Powstała druga edycja niezwykłego kalendarza "Lekarze jak z bajki", w którym w bohaterów opowieści dla najmłodszych wcielili się lekarze i lekarki z małopolskich szpitali zaangażowanych w walkę z pandemią. Dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup maseczek ochronnych dla personelu medycznego szpitali. Sesja zdjęciowa do kalendarza odbyła się w krakowskim Teatrze Groteska.
Cieszę się, że po raz drugi w projekt ten zaangażowało się tyle osób. Rzeczywistość pandemiczna jest szara i ciężka do zniesienia dla wszystkich. Chcemy ubarwić czas okołoświąteczny i noworoczny pięknymi zdjęciami, które dają uśmiech. Uśmiech tym cenniejszy, że od medyków - mówił pomysłodawca akcji Marcin Mikos z Fundacji Zdrowia Publicznego.
Dodał, że medycy są bardzo obciążeni ciężką, codzienną pracą.
Ale nie poddajemy się. Uśmiechamy się i chcemy, żeby ten kalendarz wniósł do domów trochę radości - powiedział Mikos.
Na kartach kalendarza na rok 2022 możemy zobaczyć:
- prof. Ewę Czarnobilską i prof. Annę Sowę-Staszczak ze Szpitala Uniwersyteckiego,
- dr Elżbietę Plutę z Centrum Onkologii,
- dr Iwonę Hajdyłę-Banaś, dr Joannę Włodarczyk i dr Joannę Wykę ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla,
- dr hab. Annę Chrapustę ze Szpitala im. L. Rydygiera,
- dr Katarzynę Moskałę i dr Szymona Pietruszkę ze Szpitala im. S. Żeromskiego, dyrektora szpitala MSWiA dr Michała Zabojszcza,
- dr Bartosza Frączka ze Szpitala Ujastek,
- zastępcę dyrektora Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika Piotra Staszaka
- oraz Elżbietę Ptak z Centrum Medycznego LuxMed.
Zdjęcia do kalendarza wykonał krakowski fotograf Bartosz Siedlik we współpracy z Mateuszem Sibikiem, za grafikę odpowiedzialny był Maciej Schumacher. Opiekę artystyczną nad scenami z bajek, które znajdą się w kalendarzu, sprawowali Małgorzata Zwolińska i dyrektor Adolf Weltschek z Teatru Groteska.
Wydawcą kalendarza jest Fundacja Zdrowia Publicznego we współpracy z Teatrem Groteska, Szpitalem Specjalistycznym im. J. Dietla w Krakowie, Szpitalem im. Żeromskiego w Krakowie oraz Stowarzyszeniem Wolontariatu św. Eliasza.
Kalendarz jest dostępny na stronie internetowej Fundacji Zdrowia Publicznego. W zeszłym roku za pieniądze z jego sprzedaży udało się kupić 14 tys. masek FP2.