"Nie dajemy się panice, życie musi kwitnąć" - usłyszeliśmy w Urzędzie Stanu Cywilnego w Katowicach. W czasie koronawirusa pary mogą zawierać związki małżeńskie. Ograniczenie dotyczy natomiast liczby osób, które mogą nowożeńcom towarzyszyć. Czasem to tylko urzędnik, młoda para i świadkowie, w innych przypadkach w uroczystości bierze udział maksymalnie 8-10 osób.
Sprawdziliśmy, jak wygląda możliwość zawierania związków małżeńskich w kilku wybranych Urzędach Stanu Cywilnego w Polsce.
W Katowicach w ostatnią sobotę odbyły się wszystkie zaplanowane śluby. W najbliższy weekend - jak na razie - z uroczystości zrezygnowały 4 z 10 par. Jak mówi RMF FM kierownik USC w Katowicach Mirosław Kańtor, terminy przekładane są na kolejne miesiące. Natomiast ceremonie, które się odbywają, ograniczone są do 5 osób - młodej pary, świadków i urzędnika. Wszystko przebiega jednak z odpowiedniej atmosferze. "Jest ukłon, podpis, serdeczność" - mówi nam Mirosław Kańtor. Dodaje też, że zdarzają się i zaskakujące telefony z prośbą o ustalenie jak najszybszej możliwej daty zaślubin.
W Warszawie - jak poinformował w poniedziałek stołeczny ratusz - śluby w Urzędach Stanu Cywilnego również odbywają się zgodnie z wcześniejszym planem. "Śluby odbywają się zgodnie z zaplanowanym kalendarzem, również w salach przy siedzibach Urzędów Stanu Cywilnego, które obecnie są zamknięte. Apelujemy przy tym o maksymalne ograniczenie liczby gości" - czytamy w komunikacie urzędu miasta stołecznego.
Zamknięte są USC w sześciu dzielnicach: Ochota, Bielany, Białołęka, Wesoła, Wilanów oraz Wola. Mieszkańcy, którzy chcą załatwić sprawy z zakresu stanu cywilnego, mogą skorzystać z pozostałych siedzib USC w ratuszach dzielnic: Targówek, Praga-Południe, Wawer, Ursus, Ursynów oraz do siedzib USC zlokalizowanych poza ratuszami: na Pradze-Północ - ul. Kłopotowskiego 1, Śródmieściu - Gen. Andersa 5, Mokotowie - Falęcka 10.
W Kaliszu w Wielkopolsce maksymalna liczba uczestniczących w uroczystości zaślubin to 10 osób. Śluby odbywają się jednak normalnie. Na najbliższą sobotę 21 marca - jak informowało w poniedziałek biuro prasowe miasta - zaplanowane są cztery śluby, podobnie ma być także tydzień później. Podobnie jest w Jarocinie - tam zdecydowano, że w uroczystościach może uczestniczyć 8 osób - państwo młodzi, świadkowie oraz rodzice.
Jak sprawdziliśmy, śluby udzielane są także w Krakowie czy Olsztynie. Po niezbędne informacje warto jednak sięgać na bieżąco, dzwoniąc do USC. Urzędnicy odbierają telefony i informują o aktualnej sytuacji i zaleceniach.
Warto także pamiętać, że wiele spraw urzędowych można załatwić bez wychodzenia z domu - telefonicznie lub elektronicznie, za pośrednictwem tzw. profilu zaufanego (epuap.gov.pl).
Zdecydowanie większy problem dotyczy organizowania ewentualnych wesel. 13 marca ogłoszono bowiem, że mogą odbywać się jedynie zgromadzenia do 50 osób. Jak mówił wówczas premier, dotyczy to wszystkich miejsc, w których ludzie mogliby się gromadzić. Jak mówi RMF FM menedżer jednego z podkrakowskich hoteli, niektórzy goście czekają jeszcze z decyzjami na rozwój sytuacji. Zapewnia jednocześnie, że wszystko odbędzie się bezkosztowo, a hotel postara się znaleźć na każdej młodej pary nowy dogodny termin imprezy.