W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 6496 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 444 pacjentów z Covid-19. W przyszłym tygodniu rozpoczynają się szczepienia nauczycieli, którzy pracują stacjonarnie w szkołach, przedszkolach i żłobkach. 6 lutego trafi do Polski pierwsza dostawa szczepionki AstraZeneki - ok. 120 tys. dawek tej szczepionki. Najnowsze dane o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie zbieraliśmy w naszej relacji.
Dyrektor WHO na Europę zwrócił uwagę, że w tej chwili Europa jest drugim regionem wśród najbardziej dotkniętych pandemią na świecie z ponad jedną trzecią zgłoszonych przypadków i wszystkich przypadków śmiertelnych.
Samo rozpoczęcie szczepień w Europie Hans Kluge nazwał wielkim osiągnieciem. "37 państw w regionie rozpoczęło szczepienia, podawane są miliony dawek skutecznych, bezpiecznych szczepionek. W mniej niż rok po pojawieniu się zupełnie nowego wirusa te szczepionki są dostępne" - zauważył.
Dodał jednak, że szczepionki to nie jest rozwiązanie, które samo powstrzyma pandemię, może jednak pomóc nam poradzić sobie z chorobą i oszczędzić życie ludzkie.
Prezydent Francji Emmanuel Macron skrytykował w czwartek "nieprzejrzystość" chińskiej szczepionki przeciwko Covid-19 i zwrócił uwagę na związane z tym możliwe zagrożenia - podała stacja BFM TV.
Nie mam absolutnie żadnych informacji na temat chińskiej szczepionki - oświadczył Macron. Oznacza to, że w perspektywie średnio- i długoterminowej jest prawie pewne, że jeśli ta szczepionka nie będzie odpowiednia, ułatwi pojawienie się nowych mutacji koronawirusa - dodał prezydent.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznała, że KE powinna była bardziej skoncentrować się na problemach związanych z masowa produkcją szczepionek przeciw Covid-19. Jak powiedziała w wywiadzie dla włoskiej gazety "La Stampa", trudności te zostały zlekceważone.
"Nowe warianty koronawirusa to bolesne przypomnienie, że cały czas ma on nad nami przewagę, to ewolucja wirusa, który stara się przetrwać" - powiedział dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge. Jego zdaniem szczepionki nie powtrzymają do końca pandemii Covid-19.
Niemiecka Rada Etyki uważa za niewłaściwe wcześniejsze zniesienie ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 dla osób zaszczepionych na koronawirusa - powiedziała przewodnicząca tego gremium Alena Buyx.
Zwolnienia z ograniczeń pandemicznych nie powinny obowiązywać przynajmniej do momentu wyjaśnienia, czy zaszczepione osoby nadal stanowią zagrożenie, czy już nie - uzgodnili uczestnicy panelu etyków.
Nowe warianty koronawirusa to bolesne przypomnienie, że cały czas ma on nad nami przewagę, to ewolucja wirusa, który stara się przetrwać - powiedział dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge. Jego zdaniem szczepionki nie powtrzymają do końca pandemii Covid-19.
Sytuacja sanitarna jest we Francji poważna, ale na tym etapie nie ma powodu, aby wprowadzać lockdown - powiedział francuski premier Jean Castex podczas konferencji prasowej poświęconej walce z pandemią Covid-19.
Premier nie ukrywał jednak, że władze sanitarne obawiają się nowych wariantów koronawirusa. Według Castexa obecnie wariant brytyjski stanowi około 14 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem we Francji.
Ponad jedna trzecia osób w Wielkiej Brytanii, którym podano szczepionkę Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19, miała drobne efekty uboczne, takie jak ból wokół miejsca zastrzyku - wynika z opublikowanego badania brytyjskiej służby zdrowia.
Przeanalizowano reakcje prawie 36 tys. osób, z których 23,3 tys. otrzymało jedynie pierwszą dawkę, a 12,4 tys. - obie. Wszystkie zaszczepiono w grudniu, gdy w użyciu była tylko szczepionka firm Pfizer i BioNTech.
Z badania wynika, że 37 proc. raportujących doświadczyło miejscowych efektów ubocznych, takich jak ból lub obrzęk w pobliżu miejsca wstrzyknięcia, po pierwszej dawce, a wśród osób, które otrzymały dwie dawki, ten odsetek wzrósł do 45 proc.
Natomiast u 14 proc. w ciągu siedmiu dni od przyjęcia pierwszej dawki wystąpił co najmniej jeden skutek uboczny dotyczący całego organizmu taki jak gorączka, bóle lub dreszcze, a po przyjęciu drugiej dawki odsetek ten wzrósł do około 22 proc. Wszystkie te efekty uboczne ustąpiły w ciągu kilku dni.
