Mamy 748 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło w naszym kraju 5 osób. Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech podał się do dymisji - zastąpił go Roman Prymula. Premier Litwy zapowiedział zakaz imprez masowych od 1 października. We Francji odnotowano 5298 nowych przypadków koronawirusa - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Najważniejsze informacje dot. walki z koronawirusem w Polsce i na świecie znajdziecie w naszym raporcie dnia.
- 748 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło 5 osób
- Liczba zmarłych osób zakażonych koronawirusem w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 200 tys.
- Brytyjski premier Boris Johnson przedstawi we wtorek w Izbie Gmin plan dalszych działań rządu w związku z ponownie rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem
- Zmiana na stanowisku ministra zdrowia w Czechach
- Niemcy boją się "importowanego" koronawirusa z Francji, Holandii i Hiszpanii
- Premier Litwy zapowiedział zakaz imprez masowych od 1 października
Premier Czech Andrej Babisz w orędziu telewizyjnym uznał, że latem popełnił błąd, gdy rząd złagodził restrykcje związane z koronawirusem. Babisz stwierdził, że nie chce zamykać gospodarki i apelował m.in. o noszenie maseczek.
Premier Czech ocenił, że atmosfera panującą w kraju wiosną i sukcesy w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa "uśpiły go" i dlatego rząd złagodził środki związane z SARS-CoV-2.
Babisz powiedział, że poszukiwana jest równowaga między ochroną zdrowia i ograniczaniem gospodarki. Zaapelował o odpowiedzialność, rozwagę i konsekwencję w przestrzeganiu zasad. Podkreślił, że "maseczki nie zagrażają wolności i demokracji, ale ich nienoszenie zagraża życiu".
U 243 osób ubiegających się o azyl, z tymczasowego ośrodka, który powstał na wyspie Lesbos po pożarze obozu dla migrantów Moria, stwierdzono koronawirusa. Taką informację podała grecka agencja zdrowia publicznego EODY. Badaniami objęto 7 tys. przebywających w nowym obozie dla migrantów.
Testom na obecność koronawirusa poddano także 120 znajdujących się na miejscu policjantów oraz 40 członków personelu. Ich wyniki okazały się negatywne.
We Francji odnotowano 5298 nowych przypadków koronawirusa - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Zmarły 53 kolejne osoby, zwiększając ogólny bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 do 31 338.
Liczba osób zmarłych w związku z Covid-19 obejmuje chorych, którzy byli w szpitalach i w domach opieki.
Do tej pory od wybuchu pandemii we Francji odnotowano 458 061 przypadków SARS-CoV-2 - podał resort zdrowia.
Premier Litwy Saulius Skvernelis zapowiedział, że od 1 października zostanie wprowadzony w tym kraju zakaz imprez masowych. Ma to związek ze wzrostem zachorowalności na Covid-19
Rozumiem zmęczenie, irytację niektórych osób (...), powinniśmy jednak podjąć zdecydowane i niezbędne kroki, aby chronić zdrowie i życie nas wszystkich - wskazał Skvernelis. Zapewnił też, że zostanie wzmocniona ochrona szpitali, lekarze zostaną poddani testom na koronawirusa, ale "nie zostaną wprowadzone żadne poważniejsze ograniczenia".
W ciągu ostatniej doby na Litwie potwierdzono 70 przypadków koronawirusa. W kraju dotychczas odnotowano 3814 zakażeń, a w związku z Covid-19 zmarło 87 osób.
Brytyjski premier Boris Johnson przedstawi we wtorek w Izbie Gmin plan dalszych działań rządu w związku z ponownie rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem - poinformowało jego biuro. Jest niemal pewne, że wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia.
Przed wystąpieniem w Izbie Gmin Johnson będzie przewodził posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego. W poniedziałek rozmawiał telefonicznie z szefami rządów Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.
Johnson powtarza, że ogólnokrajowa blokada, podobna do tej, która została wprowadzona pod koniec marca, jest ostatecznością, ale jakaś forma zaostrzenia restrykcji jest pewna. Według BBC i Sky News, jednym z rozważanych pomysłów jest wprowadzenie ich na stosunkowo krótki okres, np. dwa tygodnie, aby jak to określono, przerwać łańcuch transmisji wirusa. W tym okresie zapewne wprowadzony zostałby zakaz spotykania się przez osoby z różnych gospodarstw domowych, a puby, bary i restauracje albo zostałyby zamknięte, albo byłyby otwarte w skróconych godzinach.
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 11 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto kolejnych 4368 zakażeń koronawirusem.
W poniedziałkowych statystykach zwraca uwagę sytuacja w Anglii, gdzie zanotowano drugą najwyższą liczbę zakażeń (3754) od połowy kwietnia, i jest ona tylko minimalnie niższa od tej z piątku, oraz w Walii, gdzie jest ona najwyższa (234) od końca kwietnia.
W Wielkiej Brytanii od początku epidemii potwierdzono 398 625 przypadków SARS-CoV-2, co jest 14. najwyższą liczbą na świecie i czwartą w Europie - za Rosją, Hiszpanią i Francją.
Całkowity bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Wielkiej Brytanii wynosi obecne 41 788. 37 103 osoby zmarły w Anglii, 2505 - w Szkocji, 1603 - w Walii, a 577 - w Irlandii Północnej. Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem.
W ciągu minionej doby wykonano ponad 219,7 tys. testów na obecność koronawirusa, a od początku epidemii już 18,7 mln. Obecne możliwości brytyjskich laboratoriów to 257,3 tys. testów na dobę.
Władze Oslo ogłosiły wprowadzenie od wtorku w południe zakazu zgromadzeń powyżej 10 osób w prywatnych domach. Zaapelowały także o noszenie maseczek we wszystkich miejscach, w których trudno jest zachować odstęp.
