32 821 zakażonych, spośród których zmarło 1 396 osób - to aktualny bilans epidemii koronawirusa w Polsce. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 294 nowych zakażeniach. 21 kolejnych osób zmarło. Pandemia Covid-19 spowodowała śmierć ponad 477 tys. ludzi na świecie, a liczba zmarłych zwiększyła się dwukrotnie w ciągu niespełna dwóch miesięcy - informuje AFP. Wydarzenia związane z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie śledzimy dla Was w naszej relacji.
- W Polsce do tej pory mamy 32 821 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 1 396 osób, a wyzdrowiało 18 134. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 965 osób. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 294 nowych zakażeniach. 21 kolejnych osób zmarło.
- Covid-19 spowodował śmierć ponad 477 tys. ludzi na świecie, a liczba zmarłych zwiększyła się dwukrotnie w ciągu niespełna dwóch miesięcy - informuje AFP. W sumie od wybuchu pandemii na świecie zmarło 477 117 osób na 9 263 743 stwierdzone przypadki zakażenia SARS-CoV-2.
- W ciągu ostatniej doby w Brazylii zdiagnozowano 39 436 nowych infekcji koronawirusem, a 1374 osoby zmarły. Brazylia była we wtorek krajem o największej liczbie nowych przypadków Covid-19 na świecie.
- W stanie Wiktoria odnotowano pierwszy od 23 maja w Australii zgon pacjenta zakażonego koronawirusem. To 103. ofiara śmiertelna epidemii Covid-19 w tym kraju. Zarażonych zostało 7521 osób. Pojawiły się obawy o drugą falę Covid-19. Reuters informuje o szturmach na supermarkety, takich jak na początku epidemii.
- Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova odwołała swoje zobowiązania do piątku. Będzie przebywać w tym czasie w domowej kwarantannie. Jeden z jej współpracowników miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.
458 nowych infekcji Sars-CoV-2 i pięć nowych zgonów zarejestrowano na Białorusi w ciągu minionej doby. Liczba zakażonych osiągnęła już niemal 60 tys., jednak odsetek dodatnich testów po raz pierwszy spadł poniżej 3 proc.
Do 24 czerwca na Białorusi zaraziło się koronawirusem 59 945 osób, z tego 458 w ciągu ostatniej doby. Ozdrowieńców jest już ponad 40 tys., a potwierdzonych oficjalnie przypadków śmiertelnych - 362.
W ciągu minionej doby przeprowadzono 15,6 tys. testów, a odsetek testów z pozytywnych wynikiem wyniósł 2,9 proc. To rekordowo niski wynik i po raz pierwszy poniżej 3 proc. Według litewskiego epidemiologa Sauliusa Chaplinskasa o tym, że kraj radzi sobie z epidemią, można mówić, gdy przez dłuższy czas wskaźnik ten jest niższy niż 3 proc.
Chorwacja wprowadza od północy ze środy na czwartek 14-dniową kwarantannę dla podróżnych przybywających z Bośni i Hercegowiny, Serbii, Kosowa i Macedonii Płn. w związku ze wzrostem liczby osób zakażonych koronawirusem na Bałkanach - ogłosił w środę wieczorem rząd.
To obostrzenie nie dotyczy przyjezdnych jadących tranzytem przez Chorwację, dotyczy jednak wracających do kraju chorwackich obywateli - poinformował dziennikarzy minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović.
Nakazano też od czwartku noszenie maseczek w środkach transportu publicznego.
Ze względu na stan epidemii i troskę o pacjentów i podopiecznych nie zostanie powołanych 21 z 51 odrębnych komisji wyborczych - przekazała PAP rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka. Dodała, że chodzi o komisje, które miałyby być zlokalizowane w DPS-ach i placówkach leczniczych.
Zgodnie z przepisami, odrębne obwody głosowania tworzone są w zakładach leczniczych, DPS-ach, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów. Aby mogły zostać utworzone, w dniu wyborów powinno w nich przebywać co najmniej 15 wyborców.
