W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 6496 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 444 pacjentów z Covid-19. W przyszłym tygodniu rozpoczynają się szczepienia nauczycieli, którzy pracują stacjonarnie w szkołach, przedszkolach i żłobkach. 6 lutego trafi do Polski pierwsza dostawa szczepionki AstraZeneki - ok. 120 tys. dawek tej szczepionki. Najnowsze dane o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie zbieraliśmy w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:23

Dyrektor WHO na Europę zwrócił uwagę, że w tej chwili Europa jest drugim regionem wśród najbardziej dotkniętych pandemią na świecie z ponad jedną trzecią zgłoszonych przypadków i wszystkich przypadków śmiertelnych.

Samo rozpoczęcie szczepień w Europie Hans Kluge nazwał wielkim osiągnieciem. "37 państw w regionie rozpoczęło szczepienia, podawane są miliony dawek skutecznych, bezpiecznych szczepionek. W mniej niż rok po pojawieniu się zupełnie nowego wirusa te szczepionki są dostępne" - zauważył.

Dodał jednak, że szczepionki to nie jest rozwiązanie, które samo powstrzyma pandemię, może jednak pomóc nam poradzić sobie z chorobą i oszczędzić życie ludzkie.

22:40 Francja

Prezydent Francji Emmanuel Macron skrytykował w czwartek "nieprzejrzystość" chińskiej szczepionki przeciwko Covid-19 i zwrócił uwagę na związane z tym możliwe zagrożenia - podała stacja BFM TV.

Nie mam absolutnie żadnych informacji na temat chińskiej szczepionki
- oświadczył Macron. Oznacza to, że w perspektywie średnio- i długoterminowej jest prawie pewne, że jeśli ta szczepionka nie będzie odpowiednia, ułatwi pojawienie się nowych mutacji koronawirusa - dodał prezydent.

21:53

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznała, że KE powinna była bardziej skoncentrować się na problemach związanych z masowa produkcją szczepionek przeciw Covid-19. Jak powiedziała w wywiadzie dla włoskiej gazety "La Stampa", trudności te zostały zlekceważone.


21:30

"Nowe warianty koronawirusa to bolesne przypomnienie, że cały czas ma on nad nami przewagę, to ewolucja wirusa, który stara się przetrwać" - powiedział dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge. Jego zdaniem szczepionki nie powtrzymają do końca pandemii Covid-19.


20:51 Niemcy

Niemiecka Rada Etyki uważa za niewłaściwe wcześniejsze zniesienie ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 dla osób zaszczepionych na koronawirusa - powiedziała przewodnicząca tego gremium Alena Buyx.

Zwolnienia z ograniczeń pandemicznych nie powinny obowiązywać przynajmniej do momentu wyjaśnienia, czy zaszczepione osoby nadal stanowią zagrożenie, czy już nie - uzgodnili uczestnicy panelu etyków.

20:50 Dyrektor WHO na Europę: koronawirus ewoluuje i ma nad nami przewagę

Nowe warianty koronawirusa to bolesne przypomnienie, że cały czas ma on nad nami przewagę, to ewolucja wirusa, który stara się przetrwać - powiedział dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge. Jego zdaniem szczepionki nie powtrzymają do końca pandemii Covid-19.

20:10 Francja

Sytuacja sanitarna jest we Francji poważna, ale na tym etapie nie ma powodu, aby wprowadzać lockdown - powiedział francuski premier Jean Castex podczas konferencji prasowej poświęconej walce z pandemią Covid-19.

Premier nie ukrywał jednak, że władze sanitarne obawiają się nowych wariantów koronawirusa. Według Castexa obecnie wariant brytyjski stanowi około 14 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem we Francji.

19:50 Szczepienia w Wielkiej Brytanii

Ponad jedna trzecia osób w Wielkiej Brytanii, którym podano szczepionkę Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19, miała drobne efekty uboczne, takie jak ból wokół miejsca zastrzyku - wynika z opublikowanego badania brytyjskiej służby zdrowia.

Przeanalizowano reakcje prawie 36 tys. osób, z których 23,3 tys. otrzymało jedynie pierwszą dawkę, a 12,4 tys. - obie. Wszystkie zaszczepiono w grudniu, gdy w użyciu była tylko szczepionka firm Pfizer i BioNTech.