Nowe restrykcje i zalecenia mają związek ze znacznym wzrostem liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem w stolicy Norwegii.
Sytuacja w Oslo jest poważna. Musimy powstrzymać rozwój epidemii, tu i teraz, a to właśnie prywatne imprezy są źródłem ostatnich zakażeń - tłumaczył burmistrz Oslo Raymond Johansen.
W poniedziałek wszystkie 15 dzielnic Oslo uznano za "czerwone". Najbardziej dotkniętymi epidemią dzielnicami są: Gamla Oslo, Hanshaugen oraz Sagene, gdzie potwierdzono ponad 100 zakażeń na 100 tys. mieszkańców.
Burmistrz Johansen nie wykluczył, że jeśli sytuacja epidemiologiczna nie poprawi się, mieszkańcy Oslo mogą się spodziewać kolejnych obostrzeń, np. wprowadzenia limitu publicznych zgromadzeń do 50 osób. Znamy przypadki zakażonych młodych ludzi, którzy mieli 250 bliskich kontaktów. To bardzo utrudnia śledzenie rozprzestrzeniania się koronawirusa - podkreślił Johansen.
Władze norweskiej stolicy zaapelowały o noszenie maseczek w środkach komunikacji miejskiej bez względu na ich obłożenie, a także o zasłanianie twarzy w sklepach i centrach handlowych.
Kolejnych 17 osób zmarło we Włoszech na Covid-19. W ciągu ostatniej doby potwierdzono 1350 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek.
Dotychczas zanotowano w kraju prawie 300 tys. przypadków zakażeń koronawirusem. Liczba zgonów od początku epidemii wzrosła do 35 724.
Wyzdrowiało już 218 tys. osób. Liczbę obecnie zakażonych szacuje się na co najmniej 45 tys. W szpitalach przebywa 2475 najciężej chorych, w tym 232 na intensywnej terapii.
Kampania to jedyny region Włoch, w którym zanotowano więcej niż 200 nowych zakażeń. Wyraźnie ich liczba spadła w Lombardii, gdzie jest ich 90. W ciągu doby wykonano 55 tys. testów.
Prezydent Czech Milosz Zeman powołał Romana Prymulę na ministra zdrowia. Zastąpił on Adama Vojtiecha, który rano podał się do dymisji. Zeman powiedział, że nie wyobraża sobie innej osoby zdolnej do kierowania resortem w tak trudnej sytuacji.
Prymula jest jedną z najbardziej znanych i wyrazistych twarzy walki z koronawirusem w Czechach. Był wiceministrem zdrowia. Zabiegał wtedy o wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek zawsze i wszędzie. W marcu przez dwa tygodnie kierował Centralnym Sztabem Kryzysowym. W tym czasie m.in. powiedział, że Czesi muszą się liczyć z zamknięciem granic nawet na dwa lata i powinni sobie zaplanować urlopy w kraju. Za te wypowiedzi spotkała go publiczna reprymenda od premiera.
Już po odejściu z resortu i objęciu specjalnie utworzonej dla niego funkcji pełnomocnika rządu do spraw innowacji i medycznych badań naukowych, co nastąpiło w maju, Prymula ostrzegł, że druga fala pandemii nadejdzie. Kilka dni temu ocenił zaś, że dziennie może przebywać od 6 do 8 tys. zakażonych.
Włoski minister zdrowia Roberto Speranza zarządził, że osoby przybywające z Paryża i tych rejonów Francji, gdzie notuje się wysokie szerzenie się koronawirusa, muszą poddać się obowiązkowym testom. To reakcja na znaczny wzrost zakażeń w tym kraju.
Speranza podkreślił, że dane na temat przebiegu pandemii w krajach europejskich "nie mogą być lekceważone". Włochy są obecnie w znacznie lepszej sytuacji niż inne państwa, ale wciąż potrzebna jest ostrożność, aby nie zaprzepaścić dotychczasowych wyrzeczeń - dodał.
Wcześniej, w związku z licznymi przypadkami zakażeń wśród turystów wracających do Włoch z wakacji, obowiązek testów wprowadzono wobec osób przybywających z Hiszpanii, Grecji, Chorwacji i Malty.
W warunkach pandemii Covid-19 problemem numer dwa po samym wirusie stał się wzrost przemocy domowej. Na przykład tylko w pierwszym półroczu policja otrzymała prawie dwa razy więcej zgłoszeń w sprawie przemocy domowej niż w poprzednich sześciu miesiącach - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na spotkaniu z przedstawicielami organizacji międzynarodowych i pozarządowych. Podpisał też dekret dotyczący przeciwdziałania przemocy domowej.
Epidemia ograniczyła wakacyjne podróże Polaków w tym roku; od początku czerwca do końca sierpnia z usług PKP Intercity skorzystało niemal o 6 mln mniej pasażerów niż w czasie ubiegłorocznych wakacji - poinformował przewoźnik PKP Intercity. Firma dodała, że z każdym miesiącem liczba podróżnych wzrasta.
Przez weekend w Szwajcarii wykryto 1095 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i zmarło pięć zainfekowanych osób - poinformowały szwajcarskie władze w poniedziałek.
Nowy bilans pandemii w kraju to obecnie 50 378 wykrytych infekcji i 1770 zgonów osób z Covid-19. Spośród nowo potwierdzonych przypadków zakażeń tylko 27 wymagało hospitalizacji.
Pacjenci najczęściej skarżą się na brak możliwości bezpośredniej wizyty w przychodni ze względu na zagrożenie epidemią - wskazywali na konferencji prasowej Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec oraz pełniący obowiązki szefa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.