W czwartek na wspólnej konferencji premier, minister zdrowia oraz minister edukacji przedstawili plan funkcjonowania na najbliższy czas w związku z pandemią koronawirusa. Niektóre z wcześniejszych obostrzeń zostały przedłużone – pozostają zamknięte szkoły, podczas nabożeństw w kościele nie może się znajdować więcej, niż 5 osób, ale pojawiły się również nowe nakazy. Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.
Matury i egzamin kończący podstawówkę zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. Konkretny termin podany będzie co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.
Wszystkie szkoły nadal będą zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu - tak jak dotychczas - placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.
Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku będzie obowiązywał obowiązek zasłaniania ust i nosa, jeżeli przebywamy w przestrzeni publicznej
Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.
Jak prawidłowo nosić maseczkę? Praktyczne wskazówki
- ograniczenia w przemieszczaniu się;
- zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
- ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych - w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
- ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
- zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
- zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
- zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
- zamknięcie restauracji;
- ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
- ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).
- zamknięcie szkół i uczelni;
- przedszkoli i żłobków;
- zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
- zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.
- zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę - pełny wykaz wyłączeń znajduje się tutaj);
- obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.
- graniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.