Mamy w Polsce 12 054 nowe zakażenia koronawirusem; zmarło 186 osób. Od marca zakażenie koronawirusem potwierdzono w naszym kraju u 1 356 882 osób, z których 30 241 zmarło. W Hiszpanii z kolei liczba zakażeń przekroczyła poziom 2 milionów. Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u około 86,7 mln ludzi na świecie, ponad 1,87 mln zakażonych zmarło. Najważniejsze informacje na temat przebiegu pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie znajdziecie w naszym raporcie z 7 stycznia.
- Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 054 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej - aż 1609 - odnotowano w województwie wielkopolskim. Resort podał też dane o kolejnych 186 zgonach. Jak wyjaśniono, 38 osób zmarło z powodu Covid-19, a 148 z powodu współistnienia koronawirusa z innymi chorobami.
- W sumie od początku epidemii w Polsce odnotowano 1 356 882 zakażenia koronawirusem. Zmarło 30241 osób. Wyzdrowiało 1 095 616 pacjentów.
- Na świecie koronawirusem zaraziło się około 86,7 mln ludzi, ponad 1,87 mln zmarło.
- Na Słowacji zakaz wychodzenia z domu bez negatywnego wyniku testu.
- Zakaz lądowania w Polsce samolotów z Wielkiej Brytanii.
- Liczba zakażeń koronawirusem w Hiszpanii przekroczyła poziom 2 mln.
Relacja została zakończona.
Quebec jest pierwszą kanadyjską prowincją, która wprowadziła godzinę policyjną, by ograniczyć rozszerzanie się zakażeń koronawirusem. Od czwartku osoby lecące do Kanady muszą okazać negatywny wynik testu na Covid-19.
Posiadanie negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem, obowiązuje wszystkich pasażerów w wieku powyżej 5 lat. Tylko dla pasażerów przylatujących z 28 krajów Karaibów i Ameryki Płd. do 14 stycznia czas między testem a wylotem został przedłużony do 96 godzin. W związku z testami rząd nie przedłużył obowiązującego od 20 grudnia zakazu lotów pasażerskich z Wielkiej Brytanii, wprowadzonego po wykryciu nowej mutacji koronawirusa. Testy nie zmieniają obowiązku 14 dni kwarantanny.
W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 21 703 osób. Łączna liczba wykrytych infekcji wzrosła do 2 727 321. W szpitalach zmarło 276 kolejnych chorych z Covid-19 - poinformowała Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).
Izraelskie służby ratownicze zakończyły w czwartek pierwszą część kampanii szczepienia przeciw Covid-19, obejmującą wszystkie osoby starsze w domach opieki oraz pracowników tych placówek. W ciągu 10 dni podano pierwsze dawki szczepionki około 150 tys. osób w całym kraju.
Liczba zakażeń koronawirusem w Hiszpanii przekroczyła poziom 2 mln - poinformowało w wieczornym komunikacie ministerstwo zdrowia tego kraju.
Z oświadczenia resortu zdrowia wynika, że podczas ostatnich 48 godzin w całym kraju odnotowano 42 360 nowych infekcji wirusem SARS-CoV-2.
Władze medyczne Hiszpanii wskazały w czwartek, że wyhamował wzrost dobowej liczby zgonów. Odnotowały, że pomiędzy wtorkiem a czwartkiem liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w tym kraju o 245, do 51,6 tys.
Wśród Polaków rośnie gotowość do szczepienia się na Covid-19; przybywa zwolenników, ubywa sceptyków - wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Chęć zaszczepienia się deklaruje 44 proc. badanych; sceptycyzm wobec szczepienia deklaruje 36 proc.
Premier Francji Jean Castex zapowiedział, że do końca stycznia w kraju przeciw Covid-19 zaszczepionych zostanie co najmniej milion osób. Poinformował, że w ciągu ostatnich pięciu dni szczepionkę otrzymało 45 tys. osób.
Powinniśmy przyspieszyć kampanię szczepień - oświadczył szef rządu na konferencji prasowej. Osoby powyżej 75. roku życia będą mogły zostać zaszczepione od 18 stycznia - zapewnił szef rządu.
Rząd zamówił 200 mln dawek szczepionek przeciw koronawirusowi, które będą dostarczane sukcesywnie w ciągu roku. Przed latem dostarczonych zostanie do Francji 78 milionów dawek - zapewnił Castex.
Brytyjski premier Boris Johnson poinformował, że prawie 1,5 mln osób w całym kraju otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi. Podtrzymał cel, jakim jest zaszczepienie do 15 lutego prawie 14 mln osób.
Jak sprecyzował, 1,26 mln osób zaszczepiono w Anglii, 113 tys. w Szkocji, 49 tys. w Walii, a 46 tys. w Irlandii Północnej.
Dawki szczepionek są dystrybuowane do wszystkich placówek zgodnie z ich zamówieniem. Szczepionki, które przekazujemy, mają już rozpoczęty termin ważności, wynosi on dokładnie 120 godzin - powiedział prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.
