TV Republika w piątek wieczorem opublikowała fragment filmu z raportu końcowego podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza. W sobotę stacja w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej pokaże całe nagranie.

W piątek pokazano półminutowe nagranie ukazuje wizualizację momentu utraty lewego skrzydła prezydenckiego samolotu. "Pilot podnosi klapę do 28 stopni na odejście. Po około 3 sekundach autopilot kierunku zmienia położenie steru kierunku, wprowadzając samolot w prawy ślizg. Była to reakcja na wybuch i utratę siły nośnej z lewej strony i próba powstrzymania przechylania się samolotu w lewo" - mówi lektor.

Premierę filmu Telewizja Republika zapowiedziała w sobotę na godz. 11.45. Wieczorem, o godz. 20.25 film pokazany też zostanie w TVP 1.

"Raport jest gotowy, a unowocześniona wersja filmowa czeka na możliwość emisji w Telewizji Polskiej"

W minionym tygodniu podczas spotkania online z Klubami Gazety Polskiej Antoni Macierewicz poinformował, że raport podkomisji jest gotowy.

"Niecały tydzień temu debatowaliśmy nad procedurami, które muszą być dopełnione, aby raport uzyskał formalny status. Byliśmy dalece optymistyczni w tej sprawie, tekst jest gotowy, uległ pewnemu rozszerzeniu od tego w wersji filmowej" - powiedział szef podkomisji.

"Dyskutowaliśmy nad tym, żeby w okolicy 10 kwietnia ten raport można było przegłosować, ale wczoraj usłyszeliśmy o nowych obostrzeniach, które ograniczają spotkania do 5 osób i nie wiem, czy znajdziemy sposób, byśmy mogli przekroczyć ten limit. Raport jest gotowy, a unowocześniona wersja filmowa czeka na możliwość emisji w Telewizji Polskiej" - dodał.

Macierewicz podkreślił wtedy, że raport czeka jeszcze na podpisy członków komisji.

O tym, że dokument jest gotowy informował również prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gazety Polskiej". Prezes PiS dodał, że wśród osób badających przyczyny katastrofy są rozbieżności - Antoni Macierewicz uważa, że raport jest gotowy, a część osób zgłasza potrzebę wykonania kolejnych analiz i badań.

"Chciałbym, żebyśmy doszli do takiego momentu, w którym wszelkie takie wątpliwości nie będą miały miejsca" - zaznaczył prezes PiS.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej przedłużone

Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej zostało przedłużone do 31 grudnia 2021 r. - poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa. Śledczy uzyskali też nowe informacje, które mają umożliwić wyjaśnienie przyczyn katastrofy.

Śledztwo w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku zostało przedłużone do końca tego roku. Jak informuje Prokuratura Krajowa, "prowadzone są czynności dowodowe dostarczające nowe informacje pozwalające na wyjaśnienie przyczyn katastrofy samolotu TU154m o numerze 101".

Z informacji prokuratury wynika też, że eksperci międzynarodowego zespołu biegłych, złożonego z naukowców z Polski, Portugalii, Danii i Szwajcarii, wydali opinie wstępne dotyczące przyczyn zgonów oraz mechanizmów powstania obrażeń stwierdzonych podczas ponownych sekcji zwłok ofiar katastrofy. "Zespół pracuje nad wydaniem opinii uzupełniających. Do tej pory przedstawiono prokuraturze 58 takich opinii. Zakończenie pracy Międzynarodowego Zespołu Biegłych i wydanie opinii końcowej, która będzie ostatnim etapem pracy zespołu biegłych medyków nastąpi nie wcześniej, niż do końca roku 2021" - wskazała PK.

Z kolei biegli z kolejnego międzynarodowego zespołu w skład którego wchodzą eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Węgier, systematycznie badają przekazany im materiał dowodowy. jak podkreślono zespół ten powołano do sporządzenia wspólnej pisemnej opinii dotyczącej okoliczności, przebiegu i przyczyn katastrofy Tu-154M.

Jak przekazała prokuratura, uzyskano też i poddano analizie nową wspólną opinię Biura Badań Kryminalistycznych ABW oraz Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie, z zakresu badań fonoskopijnych, dotyczącą kopii zapisu rejestratora fonicznego MARS-BM.

Prokuratura Krajowa podkreśliła przy tym, że zespół śledczy systematycznie kieruje do właściwych organów rosyjskich ponaglenia dotyczące wykonania niezrealizowanych dotychczas wniosków o udzielenie międzynarodowej pomocy prawnej. Prokuratura wnioskowała również o zwrot wraku. 

Przypomnijmy, dokładnie rok temu w odpowiedzi na pytania dziennikarzy Prokuratura Krajowa informowała, że to śledztwo znalazło się w kluczowej fazie. A był nią początek prac międzynarodowego zespołu biegłych, mającego przygotować kompleksowy raport