W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 7795 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 386 pacjentów. O północy ruszyły zapisy na szczepienie przeciw Covid-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. Zarejestrowało się ponad 127 tysięcy seniorów. Chęć zaszczepienia się zadeklarowało natomiast ponad 470 tysięcy Polaków. Tymczasem koncern Pfizer zapowiedział ograniczenie dostawy szczepionek dla Europy. Liczba zakażeń koronawirusem w Europie przekroczyła 30 milionów. Do piątku rano na naszym kontynencie stwierdzono 646 022 zgony. Najnowsze informacje na temat walki z koronawirusem w Polsce i na świecie zbieraliśmy w naszym raporcie dnia.
Relacja została zakończona.
Mniej restauracji i barów we Włoszech niż zapowiadano było otwartych w piątek wieczór wbrew obowiązującemu zakazowi. Restauratorzy wzięli udział w inicjatywie "Ja otwieram" w proteście przeciw restrykcjom, które w większości regionów zaostrzą się w niedzielę.
Do niektórych lokali otwartych w porze kolacji, czyli niezgodnie z przepisem nakazującym zakończenie obsługi przy stolikach o godz. 18:00, weszli policjanci i karabinierzy. Wymierzali właścicielom grzywny w wysokości 400 euro oraz dodatkową karę w formie natychmiastowego zamknięcia lokalu.
25 stycznia koncerny Pfizer i BioNTech mają powrócić do pierwotnego harmonogramu dostaw szczepionek przeciwko Covid-19 do Unii Europejskiej, a 15 lutego rozpoczną się zwiększone dostawy preparatu. Taka informacja przekazana została w oficjalnym komunikacie na stronach BioNTechu. Wcześniej Pfizer zapowiedział, że konsorcjum zmniejszy tymczasowo dostawy szczepionek do Europy.
Ponad 200 tys. zarejestrowanych osób - to bilans pierwszego dnia zapisów na szczepienia przeciwko Covid-19 dla rocznika 1941 i z roczników niższych. Ministerstwo Zdrowia poinformowało również, że do tej pory już zaszczepionych zostało łącznie 410 tys. osób.
Rząd Hiszpanii ogłosił, że podczas ostatnich 24 godzin padł rekord dobowych infekcji koronawirusem - ponad 40 tys. Jednocześnie centrolewicowy gabinet odmówił wnioskującym o zaostrzenie restrykcji regionom prawa do ogłoszenia lockdownu.
Podczas wieczornej konferencji prasowej w Madrycie minister zdrowia Salvador Illa powiedział, że od czwartku doszło do nienotowanego wcześniej nasilenia się epidemii SARS-CoV-2. Dodał, że tendencja jest zgodna z przewidywaniami kierowanego przez niego resortu.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała wszystkie kraje świata do rozpoczęcia szczepień przeciwko Covid-19 w ciągu 100 dni. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że na razie kampanie szczepień rozpoczęły się tylko w 46 państwach.
"Świat nie potrafi przerywać łańcuchów przenoszenia koronawirusa na poziomie społeczności i gospodarstw domowych" - powiedział Tedros podczas konferencji prasowej online z Genewy. "Musimy zlikwidować lukę między zamysłem a realizacją na poziomie krajowym i indywidualnym. Obecna sytuacja wywiera ogromną presję na szpitale i pracowników służby zdrowia" - dodał.
Wystarczyło pół dnia, by POSUM - jedna z największych przychodni w mieście - wyczerpała kalendarz terminów rejestracji na szczepienia przeciwko Covid-19 do końca marca - poinformował poznański magistrat.
"W najbliższy poniedziałek otrzymamy o 40 proc. mniej szczepionek od firmy Pfizer, zmniejszone ilości będą dostarczane przez 3-4 tygodnie, potem będą zwiększone dostawy" - takie informacje od firmy Pfizer przekazał w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
W najbliższy poniedziałek otrzymamy o 40 proc. mniej szczepionek od firmy Pfizer, zmniejszone ilości będą dostarczane przez 3-4 tygodnie, potem będą zwiększone dostawy - o takich informacjach od firmy Pfizer mówił w TVN24 szef KPRM Michał Dworczyk.
74-letni król Szwecji Karol XVI Gustaw oraz 77-letnia królowa Sylwia przyjęli szczepionkę przeciw Covid-19 - podał w piątek szwedzki dwór królewski. Na zarzut, że stało się to poza kolejnością, rzeczniczka króla odpowiedziała, że chodzi o "dawanie przykładu".
Od początku tygodnia w Szwecji preparatem Pfizer/BioNTech zaszczepiono ok. 80 tys. osób.
Liczba zgonów z powodu Covid-19 na świecie przekroczyła w piątek 2 mln - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore. Najwięcej przypadków śmiertelnych stwierdzono w USA. Drugie miejsce na tej tragicznej liście zajmuje Brazylia, a trzecie - Indie. W Europie najwięcej przypadków śmiertelnych stwierdzono w Wielkiej Brytanii.
Szczepienia przeciw Covid-19 rozpoczną się na Ukrainie w lutym. Premier tego kraju zapowiedział, że obowiązujący obecnie lockdown nie będzie przedłużany po 24 stycznia, a ograniczenia mają być złagodzone.
Szef rządu w Kijowie zapowiedział też, że władze nie planują kasować obowiązku noszenia maseczek i zachowywania społecznego dystansu do końca 2021 roku.
