Komisja Europejska proponuje przedłużenie unijnego cyfrowego certyfikatu covid o rok, do 30 czerwca 2023 roku. Został on wprowadzony 1 lipca zeszłego roku, by ułatwić nam podróżowanie w czasie wakacji.


Od 1 lipca 2021 roku w całej Unii Europejskiej uznawany jest Unijny Certyfikat Covid. Zawiera informacje o szczepieniu, przejściu Covid-19 lub negatywnym teście. Komisja Europejska zdecydowała o jego powstaniu, by ułatwiać nam podróże po Europie. Pierwotnie certyfikaty miały wygasnąć 30 czerwca 2022 roku.

Teraz Bruksela zdecydowała, że będziemy nim się posługiwać o rok dłużej, do 30 czerwca 2023 roku.

"Wirus Covid-19 nadal dominuje w Europie i na tym etapie nie jest możliwe określenie wpływu ewentualnego wzrostu zachorowań w drugiej połowie 2022 r. ani pojawienia się nowych wariantów. Rozszerzenie rozporządzenia zapewni podróżnym możliwość dalszego korzystania z unijnego cyfrowego certyfikatu covid podczas podróży po UE, tam gdzie państwa członkowskie stosują określone środki ochrony zdrowia publicznego" - podała KE.

KE podkreśla, że zastosowanie unijnych cyfrowych zaświadczeń covid nadal pozostaje w gestii państw członkowskich. Przepisy dotyczące unijnego cyfrowego zaświadczenia covid nie nakazują ani nie zakazują wykorzystania tych dokumentów do celów niezwiązanych z podróżowaniem po UE (np. do uzyskania wstępu na imprezy lub do restauracji). 

Unijny Certyfikat Covid jest darmowy, może mieć formę papierową lub cyfrową (wyświetlany w aplikacji na smartfonie), zawsze ma kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE.

Unijny Certyfikat Covid jest dostępny w aplikacji mojeIKP lub w aplikacji mObywatel.

Unijne certyfikaty covid skrócone do 9 miesięcy

Od wtorku 1 lutego ważność unijnych ceryfikatów covid (UCC) została skrócona do 270 dni, zarówno tych wydawanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, jak po dawkach przypominającej i dodatkowej.