zadania otwarte.
Arkusz rozwiązywany przez maturzystów zdających maturę w starej formule w zawierał 36 zadań, w tym 29 zamkniętych. Trwał 170 minut. Za rozwiązanie wszystkich zadań można otrzymać maksymalnie 46 punktów: za każde zadanie, zależnie od stopnia trudności, od 1 do 5 punktów. Część zadań była tożsama z zadaniami w arkuszu w nowej formule.
Środa to drugi dzień matur. Do tych egzaminów podeszli tegoroczni abiturienci:
- matematyka, poziom podstawowy, godz. 9:00;
- język kaszubski, poziom rozszerzony, godz. 14:00;
- język łemkowski, poziom rozszerzony, godz. 14:00;
- język łaciński i kultura antyczna, rozszerzony, godz. 14:00.
Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym odbył się we wtorek, a w środę - m.in. z matematyki. Na kolejne dni zaplanowano dwie sesje egzaminacyjne - o 9:00 i o 14:00:
- 9 maja (czwartek): rano - egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym; po południu - egzaminy na poziomie podstawowym z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i z języka włoskiego;
- 10 maja (piątek): rano - egzamin z wiedzy o społeczeństwie; po południu - egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym;
- 13 maja (poniedziałek): rano - egzaminy z języka angielskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym; po południu - z filozofii;
- 14 maja (wtorek): rano - egzamin z biologii; po południu - z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
- 15 maja (środa): rano - egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym; po południu - z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym;
- 16 maja (czwartek): rano - egzamin z chemii; po południu - z historii muzyki;
- 17 maja (piątek): rano - geografii; po południu - z języków mniejszości narodowych: białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego na poziomie podstawowym;
- 20 maja (poniedziałek): rano - egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym; po południu - egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym;
- 21 maja (wtorek): rano - egzamin z historii; po południu - z języka hiszpańskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym;
- 22 maja (środa): rano będzie egzamin z informatyki, po południu - z historii sztuki;
- 23 maja (czwartek): rano - egzamin z fizyki; po południu - z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym;
- 24 maja (piątek): przeprowadzone będą egzaminy w językach obcych z matematyki, geografii, chemii, fizyki, biologii i historii, zdawane przez absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych.
Nie tylko Chylińska. Te gwiazdy nie zdały matury
Egzamin dojrzałości w Formule 2015 nazywany jest "starą maturą", a ten w Formule 2023 - "nową maturą". Tegoroczni absolwenci szkół ponadpodstawowych zdają swój egzamin dojrzałości w jednej z tych formuł. Różnią się one głównie zakresem wymagań egzaminacyjnych wobec zdających.
Do egzaminu maturalnego w "Formule 2023" przystępuje zdecydowana większość maturzystów, w tym m.in.:
- absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego (po raz pierwszy lub kolejny);
- absolwenci 5-letniego technikum (po raz pierwszy);
- absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej (po raz pierwszy);
- osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 4-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych (po raz pierwszy);
- absolwenci ponadpodstawowych szkół średnich (z wyjątkami; po raz pierwszy lub kolejny) oraz absolwenci oddziałów międzynarodowych, posiadający dyplom IB (po raz pierwszy).
Z kolei do egzaminu maturalnego w "Formule 2015" przystępują m.in.:
- absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, tj. 3-letniego liceum ogólnokształcącego, szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, liceum profilowanego oraz technikum uzupełniającego dla młodzieży, uzupełniającego liceum ogólnokształcącego;
- absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum (po raz pierwszy lub kolejny);
- osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 3-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych.
Maturalne zdjęcia gwiazd. Tak wyglądały, gdy podchodziły do egzaminu dojrzałości [ZDJĘCIA]