Z badania wynika, że 37 proc. raportujących doświadczyło miejscowych efektów ubocznych, takich jak ból lub obrzęk w pobliżu miejsca wstrzyknięcia, po pierwszej dawce, a wśród osób, które otrzymały dwie dawki, ten odsetek wzrósł do 45 proc.

Natomiast u 14 proc. w ciągu siedmiu dni od przyjęcia pierwszej dawki wystąpił co najmniej jeden skutek uboczny dotyczący całego organizmu taki jak gorączka, bóle lub dreszcze, a po przyjęciu drugiej dawki odsetek ten wzrósł do około 22 proc. Wszystkie te efekty uboczne ustąpiły w ciągu kilku dni.

18:55 Mieszanie szczepionek

"Absolutnie nic nie jest wykluczone, ale to partactwo". Tak plany brytyjskich naukowców przetestowania mieszania dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi od różnych producentów komentuje główny doradca premiera ds. pandemii i konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban. 

18:47 Co z polską szczepionką?

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wesprze finansowo prace nad polską szczepionką przeciw Covid-19: taką deklarację złożył dzisiaj minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

18:41 Stan jamy ustnej a przebieg Covid-19

Pacjenci z Covid-19 są co najmniej trzykrotnie bardziej narażeni na wystąpienie powikłań, jeśli mają choroby przyzębia - wynika z badań opublikowanych przez "Journal of Clinical Periodontology".

18:28 Szwecja

Istnieje duże ryzyko wystąpienia w Szwecji trzeciej fali Covid-19, jeśli nie będziemy wystarczająco ograniczać kontaktów - przestrzegł główny epidemiolog kraju Anders Tegnell. Rząd przedłużył obowiązujące restrykcje i nie wykluczył kolejnych.

18:27 Możliwa regionalizacja obostrzeń?

Minister zdrowia Adam Niedzielski sygnalizuje, że możliwa jest regionalizacja obostrzeń koronawirusowych. To scenariusz, o którym od dłuższego czasu mówi także Ministerstwo Rozwoju. Rząd nie przesądza jeszcze, czy to rozwiązanie zostanie wprowadzone.

17:06 Cyfrowe koronapaszporty

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. praworządności Christian Wigand odniósł się do planów duńskiego rządu wprowadzenia cyfrowych koronapaszportów, które będą potwierdzać przyjęcie szczepionki. Nie chciałbym spekulować na temat potencjalnych planów poszczególnych krajów, ale (...) należy zapewnić, żeby nie było dyskryminacji ludzi i konsumentów - oznajmił Wigand, odpowiadając na pytanie, jakie jest stanowisko KE wobec zapowiedzi Kopenhagi wprowadzenia cyfrowych koronapaszportów.

Duński rząd zapowiedział w środę wprowadzenie od końca lutego cyfrowych koronapaszportów, które będą potwierdzać przyjęcie szczepionki przeciwko Covid-19. Początkowo system ma pomóc biznesowi w odbywaniu podróży służbowych.

17:04 Testy na koronawirusa można zrobić w pubie i kościele

Legenda drużyny piłkarskiej FC St. Pauli, były bramkarz Benedikt Pliquett przebudował swój pub "Alkotheke" w Hamburgu na centrum testów na koronawirusa.

W lokalu są dostępne szybkie testy antygenowe, a od przyszłego tygodnia będą również testy PCR. 

Również w protestanckim kościele Johanneskirche w Stuttgarcie już wkrótce będzie można poddać się testom na obecność wirusa. Kościół ogłosił, że dom modlitwy nie może być obecnie używany do nabożeństw z powodu lokalnych przepisów dotyczących ogrzewania i wentylacji podczas pandemii Covid-19.

17:03 Włochy

Komitet techniczno-naukowy doradzający rządowi Włoch w sprawie pandemii Covid-19 zgodził się na otwarcie stoków narciarskich 15 lutego. Według mediów zgoda dotyczy tylko regionów w żółtej strefie niskiego ryzyka zakażeń.