"Absolutnie nic nie jest wykluczone, ale to partactwo". Tak plany brytyjskich naukowców przetestowania mieszania dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi od różnych producentów komentuje główny doradca premiera ds. pandemii i konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości wesprze finansowo prace nad polską szczepionką przeciw Covid-19: taką deklarację złożył dzisiaj minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Pacjenci z Covid-19 są co najmniej trzykrotnie bardziej narażeni na wystąpienie powikłań, jeśli mają choroby przyzębia - wynika z badań opublikowanych przez "Journal of Clinical Periodontology".
Istnieje duże ryzyko wystąpienia w Szwecji trzeciej fali Covid-19, jeśli nie będziemy wystarczająco ograniczać kontaktów - przestrzegł główny epidemiolog kraju Anders Tegnell. Rząd przedłużył obowiązujące restrykcje i nie wykluczył kolejnych.
Minister zdrowia Adam Niedzielski sygnalizuje, że możliwa jest regionalizacja obostrzeń koronawirusowych. To scenariusz, o którym od dłuższego czasu mówi także Ministerstwo Rozwoju. Rząd nie przesądza jeszcze, czy to rozwiązanie zostanie wprowadzone.
Rzecznik Komisji Europejskiej ds. praworządności Christian Wigand odniósł się do planów duńskiego rządu wprowadzenia cyfrowych koronapaszportów, które będą potwierdzać przyjęcie szczepionki. Nie chciałbym spekulować na temat potencjalnych planów poszczególnych krajów, ale (...) należy zapewnić, żeby nie było dyskryminacji ludzi i konsumentów - oznajmił Wigand, odpowiadając na pytanie, jakie jest stanowisko KE wobec zapowiedzi Kopenhagi wprowadzenia cyfrowych koronapaszportów.
Duński rząd zapowiedział w środę wprowadzenie od końca lutego cyfrowych koronapaszportów, które będą potwierdzać przyjęcie szczepionki przeciwko Covid-19. Początkowo system ma pomóc biznesowi w odbywaniu podróży służbowych.
Legenda drużyny piłkarskiej FC St. Pauli, były bramkarz Benedikt Pliquett przebudował swój pub "Alkotheke" w Hamburgu na centrum testów na koronawirusa.
W lokalu są dostępne szybkie testy antygenowe, a od przyszłego tygodnia będą również testy PCR.
Również w protestanckim kościele Johanneskirche w Stuttgarcie już wkrótce będzie można poddać się testom na obecność wirusa. Kościół ogłosił, że dom modlitwy nie może być obecnie używany do nabożeństw z powodu lokalnych przepisów dotyczących ogrzewania i wentylacji podczas pandemii Covid-19.
Komitet techniczno-naukowy doradzający rządowi Włoch w sprawie pandemii Covid-19 zgodził się na otwarcie stoków narciarskich 15 lutego. Według mediów zgoda dotyczy tylko regionów w żółtej strefie niskiego ryzyka zakażeń.
Rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. handlu Miriam Garcia Ferrer poinformowała, że dotychczas do KE wpłynęły trzy wnioski o autoryzację eksportu szczepionek na Covid-19 poza terytorium Wspólnoty. Jeden w sprawie eksportu do Wielkiej Brytanii i dwa do Kanady. Wszystkie trzy zostały rozpatrzone pozytywnie. Autoryzacja na eksport została udzielona - powiedziała Garcia Ferrer na konferencji prasowej w Brukseli.
Mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek został uruchomiony 29 stycznia. Unijni urzędnicy tłumaczą go potrzebą większej transparentności, jeśli chodzi o produkcję i dostawy. W praktyce, zgodnie z założeniami mechanizmu, kraje członkowskie mają możliwość wprowadzania blokady eksportu szczepionek poza terytorium UE. Mechanizm ma zastosowanie tylko wobec tych firm, z którymi KE podpisała kontrakty na dostawy ich preparatów do walki z Covid-19.
Zdaniem niemieckich chirurgów plastycznych zapotrzebowanie na zabiegi medycyny plastycznej wyraźnie wzrosło w czasie pandemii koronawirusa. Najbardziej popularna jest korekta powiek - informuje telewizja ARD.
Szczególnie wzrosła liczba małoinwazyjnych i nieinwazyjnych zabiegów, wśród których najpopularniejsze to botoks i kwas hialuronowy.
Lifting powiek przeżywa boom dzięki koronawirusowi - mówi chirurg ze Stowarzyszenia Niemieckich Chirurgów Plastycznych, największego specjalistycznego stowarzyszenia chirurgii estetycznej w Niemczech.
Zdaniem lekarzy medycyny estetycznej dzieje się tak dlatego, że wymóg dotyczący konieczności noszenia maseczek powoduje, iż zwraca się teraz szczególną uwagę na oczy.
W przyszłym tygodniu rozpoczynają się szczepienia nauczycieli, którzy pracują stacjonarnie w szkołach, przedszkolach i żłobkach - poinformował na konferencji szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Nauczyciele i opiekunowie będą szczepieni w szpitalach węzłowych. Szczegóły szczepień będą ustalane między dyrektorami szkół a przedstawicielami szpitali węzłowych.