Przez wzrost zachorowań na Covid-19 rząd zdecydował, że od dziś obowiązują nowe obostrzenia sanitarne w Mazowieckim i Lubuskim. Od soboty w Pomorskiem oraz Warmińsko-Mazurskiem. Zamknięte są m.in. hotele, sauny, solaria, salony odchudzające, kasyna, a także większość sklepów w galeriach handlowych.
Do 28 marca w woj. mazowieckim i lubuskim zawieszona jest działalność saun, solariów, łaźni tureckich, salonów odchudzających, kasyn; klubów fitness i siłowni; hoteli (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych - dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu); basenów (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej); stoków narciarskich.
W galeriach handlowych mogą działać m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi. Nadal mogą być w nich świadczone m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
Te same ograniczenia obowiązują od soboty, 13 marca na Pomorzu (do 28 marca), a na Warmii i Mazurach przedłużone też do 28 marca.
Od poniedziałku uczniowie klas I-III szkół podstawowych w tych czterech województwach mają zajęcia prowadzone w trybie hybrydowym. Dyrektor szkoły jest zobowiązany zorganizować im naukę w taki sposób, aby nie więcej niż 50 proc. uczniów miało zajęcia w budynku szkoły - pozostali uczą się zdalnie z domu.
W całym kraju do 28 marca obowiązuje zakaz organizacji m.in. wesel, komunii, przyjęć okolicznościowych. Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie online. W województwach, w których mogą być otwarte centra i galeria handlowe, obowiązuje ścisły reżim sanitarny. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów: 1 osoba na 10 m kw. - w sklepach do 100 m kw.; 1 osoba na 15 m kw. - w sklepach powyżej 100 m kw.
Także do 28 marca, w całym kraju obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.
W województwach, w których mogły swoją działalność wznowić hotele, do 28 marca obowiązuje ścisły reżim sanitarny (do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych); dozwolone jest prowadzenie restauracji, ale tylko w dostarczaniu posiłków dla gości hotelowych do pokoi.