17:02 Szczepionki

Rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. handlu Miriam Garcia Ferrer poinformowała, że dotychczas do KE wpłynęły trzy wnioski o autoryzację eksportu szczepionek na Covid-19 poza terytorium WspólnotyJeden w sprawie eksportu do Wielkiej Brytanii i dwa do Kanady. Wszystkie trzy zostały rozpatrzone pozytywnie. Autoryzacja na eksport została udzielona - powiedziała Garcia Ferrer na konferencji prasowej w Brukseli.

Mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek został uruchomiony 29 stycznia. Unijni urzędnicy tłumaczą go potrzebą większej transparentności, jeśli chodzi o produkcję i dostawy. W praktyce, zgodnie z założeniami mechanizmu, kraje członkowskie mają możliwość wprowadzania blokady eksportu szczepionek poza terytorium UE. Mechanizm ma zastosowanie tylko wobec tych firm, z którymi KE podpisała kontrakty na dostawy ich preparatów do walki z Covid-19.

16:20 Operacje plastyczne coraz bardziej popularne

Zdaniem niemieckich chirurgów plastycznych zapotrzebowanie na zabiegi medycyny plastycznej wyraźnie wzrosło w czasie pandemii koronawirusa. Najbardziej popularna jest korekta powiek - informuje telewizja ARD.

Szczególnie wzrosła liczba małoinwazyjnych i nieinwazyjnych zabiegów, wśród których najpopularniejsze to botoks i kwas hialuronowy.

Lifting powiek przeżywa boom dzięki koronawirusowi - mówi chirurg ze Stowarzyszenia Niemieckich Chirurgów Plastycznych, największego specjalistycznego stowarzyszenia chirurgii estetycznej w Niemczech.

Zdaniem lekarzy medycyny estetycznej dzieje się tak dlatego, że wymóg dotyczący konieczności noszenia maseczek powoduje, iż zwraca się teraz szczególną uwagę na oczy. 

15:51 Szczepienia nauczycieli

W przyszłym tygodniu rozpoczynają się szczepienia nauczycieli, którzy pracują stacjonarnie w szkołach, przedszkolach i żłobkach - poinformował na konferencji szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. 

Nauczyciele i opiekunowie będą szczepieni w szpitalach węzłowych. Szczegóły szczepień będą ustalane między dyrektorami szkół a przedstawicielami szpitali węzłowych.

6 lutego trafi do Polski pierwsza dostawa szczepionki AstraZeneki - ok. 120 tys. dawek tej szczepionki.

15:39 Prognozy Banku Anglii

Dzięki szybko realizowanemu programowi szczepień przeciw Covid-19 brytyjska gospodarka mocno się odbije w dalszej części roku - ocenił w prognozie Bank Anglii (BoE).

BoE przewiduje, że z powodu obowiązującego obecnie lockdownu, który potrwa przynajmniej do początku marca, PKB w pierwszym kwartale spadnie o ok. 4 proc., podczas gdy w prognozie z listopada spodziewano się wzrostu. Ten spadek w pierwszym kwartale zaciąży na wynikach za cały rok 2021, gdyż wzrost gospodarczy wynieść ma 5 proc., a nie jak do tej pory przewidywano 7,25 proc.

15:38 Szczepienia

Czy seniorzy i inne osoby z grup ryzyka zakażeni Covid-19 są bardziej narażeni na powikłania po zaszczepieniu koronawirusem? To jedno z wielu pytań naszych słuchaczy do ekspertów, które zbieramy od początku akcji szczepień przeciwko Covid-19.

14:51 WHO w Wuhan

Zespół Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zbiera w Wuhanie nowe informacje na temat wybuchu pandemii Covid-19. Nie ma dowodów, aby koronawirus wydostał się z laboratorium - powiedział uczestnik Peter Daszak, cytowany przez agencję Reutera. 

14:49 Badania nad łączeniem szczepionek AstraZeneca i Sputnik V

W przyszłym tygodniu w Azerbejdżanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich ruszą badania nad skutecznością szczepień z użyciem dawek preparatu AstraZeneca i rosyjskiego Sputnika V - zapowiedział prezes Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) Kiriłł Dmitriew.

Podobne badania nieco później mają rozpocząć się także w Arabii Saudyjskiej.

Według Dmitriewa, połączenie obu szczepionek może zwiększyć ich skuteczność, również przeciwko nowym wariantom wirusa. Badanie jest wynikiem umowy między AstraZeneca i moskiewskim Instytutem im. Nikołaja Gamalei.