W Portugalii potwierdzono nienotowaną wcześniej dobową liczbę 159 zgonów. W sumie po infekcji koronawirusem zmarło już w kraju 8543 pacjentów.
W dalszym ciągu utrzymuje się również rekordowy poziom zakażeń. Pomiędzy czwartkiem a piątkiem potwierdzono prawie 10,7 tys. infekcji, a łączna liczba przypadków zachorowania na Covid-19 wynosi już 528,4 tys.
We Włoszech ostatniej doby na Covid-19 zmarło 477 osób, potwierdzono 16 146 nowych zakażeń koronawirusem. Dotychczas ponad milion osób zaszczepiono przeciwko Covid-19.
Szczepionka przeciw Covid-19 chińskiej grupy biotechnologicznej CNBG, spółki zależnej Sinopharmu, jest bezpieczna dla dzieci i nastolatków, i chroni przed mutacjami koronawirusa - oświadczył szef CNBG Yang Xiaoming, cytowany w piątek przez agencję Xinhua.
Mieszkańcom Chin podano już ponad 10 mln dawek szczepionki CNBG.
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1280 zgonów z powodu Covid-19, co jest trzecim najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju, i wykryto 55 761 nowych zakażeń koronawirusem.
W całym kraju liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wynosi obecnie 3 316 019, co jest piątym najwyższym bilansem na świecie - więcej jest tylko w USA, Indiach, Brazylii i Rosji.
Do czwartku włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało w Wielkiej Brytanii 3 234 946 osób, zaś drugą - 443 234.
Milion Włochów zostało już zaszczepionych przeciwko Covid-19. Premier Giuseppe Conte podkreślił, że kraj jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby podanych szczepionek.
Szczepienie pacjentów drugą dawką rozpocznie się w najbliższą niedzielę. To wtedy mija 21 dni od pierwszego szczepienia osób z tzw. grupy zero. Wszystkie osoby zaszczepione pierwszą dawką od razu w punktach szczepień umawiane były na drugi termin.
Dostawy szczepionek Pfizer/BioNTech będą opóźnione przez trzy-cztery tygodnie. Taką informację przekazało niemieckie ministerstwo zdrowia. Opóźnienie ma związek z pracami remontowymi w fabryce w Puurs w Belgii.
Z powodu trudności związanych z atakiem zimy oraz nasilenia się epidemii Covid-19 w Madrycie panuje chaos komunikacyjny. Po południu madryckie władze medyczne zarządziły kordon sanitarny w prawie 50 strefach aglomeracji z powodu szybko przybywającej liczby zakażonych koronawirusem.
Rząd wspólnoty autonomicznej Madrytu poinformował, że nowe restrykcje są efektem szybko rosnącej dynamiki zakażeń SARS-CoV-2, a na 100 tys. obywateli przypada tam już 636 infekcji.
"Restauratorzy umierają z głodu" - te słowa znanego szefa kuchni, właściciela restauracji Gianfranco Vissaniego powtarzane są w dniu ogólnokrajowej inicjatywy "Ja otwieram" we Włoszech, w ramach której otwarto 50 tys. lokali wbrew rządowym przepisom.
Bary i restauracje, które przyłączyły się w piątek do ogłoszonej w mediach społecznościowych inicjatywy, naruszają przepisy ograniczające ich działalność.
Michał Dworczyk z kancelarii premiera potwierdza: Otrzymaliśmy informacje, że firma Pfizer w najbliższych tygodniach w sposób znaczący zmniejszy dostawy szczepionki do Polski i innych krajów europejskich. Rząd nie ma jeszcze precyzyjnej informacji od Pfizera, o ile zmniejszy w najbliższych tygodniach dostawy.
W Komisji Europejskiej toczy się dyskusja na temat wprowadzenia tzw. paszportów szczepień, które ułatwiałyby podróże i dostęp do pewnych usług. Za wprowadzeniem takiego dokumentu jest szefowa KE Ursula van der Leyen.
Gorącą dyskusję na ten temat na posiedzeniu Rady Europejskiej zapowiada natomiast brytyjski dziennik "The Guardian". Gazeta wskazuje, że największym zwolennikiem Covid-paszportów jest premier Grecji Kiriakos Mitsotakis. Inne kraje są bardziej powściągliwe i wolałyby uniknąć dzielenia obywateli ze względu na zaszczepienie.
We Włoszech utrzymano zakaz podróży między regionami. Nie ma już obowiązku kwarantanny dla przyjezdnych z krajów UE, wystarczy negatywny wynik błyskawicznego testu wykonanego na 48 godzin przed przyjazdem.
Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 1688 nauczycieli i pracowników szkół badanych w ramach przygotowań do otwarcia od poniedziałku 18 stycznia pierwszych trzech klas szkoły podstawowej - ustalił reporter RMF FM Grzegorz Kwolek.
"Wyniki badań nauczycieli są niepokojące, po powrocie najmłodszych dzieci do szkół grozi nam trzecia fala pandemii" - ostrzega w rozmowie z RMF FM doktor Paweł Grzesiowski, pediatra i immunolog.
410,480 tys. szczepień wykonano dotąd w Polsce. To dane na godzinę 11:45. Zutylizowano 1084 szczepionek. Niepożądane odczyny wystąpiły u 91 zaszczepionych.
-
Tagi:koronawirus