Nie milkną echa weekendowych wydarzeń w Zakopanem. Natychmiast po poluzowaniu koronawirusowych obostrzeń – m.in. otwarciu hoteli i stoków narciarskich – turyści tłumnie zjechali w Tatry, w Zakopanem imprezowali na ulicach, nie dbając o zachowanie dystansu czy zasłanianie ust i nosa. Do sprawy odniósł się dzisiaj szef resortu zdrowia Adam Niedzielski: zachowanie turystów nazwał "głupim i nieodpowiedzialnym" i zaznaczył, że "kwestia przywrócenia obostrzeń jest opcją otwartą". Minister ujawnił również dane nt. brytyjskiej – bardziej zaraźliwej – mutacji koronawirusa w Polsce: może ona generować nawet 5 procent wszystkich zakażeń w naszym kraju. Komisja Europejska zapowiada tymczasem przyspieszenie zatwierdzania szczepionek skutecznych przeciwko mutacjom SARS-CoV-2.
* O ponad 2 500 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce i śmierci 25 chorych na Covid-19 poinformował dzisiaj resort zdrowia. Aktualny bilans pandemii w naszym kraju to niemal 1,6 mln wykrytych zakażeń i 40 832 ofiary śmiertelne. WIĘCEJ przeczytacie tutaj >>>>
* Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że od połowy zeszłego tygodnia wzrastają w Polsce dzienne bilanse nowych zakażeń. Podkreślił, że powrót do ostrzejszych restrykcji jest "opcją otwartą". PRZECZYTAJCIE WIĘCEJ >>>>
* Szef resortu zdrowia przekazał również, że nawet co dwudziesty przypadek zakażenia koronawirusem w naszym kraju może dotyczyć tzw. brytyjskiej - bardziej zaraźliwej - mutacji wirusa. WIĘCEJ na ten temat piszemy TUTAJ >>>>
* Kolejna dostawa szczepionek Pfizera jest już w Polsce: jak potwierdzili dziennikarze RMF FM, to niemal 380 tysięcy dawek. Ta nowa pula miała niemal od razu zostać rozwieziona do punktów szczepień: przez wcześniejsze ograniczenia dostaw zużyty został bowiem bufor szczepionek w magazynach, co dla nas oznacza przesuwanie terminów podania drugiej dawki szczepionki przeciw Covid-19. WIĘCEJ przeczytacie tutaj >>>>
* Problem pojawił się również w przypadku dostawy innego preparatu: jak dowiedział się reporter RMF FM Paweł Balinowski, najbliższa dostawa do Polski szczepionek Moderny będzie aż dwukrotnie mniejsza, niż wcześniej zapowiadano. O sprawie PISZEMY TUTAJ >>>>
* Komisja Europejska przyspieszy autoryzację szczepionek przeciw Covid-19 zapewniających odporność na mutacje koronawirusa. WIĘCEJ piszemy tutaj >>>>
* W najbliższych tygodniach brytyjska mutacja koronawirusa - bardziej zaraźliwa - stanie się w Europie dominującą: taką prognozę przedstawił włoski Instytut Służby Zdrowia. W tej chwili w samych Włoszech brytyjski wariant stanowi około jednej piątej wszystkich przypadków koronawirusa, ale w niektórych częściach kraju odsetek ten sięga aż 60 procent.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego do użytku w nagłych wypadkach, tym samym rozszerzając dostęp do tego preparatu.
Przeciw Covid-19 wykonano we Francji łącznie 3 014 457 szczepień; 2 294 208 osób otrzymało pierwszą dawkę, co stanowi 3,5 proc. populacji, a 720 249 osób również drugą dawkę - podało ministerstwo zdrowia.
W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 4 376 osób, 412 osób zmarło w szpitalach na Covid-19 - przekazała Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).
Od początku pandemii liczba wykrytych infekcji wzrosła do 3 469 539, a liczba zgonów - do 82 226.
Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył w poniedziałek, że chce, aby obecny lockdown był ostatnim, ale nie może dać żelaznych gwarancji co do tego. Powiedział też, że bezprecedensowe osiągnięcie w postaci 15 mln zaszczepionych osób nie może stać się czasem relaksu.
Przemawiając na konferencji prasowej na Downing Street, premier pochwalił "zdumiewające wysiłki" wszystkich osób, zaangażowanych w dostarczanie szczepionek przeciw Covid-19, dzięki czemu udało się zrealizować - i to dzień przed terminem - postawiony na początku stycznia cel w postaci zaoferowania do połowy lutego szczepionki wszystkim 15 mln osób z pierwszych czterech grup priorytetowych.
To bezprecedensowe narodowe osiągnięcie, ale nie jest to moment na odprężenie, a wręcz moment na przyspieszenie, ponieważ zagrożenie ze strony tego wirusa jest nadal bardzo realne. Tak, to prawda, zaszczepiliśmy ponad 90 proc. osób w wieku powyżej 70 lat, ale nie zapominajmy, że 60 proc. pacjentów z Covid w szpitalach ma mniej niż 70 lat - mówił Johnson.
W całym kraju trwają testy przesiewowe na obecność koronawirusa dla nauczycieli przedszkoli, w tym dla pomocy nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach. Operacja potrwa do 19 lutego.
Badania są dobrowolne i bezpłatne.