Obie szczepionki działają na tej samej zasadzie, opierającej się na osłabionych generycznie niegroźnych adenowirusach, zawierających kluczowe białko szczytowe wirusa SARS-CoV-2. Różnica polega na tym, że rosyjski preparat jako wektora używa dwóch różnych wirusów występujących u ludzi, podczas gdy brytyjski - wirusa występującego u szympansów.

14:48 "Epidemia strachu" a szczepienia

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock przyznał, że film "Epidemia strachu" wpłynął na kształtowanie rządowej strategii szczepień. Już ponad 10 milionów Wyspiarzy otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Hollywoodzki hit w Mattem Damonem w roli głównej powstał w 2011 roku i zaskakująco precyzyjnie przewidział historię, którą od roku przeżywamy na całym świecie. 

14:46 Szczepienia seniorów

"To jest droga przez mękę! Rejestracja dla seniorów jest fatalnie zorganizowana. Musimy chodzić i prosić o szczepienie". Tak mówią rozgoryczeni seniorzy, którzy od rana próbują zapisać się na szczepienie przeciw Covid-19 w warszawskim Szpitalu Południowym. Wczoraj w tej placówce zwolniło się 100 terminów, dlatego dziś szpital odwiedza bardzo wielu seniorów, licząc na umówienie wizyty.

13:45 Teatry

Jest duża szansa na szybkie otwarcie teatrów - dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. Rząd chce, żeby najbliższa faza luzowania ograniczeń dotyczyła także kultury.

13:37 Węgry

Premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że od początku kwietnia będzie możliwe stopniowe rozluźnianie restrykcji epidemicznych. Mówił o tym na spotkaniu w Węgierskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej.

Od początku kwietnia nasze życie na pewno będzie mogło być swobodniejsze, jeśli w sposób zdyscyplinowany będziemy przestrzegać obostrzeń - oświadczył Orban.

W ciągu ostatniej doby zanotowano na Węgrzech 1652 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od 10 stycznia. Zmarło też 93 kolejnych chorych na Covid-19.

12:56 Polak w poufnym zespole negocjującym szczepionki w imieniu UE

Przedstawiciel polskich władz jest jednym z siedmiu głównych negocjatorów, którzy w imieniu Unii Europejskiej pod kierunkiem Komisji Europejskiej negocjują dla 27 państw kontrakty z firmami farmaceutycznymi na zakup szczepionek - ustaliła nasza dziennikarka Katarzyna Szymanska-Borginon.


12:51 Szczepionka AstraZeneca dla mieszkańców Norwegii i Danii do 65 lat

Norweskie i duńskie władze zdrowotne zaleciły tosowanie szczepionki AstraZeneca przeciw Covid-19 u osób w wieku do 65 lat. Argumentowały, że brak wystarczających badań potwierdzających skuteczność preparatu wśród seniorów powyżej tego wieku.

Szczepionka AstraZeneca została dopuszczona na podstawie danych (uzyskanych głównie - przyp. red.) od osób poniżej 55 lat. Nie oznacza to, że preparat nie działa w starszej grupie, ale nie mamy wystarczającej dokumentacji - oświadczyła dyrektor Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI) Camilla Stoltenberg.

12:45 Co dalej z obostrzeniami? W piatek Morawiecki przedstawi plan

W piątek przekażemy perspektywę na kolejne dwa tygodnie dot. kwestii obostrzeń związanych z pandemią - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, w związku z dużą liczbą zgonów w kraju i "szalejącą epidemią również wokół Polski", konieczna jest wytrwałość.

11:45 Łódź zwolni lokale gastronomiczne z opłat za koncesję na alkohol

Łódzki magistrat zwolni z opłaty za koncesje na sprzedaż alkoholu w 2021 r. wszystkie działające w mieście lokale gastronomiczne, w których spożycie alkoholu odbywa się na miejscu. Tym, którzy już zapłacili, pieniądze zostaną zwrócone - poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

W ocenie prezydent miasta to wymierna i konkretna pomoc, która pozwoli łódzkim przedsiębiorcom z branży gastronomicznej zaoszczędzić w sumie niemal 1,5 mln zł.

