Ministerstwo Zdrowia informuje o 7 008 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby zmarło 456 chorych na Covid-19. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 570 658 zakażonych. Nie żyje 40 177 spośród nich. Do końca lutego tylko dzieci z klas I-III szkół podstawowych będą uczyć się stacjonarnie. Pozostali uczniowie nadal będą mieć lekcje zdalne. Niemal połowa Polaków uważa, że rząd Mateusza Morawieckiego nie panuje nad epidemią koronawirusa w Polsce - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Z kolei prawie 40 proc. badanych źle ocenia skuteczność wprowadzonych w naszym kraju obostrzeń epidemicznych. Wydarzenia związane z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie śledziliśmy dla Was w relacji na żywo.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- Ministerstwo Zdrowia informuje o 7 008 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby zmarło 456 chorych na Covid-19. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 570 658 zakażonych. Nie żyje 40 177 spośród nich. Szczegółowe dane znajdziecie >>>W TYM ARTYKULE<<<.

- Do końca lutego tylko dzieci z klas I-III szkół podstawowych będą uczyć się stacjonarnie. Pozostali uczniowie nadal będą mieć lekcje zdalne. Uzasadnienie tej decyzji przeczytasz >>>W TYM TEKŚCIE<<<.

- Niemal połowa Polaków uważa, że rząd Mateusza Morawieckiego nie panuje nad epidemią koronawirusa w Polsce - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Z kolei prawie 40 proc. badanych źle ocenia skuteczność wprowadzonych w naszym kraju obostrzeń epidemicznych. Całość sondażu znajdziesz >>>TUTAJ<<<.

- W ciągu ostatnich siedmiu dni w Stanach Zjednoczonych szczepiono dziennie przeciwko koronawirusowi średnio 1,5 miliona osób.


23:11 Czechy

Posłowie czeskiego parlamentu odrzucili w czwartek wniosek rządu premiera Andreja Babisza o przedłużenie stanu wyjątkowego, wprowadzonego z powodu pandemii Covid-19. W poniedziałek przestanie obowiązywać część restrykcji: otwarte będą mogły być sklepy, galerie, fitness centra, ale nie restauracje.

22:20 Francja

We Francji odsetek zakażeń wariantami brazylijskim i południowoafrykańskim koronawirusa wzrósł do 4-5 proc. - poinformował minister zdrowia Olivier Veran na konferencji prasowej. Mutacje te są bardziej zaraźliwe i mogą prowadzić do ponownych zakażeń osób, które już miały Covid-19.

Około 300 przypadków wariantów południowoafrykańskiego i brazylijskiego wykryto w departamencie Mozela w ciągu ostatnich czterech dni - powiedział Veran. Dodał, że te mutacje są mniej wrażliwe na szczepionki.

21:41 Szwecja

UE ma duże problemy z zamówieniami szczepionek przeciw koronawirusowi. Jest ich za mało i są dostarczane z opóźnieniem, co ma wpływ na pogarszający się wizerunek UE - wynika z badań przeprowadzonych przez sondażownię Civey na zlecenie niemieckiego tygodnika "Der Spiegel".

Według dwóch trzecich ankietowanych wizerunek UE ostatnio znacznie z tych powodów ucierpiał.

W Brukseli nie twierdzi się już nawet, że wszystko poszło dobrze z unijnymi zakupami szczepionek przeciw koronawirusowi, bo problemy z dostawą są zbyt oczywiste, a kampanie szczepień są w wielu krajach zbyt powolne. Niedawno przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen musiała przyznać w Parlamencie Europejskim, że UE spóźniła się z zatwierdzeniem szczepionek - pisze "Spiegel".

21:22 Szwecja

Na budowie fabryki akumulatorów Northvolt w mieście Skelleftea na północy Szwecji wybuchło duże ognisko koronawirusa z jego brytyjskim wariantem. Wśród zakażonych są Polacy, jeden z nich zmarł na Covid-19 po powrocie do Polski.

"Mamy duży wybuch ogniska koronawirusa przy projekcie fabryki Northvolt. Wprowadziliśmy tam obowiązek masowego testowania. Wcześniej potwierdziliśmy w tym miejscu również przypadki brytyjskiej wersji koronawirusa" - poinformował w czwartek na konferencji prasowej inspektor sanitarny regionu Vaesterbotten Stephan Stenmark.

20:25 Międzynarodowa Federacja Narciarska odwołała wszystkie zawody w Norwegii

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) odwołała wszystkie zawody zaplanowane do końca sezonu w Norwegii. Nie odbędzie się zatem m.in. cykl Raw Air w skokach narciarskich. Powodem są rygorystyczne przepisy wprowadzone przez miejscowy rząd w związku z pandemią koronawirusa.

Na razie nie podano, czy rywalizacja odbędzie się w innych lokalizacjach.

18:52 Polska firma twiedzi, że stworzyła urządzenie, które wykrywa koronawirusa w oddechu

Dzisiaj zaprezentujemy najnowszy produkt firmy, niezwykły zupełnie, zwłaszcza w dzisiejszych bardzo trudnych czasach, kiedy jesteśmy dotknięci pandemią Covid-19. Szanowni państwo, to jest urządzenie, które wykrywa Covid-19 z oddechu, a również z różnych innych substancji w ciągu mniej niż 10 sekund - mówił prezydent Andrzej Duda w czasie wizyty w siedzibie firmy ML System w Zaczerniu na Podkarpaciu.