Wszystkie punkty szczepień zamawiają szczepionki w czwartek, następnie w poniedziałek do godz. 12.00 dojeżdżają one do punktów. Szczepionki, które przekazujemy, mają już rozpoczęty termin ważności. Wynosi on dokładnie 120 godzin. W tym czasie muszą być przez dany punkt wykorzystane - doprecyzował.
W Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowym Instytucie Badawczym w trzy dni zaszczepiło się 1800 osób na 2850 pracowników całej załogi - powiedział w czwartek PAP rzecznik prasowy Instytutu Mariusz Gierej.
Wyjaśnił, że w pierwszej fazie na szczepienie zapisało się 1680 osób z 2850 pracowników całej załogi Instytutu.
Granica Francji z Wielką Brytanią pozostanie zamknięta do odwołania - poinformował francuski premier Jean Castex. Zapowiedział, że obowiązujące w związku z pandemią koronawirusa obostrzenia sanitarne w kraju nie zostaną zniesione w styczniu.
Muzea, kina, obiekty sportowe pozostaną zamknięte do końca miesiąca - poinformował.
Wielkopolskie szpitale węzłowe złożyły zamówienie na kolejne 18,9 tys. dawek szczepionki przeciw Covid-19 - poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Dostawy do tych placówek będą realizowane w poniedziałek. Stube podał, że duże zapotrzebowania na szczepionki zgłaszają przede wszystkim szpitale kliniczne. Zamówienie na ponad 2 tys. dawek złożył np. Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W szpitalu tym mają być prowadzone także szczepienia m.in. personelu medycznego z innych placówek medycznych.
Szkoleniowiec piłkarzy Realu Madryt Zinedine Zidane znajduje się w izolacji po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem - informują zagraniczne media.
Jak dodano, Francuz nie wziął udziału w czwartkowym treningu drużyny.
Szesnasta w klasyfikacji generalnej Tour de Ski Szwedka Linn Svahn miała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Od razu została poddana izolacji, podobnie jak osoby, z którymi miała bezpośredni kontakt. Teraz ma przejść dokładniejszy test PCR.
Aż 1162 zgony z powodu Covid-19 zarejestrowano w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii, co jest drugim najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju - poinformował brytyjski rząd. Wykryto też 52 618 nowych zakażeń koronawirusem.
Liczba zgonów jest o 121 wyższa od tej ze środy. To drugi dzień z rzędu i zarazem drugi przypadek w czasie drugiej fali epidemii, by dobowa liczba zarejestrowanych zgonów przekroczyła tysiąc. Najgorszym bilansem od początku epidemii pozostaje ten z 21 kwietnia, gdy poinformowano o 1224 zmarłych.
414 osób zmarło minionej doby we Włoszech na Covid-19, a liczba kolejnych wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem wyniosła 18 020 - podało ministerstwo zdrowia. Bilans zgonów od początku pandemii wynosi 77 291.
Wykonanych zostało w ciągu doby 121 tysięcy testów. Wskaźnik pozytywnych wyników wzrósł o 3 punkty procentowe do 14,8 procent.
20 tys. zł stracił mieszkaniec okolic Białegostoku oszukany metodą "na policjanta".
80-latek uwierzył, że to akcja przeciwko przestępcom podrabiającym dokumenty, pieniądze wypłacił z bankowego konta i przekazał je przestępcy podającemu się za funkcjonariusza.
Rząd Portugalii uchwali nowe restrykcje sanitarne w kraju. Poinformował, że podczas ostatniej doby liczba zakażeń wyniosła prawie 10 tys., czyli była bliska dotychczasowego rekordu ze środy.
Aż 86 proc. pacjentów z łagodnym Covid-19 ma zaburzenia węchu. W umiarkowanie ciężkich i ciężkich przypadkach jest to mniej niż 10 proc. - informuje pismo "Journal of Internal Medicine".
Jedynie u 5 proc. pacjentów węch nie wraca do normy po pół roku.
Na ten moment mamy zaszczepione w Polsce 177 tys. 863 osoby w Polsce - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Do punktów szczepień - jak mówił - dostarczono 204 tysiące dawki szczepionki.
Na ten moment mamy już zaszczepione 177 tys. 863 osoby w Polsce. Dostarczonych dawek do punktów szczepień mamy ponad 204 tysiące - poinformował Dworczyk na czwartkowej konferencji prasowej.
Jak dodał, stosunkowo niewiele, bo 215 dawek szczepionki zostało zutylizowane. W większości to były sytuacje, gdzie mechanicznemu uszkodzeniu, już w punkcie szczepień, ulegała fiolka - wyjaśnił szef KPRM.
Przekazał ponadto, że u ośmiu osób wystąpiły lekkie niepożądane odczyny poszczepienne.
Punkty szczepień przeciw COVID-19 są we wszystkich 167 gminach w woj. śląskim, aktualnie to 670 punktów - poinformował śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.