Jak wskazała Zdanowska, pracownicy gastronomii i restauratorzy są grupą najbardziej poszkodowaną przez funkcjonujące obostrzenia. Podkreśliła, że obecnie to nie jest już jedynie walka o utrzymanie miejsc pracy, ale prawdziwa walka o przetrwanie biznesów budowanych latami. Zdaniem prezydent Łodzi, płynąca od rządu pomoc jest za mała i tylko w skromnej części zaspokaja zobowiązana restauratorów.

11:12 Co wyniknie z mieszania szczepionek?

W Wielkiej Brytanii rusza pilotażowy program, polegający na mieszaniu różnych szczepionek przeciw Covid-19 przy podawaniu pierwszej, a potem drugiej dawki. Korzyści z takiego podejścia miały wykazać badania na zwierzętach. Gdyby test na ludziach pokazał, że działają prawidłowo, przyspieszyłoby to cały proces szczepienia. W Wielkiej Brytanii w użyciu są dwa produkty - koncernów Pfizer i AstraZeneca.

10:38 444 nowe zgony w Polsce

W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 6496 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 444 pacjentów z Covid-19.

10:00 Ruszył proces dopuszczania do obrotu szczepionki Novaxu

Europejska Agencja Leków  rozpoczęła proces dopuszczania do obrotu szczepionki firmy Novavax przeciw Covid-19. Polska zakontraktowała 8,4 mln dawek tego preparatu - wynika z wpisu na Twitterze ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

09:13 Gowin: To argument za przyspieszeniem procesu rozmrażania

Niestety bezrobocie zauważalnie wzrosło w styczniu do poziomu 6,5 proc. Widać zatem pierwsze negatywne na rynku pracy skutki pandemii - stwierdził wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Tym bardziej jest to argument przemawiający za przyspieszeniem procesu rozmrażania tych branż gospodarczych, które dotknięte są ograniczeniami - dodał. 

08:43 Ukraina: Pożar w szpitalu dla pacjentów z Covid-19

Cztery osoby zginęły, a dwie zostały ranne w pożarze, który wybuchł nocą w szpitalu przyjmującym pacjentów z Covid-19 w Zaporożu na Ukrainie. Wśród ofiar śmiertelnych były trzy pacjentki i 26-letnia lekarka.

Prokurator generalna Iryna Wenediktowa poinformowała, że pacjentki, które zginęły, były w wieku 91, 76 i 64 lat.

Pożar wybuchł na parterze czteropiętrowego budynku. Na oddziale przebywały osoby pod respiratorami.

08:03 Sądy uchylają kary nałożone przez sanepid

Co najmniej 215 skarg na kary administracyjne stosowane przez sanepid, wpłynęło do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w Polsce. Chodzi o wysokie grzywny, nawet do 30 tysięcy złotych. Nakładane były za łamanie obostrzeń epidemicznych. Ponad 60 kar zostało uchylonych, wiele postępowań nadal trwa.

07:05 Australian Open: Zawodnicy na kwarantannie

Około 600 osób, wśród których znajdują się tenisiści przygotowujący się do turnieju Australian Open, zostało skierowanych na kwarantannę po tym, jak w hotelu w Melbourne wykryto przypadek zachorowania na Covid-19. W australijskim mieście nie było lokalnej transmisji wirusa od 28 dni.

06:35 Rzym przygotowuje się na pierwszy weekend ze złagodzonymi restrykcjami

Władze Rzymu przygotowują się na pierwszy weekend po złagodzeniu restrykcji w związku z wprowadzeniem w całym regionie żółtej strefy niższego ryzyka zakażeń. Siły porządkowe zorganizują w centrum specjalne "korytarze", by nie dopuścić do tłumów na ulicach.

W pierwszy weekend lutego oczekuje się masowego wyjścia rzymian z domów, głównie do już otwartych lokali gastronomicznych. W związku z tym w środę odbyło się specjalne posiedzenie lokalnego komitetu do spraw porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Media podały, że zapadła decyzja o tym, że "korytarze", które mają regulować ruch pieszych i zapobiegać powstawaniu zgromadzeń, zostaną utworzone na Piazza del Popolo, czyli w rejonie handlowej via del Corso i tarasu widokowego Pincio, jednego z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców stolicy. Całe centrum będzie pilnowane przez wzmocnione siły porządkowe, w tym patrole konne policji i karabinierów.