Jak poinformowała w rozmowie z PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka, ze względu na stan epidemii nie wszyscy kierownicy tego typu jednostek zdecydowali się na utworzenie odrębnych komisji wyborczych. Powodem jest fakt, że w placówkach bardzo często przebywają osoby przewlekle chore.
Jedenaście osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we francuskich szpitalach - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie od początku pandemii we Francji na Covid-19 zmarło 29 731 osób.
Resort sprecyzował, że środowy bilans nie obejmuje danych z domów opieki społecznej, które obecnie są aktualizowane raz w tygodniu, w każdy wtorek.
Potwierdzono też 97 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, tym samym ogólna liczba infekcji we Francji wynosi 161 348. Na oddziałach intensywnej terapii pozostaje 658 osób, o 24 mniej niż we wtorek, a w sumie pod opieką lekarską jest 9 299 osób, czyli o 192 mniej niż dzień wcześniej.
W tym roku w Hiszpanii podczas nocy świętojańskiej nie było tradycyjnego palenia ognisk, ani fiesty na plażach. Ze względu na pandemię koronawirusa w Katalonii od godz. 20. do rana nie można korzystać z plaży.
Również w innych miejscach hiszpańskiego wybrzeża lokalne władze zdecydowały o zamknięciu plaż na noc, aby uniknąć dużych zbiorowisk ludzi podczas obchodów świętojańskich.
Według naczelnego epidemiologa kraju, Fernando Simona, w Hiszpanii jest obecnie 12 ognisk koronawirusa i rząd ponownie chce zwiększenia kontroli sanitarnych.
W noc świętojańską plaże w Walencji kontrolowała policja, która użyła do tego dronów. "To najbardziej spokojna i smutna wigilia św. Jana" - napisał w środę madrycki dziennik "As".
W wyniku pandemii koronawirusa na świecie wzrosło zużycie plastiku oraz zapotrzebowanie na przedmioty z niego wykonane - odnotował hiszpański dziennik “El Mundo".
Madrycka gazeta przypomniała, że konieczność zabezpieczenia się przed zakażeniami SARS-CoV-2 sprawiła, iż plastik wszedł ponownie do powszechnego użycia, m.in. w formie przyłbic ochronnych, rękawic czy gogli stosowanych przez personel medyczny.
Dziennik odnotował, że dużą popularnością w ośrodkach opiekuńczych cieszą się obecnie transparentne plastikowe kotary, dzięki którym rodziny odwiedzające seniorów w domach spokojnej starości mogą uścisnąć swoich bliskich.
Fizjoterapeuci, czyli pracownicy służby zdrowia niemający bezpośredniego kontaktu z chorymi na Covid-19 w szpitalach, lecz z ozdrowieńcami, to kolejna grupa bardzo narażona na zakażenie koronawirusem. W Hiszpanii już co czwarty z wykonujących tę profesję został zainfekowany SARS-CoV-2.
Z badania opublikowanego we wtorek przez dziennik “Diario de Cantabria" wynika, że już blisko 25 proc. wykonujących zawód fizjoterapeuty w Hiszpanii choruje bądź chorowało na Covid-19.
Badanie związku zawodowego pielęgniarstwa SATSE dowodzi, że w okresie epidemii służby sanitarne Hiszpanii nie poddały żadnej próbie na obecność w organizmie koronawirusa około 20 proc. fizjoterapeutów.
W gwatemalskiej gminie Santa Catarina Mita Jutiapa, położonej 150 km od miasta Gwatemala, stolicy kraju, zorganizowano wybory Miss Pandemii. Walczące o tytuł w nielegalnym konkursie piękności konkurentki występowały na scenie bez masek ochronnych.
Choć Gwatemala od marca walczy z koronawirusem, a w kraju zmarło już prawie 600 osób, to zagrożenie epidemią nie powstrzymało gminy Santa Catarina Mita Jutiapa przed organizacją konkursu piękności.
Wprawdzie w rywalizacji wzięły udział zaledwie trzy mieszkanki gwatemalskiej gminy, ale - jak twierdzi powołujący się na lokalne media dziennik “El Mundo" - istniało wysokie ryzyko zakażenia koronawirusem.