To oznacza, że każdy mieszkaniec województwa ma zapewniony dostęp do punktu szczepień blisko swojego miejsca zamieszkania.
Województwo pomorskie zajmuje obecnie pierwsze miejsce w Polsce pod względem wykonanych testów na koronawirusa w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców - podały służby prasowe wojewody. W regionie działa 37 punktów pobierania wymazów.
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, od początku pandemii w Pomorskiem przebadano 637 030 próbek. Oznacza to, że na każde 100 tysięcy mieszkańców województwa, 23 227 było testowanych w kierunku COVID-19. Zajmujemy więc pierwsze miejsce pod względem wykonanych testów w stosunku do liczby ludności - poinformował w czwartek Pomorski Urząd Wojewódzki.
Próbki od mieszkańców pobierane są w centrach diagnostycznych Covid-19 drive-thru, punktach poboru wymazów oraz w domach pacjentów przez mobilne zespoły wymazowe.
Ruszają szczepienia studentów w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Do czwartku na szczepienie przeciw Covid-19 zgłosiło się ponad 6000 studentów - poinformowała rzeczniczka WUM Marta Wojtach.
Rzecznik podała, że w poniedziałek 11 stycznia rozpoczną się szczepienia studentów w specjalnym punkcie utworzonym w Szpitalu Klinicznym ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej.
We wtorek z kolei szczepienia studentów zaczną się w Uniwersyteckim Centrum Stomatologii WUM przy ul. Binieckiego.
Ponad 700 łóżek covidowych jest zajętych w szpitalach w Warmińsko-Mazurskiem. Tak wysoka liczba utrzymuje się już od kilku tygodni.
Część pacjentów zbyt późno zgłasza się do lekarzy - tłumaczy szef tamtejszego sanepidu Janusz Dzisko.
Miały być spadki liczby nowych zakażeń, a będzie stabilizacja poziomu pandemii w Polsce - przewidują naukowcy z Zespołu Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Dla przeciętnego Polaka nie ma żadnej różnicy, czy zaszczepi się szczepionką na COVID-19 firmy Pfizer czy Moderna, poziom ich skuteczności jest praktycznie identyczny - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, różnice są w przechowywaniu preparatów.
Miały być spadki liczby nowych zakażeń, a będzie stabilizacja poziomu pandemii w Polsce - przewidują naukowcy z Zespołu Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Badacze podkreślają, że wpływ na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju ma m.in. angielska mutacja koronawirusa, która jest bardziej zaraźliwa. Jest już na pewno obecna jest w naszym kraju - mówi RMF FM doktor Jakub Zieliński.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła, że pandemia koronawirusa potrwa jeszcze przez dłuższy czas i należy się spodziewać jej nasilenia. Jak jednocześnie zaznaczyła, rozprowadzane obecnie szczepionki dają w pewnym stopniu nadzieję na poprawę sytuacji.
Decyzja dotycząca ewentualnego powrotu uczniów klas I-III do szkół podstawowych powinna być podjęta w przyszłym tygodniu, gdy będą pełniejsze dane dotyczące rozwoju epidemii - zaznaczył na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
"Jeszcze mamy przed sobą kilka dni, w których to odnotujemy wyniki posylwetrowe, ponoworoczne i wówczas będziemy wiedzieć, na jakim poziomie epidemii stoimy i czy rzeczywiście uruchomienie edukacji na poziomie podstawowym w klasach I-III będzie możliwe" - powiedział.
Dodał, że sanepid zgromadził już dane wszystkich chętnych do szczepienia nauczycieli i personelu administracji szkół podstawowych, które mogą być uruchamiane po feriach.
Rząd czeski przedłużył co najmniej do 22 stycznia obowiązywanie surowych obostrzeń związanych z pandemią SARS-CoV-2. Podjęto także decyzję, że stacje narciarskie i wyciągi pozostaną zamknięte.
Aktualnie w Czechach m.in. obowiązuje zakaz wychodzenia od godz. 21 do 5 rano następnego dnia. Zamknięta jest większość sklepów i zakładów usługowych. W szkołach obowiązuje nauka zdalna. Nie działają restauracje i hotele. Zamknięte są teatry kina, sale wystawowe, galerie i muzea.
Amerykańska firma Moderna zapowiedziała, że będzie starała się wyprodukować w 2021 roku nawet około jednego miliarda dawek swojej szczepionki. W środę preparat ten został zarejestrowany przez Europejską Agencję Leków (EMA).
Nie ma wciąż pewności, jak długo mogą się utrzymywać przeciwciała wytworzone w organizmie po podaniu szczepionki tej firmy. Nie wyklucza się, że może to trwać nawet kilka lat.
Do tej pory wykonano w Polsce 160 359 szczepień przeciw Covid-19. Dostarczono już 697 320 dawek - wynika z dziennego raportu zamieszonego w czwartek na Twittrze przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Liczba zutylizowanych szczepionek - 167, liczba niepożądanych odczynów - 8.