06:22 "Szczepionka AstraZeneca chroni skutecznie przed tym, co w Covid-19 jest najgorsze"

Po zaszczepieniu preparatem AstraZeneca poziom ochrony przed ciężkim Covid-19, czy przed hospitalizacją w przypadku zakażenia jest bardzo wysoki, w badaniach trzeciej fazy wynosił 100 proc. - dokładnie tyle samo ile w przypadku szczepionek mRNA, jak preparaty Pfizera, czy Moderny. Szczepionka AstraZeneca chroni więc skutecznie przed tym, co w Covid-19 jest najgorsze - gdy uderza on z całą mocą, kiedy organizm pacjenta traci kontrolę, kiedy jego układ immunologiczny szaleje, kiedy pacjent z trudem łapie oddech i trzeba mu podawać tlen - podkreślił w rozmowie z PAP ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski. Chroni też przed powikłaniami po COVID-19, które mogą trwać jeszcze miesiące po przechorowaniu - zmęczenie, problemy ze snem, niepokój, ból mięśni, depresja. Po zaszczepieniu tego wszystkiego możemy po prostu uniknąć - dodał.

Ekspert zaznaczył, że trzeba pamiętać, że każda szczepionka, aby została dopuszczona do użytku, musi spełniać odpowiednie wymogi: musi mieć dobry profil bezpieczeństwa, być dobrze tolerowana przez osoby, które ją otrzymują, musi być immunogenna, czyli wywoływać założoną odpowiedź układu odporności, oraz musi spełnić wymóg skuteczności.

05:15 Dramatyczna sytuacja w Meksyku

W Meksyku zanotowano rekordową liczbą zgonów i nowych przypadków zakażeń Covid-19. W kraju wyczerpały się zapasy szczepionek.

Według oficjalnych danych meksykańskiego ministerstwa zdrowia, w środę zmarło 1707 osób po zakażeniu koronawirusem. Łączna liczba zmarłych wzrosła do 161 240, chociaż ocenia się że rzeczywista ich liczba wynosi ponad 195 000.

Liczba potwierdzonych nowych infekcji zwiększyła się o 12 153 - do prawie 1,89 mln.

Meksyk otrzymał dotychczas zaledwie 766 tys. dawek szczepionki Pfizera i BioNTech, z czego wykorzystano już do szczepień 686 tys. Pozostałe zarezerwowano na podanie drugiej dawki, ale mogą ją otrzymać obecnie tylko nieliczni.

Następna dostawa szczepionek Pfizera spodziewana jest najwcześniej w połowie lutego.

Rząd Meksyku wydał zgodę na sprowadzenie do kraju i zastosowanie do szczepień rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Nie podpisano jednak jeszcze kontraktu na jej dostawę i nie wiadomo, jaka będzie jej wielkość. Rząd spodziewał się otrzymać 400 tys. dawek do końca lutego.

05:05 Brazylia negocjuje dostawę 30 mln dawek szczepionki

Brazylijskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że prowadzi rozmowy na temat dostawy 30 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19 - rosyjskiego Sputnika V i indyjskiego Covaxin.

Według komunikatu resortu, rosyjski producent Gamaleya będzie w stanie dostarczyć 10 mln dawek swojej szczepionki w lutym i marcu a indyjski Bharat Biotech 8 mln w lutym i 12 mln w marcu.

Brazylijski urząd regulacji rynku medycznego Anvisa poinformował, że dopuszczone będą do stosowania w kraju szczepionki testowane za granicą. Wcześniej dopuszczano do stosowania jedynie szczepionki, które przeszły III fazę prób w Brazylii.


05:00 Nowe dane z USA

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 3389 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 110 679 kolejnych osób. 

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa szacuje, że od wybuchu epidemii w Stanach Zjednoczonych odnotowano łącznie 26 mln 554 204 przypadki zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 450 680.

Około 70 do 85 proc. populacji USA powinno zostać w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19, zanim kraj zacznie powracać do normalności - powiedział cytowany przez CNN główny doradca medyczny prezydenta Joe Bidena dr Anthony Fauci.