Odkrycie tego urządzenia tu właśnie, w podrzeszowskiej firmie (...) jest dzisiaj wielką dumą nie tylko Podkarpacia, ale całej Rzeczypospolitej, a także również i moją. Wierzę w to, że wkrótce po badaniach klinicznych, które w najbliższych dniach się rozpoczną, urządzenie to będzie mogło trafić do masowej produkcji i - mam nadzieję - rozsławi firmę na całym świecie, dlatego że jest to coś, czego do tej pory nie stworzył i nie zaprezentował - o ile mi wiadomo - jeszcze nikt - powiedział prezydent.

17:40 Warszawa: Ognisko koronawirusa na budowie metra

Ognisko koronawirusa na budowie drugiej linii metra w Warszawie. Dodatni wynik testu ma 25 pracowników. Dziewięć kolejnych osób trafiło na kwarantannę.

Wykonawca wstrzymał prace na powstających stacjach drugiej linii podziemnej kolejki - Zacisze i Bródno.

17:10 Unia Afrykańska nie zamierza rezygnować ze szczepionki AstraZeneca

Afrykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ogłosiło, że Unia Afrykańska nie zamierza rezygnować ze szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca. Kraje Afryki mają otrzymać łącznie 100 mln dawek szczepionki.

Dyrektor CDC John Nkengasong oświadczył, że należy wykonać więcej pracy niż dotychczas, żeby zrozumieć, jak szczepionka zadziała na wykryty po raz pierwszy na terenie Republiki Południowej Afryki wariant koronawirusa 501Y.V2.

15:44 Ile laboratoriów wykonuje w Polsce testy na koronawirusa?

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Na liście są 284 laboratoria, najwięcej w woj. mazowieckim - 43, a najmniej w województwach lubuskim - sześć - i w opolskim - pięć.

Pełna lista laboratoriów dostępna jest tutaj. 

15:06 Ilu nauczycieli zapisało się na szczepienie?

268 tys. nauczycieli pracujących stacjonarnie, m.in., nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, szkół specjalnych i przedszkoli, jest zarejestrowanych na szczepienia przeciw Covid-19, które ruszą w piątek. Od poniedziałku ruszy rejestracja pozostałych nauczycieli oraz nauczycieli akademickich.

14:04 WHO o nowych wariantach koronawirusa

Mimo spadku ogólnej liczby nowych zakażeń koronawirusem pojawia się coraz więcej ognisk jego nowych wariantów, w tym wykrytego w RPA - powiedział w czwartek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia na Europę Hans Kluge. Jak dodał, rozprzestrzenianie się ich może zniwelować korzyści ze szczepień.

13:56 Premier podpisał rozporządzenie luzujące obostrzenia

Od północy będą mogły otworzyć się hotele. Działalność wznowić będą mogły także stoki narciarskie, obiekty sportowe na świeżym powietrzu, baseny, ale też kina i teatry. Formalnie rozporządzenie o łagodzeniu od jutra ograniczeń nie zostało jeszcze opublikowane w Dzienniku Ustaw, ale już podpisał je premier Mateusz Morawiecki.

13:54 Uzdrowiska wznowią działalność w marcu?

Od 11 marca działalność będą mogły wznowić uzdrowiska; warunkiem rozpoczęcia leczenia będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub zaszczepienie się pacjenta - zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów ws. ograniczeń związanych z pandemią.

13:37 AstraZeneca zdradza plany dot. produkcji szczepionek

Koncern AstraZeneca planuje w lutym wyprodukować ponad 100 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19. Do kwietnia chce produkować ich ponad 200 mln miesięcznie - poinformował dyrektor generalny firmy Pascal Soriot.

Kierujący w koncernie działem badań i rozwoju produktów farmaceutycznych Mene Pangalos przekazał, że AstraZeneca spodziewa się przed końcem marca bardzo oczekiwanych danych z końcowego etapu badań klinicznych w USA.

13:24 Lekarka negowała epidemię - przez pół roku nie może wykonywać zawodu

Izba Lekarska Portugalii zawiesiła na pół roku w wykonywaniu zawodu lekarza Marię Margaridę de Oliveira za negowanie epidemii Covid-19. Kobieta w ostatnich miesiącach szefowała ruchowi Lekarze na rzecz Prawdy. Uznaje on koronakryzys za fałszerstwo i bagatelizuje zagrożenie ze strony koronawirusa.

Rada Dyscyplinarna Izby Lekarskiej uzasadniła zawieszenie w wykonywania zawodu dużą aktywnością medialną Oliveiry. Wskazała, że poprzez jej częste pojawianie się w mediach, gdzie negowała epidemię, zagrażała ona zdrowiu publicznemu Portugalczyków.

12:53 Rekomendacje ws. szczepionki firmy AstraZeneca

Obecna rekomendacja mówi, że w Polsce szczepionką firmy AstraZeneca szczepimy osoby do 60. roku życia, ale to może się zmienić - stwierdził Michał Dworczyk. WHO wydało rekomendacje o tym, żeby szczepić również osoby powyżej 65. roku życia. Pojawiają się kolejne wyniki badań nad tą szczepionką prowadzonych m.in. w Stanach Zjednoczonych. Te wszystkie procesy uważnie monitorujemy i Rada Medyczna przy premierze Mateuszu Morawieckim - wiem od profesora (Andrzeja) Horbana, który jej przewodniczy - będzie zajmowała się tą sprawą w najbliższych dniach - poinformował.

12:46 Szczepienia i testy nauczycieli

Od poniedziałku do szczepienia będą mogli zapisywać się wszyscy nauczyciele do 60. roku życia: szkolni, przedszkolni i akademiccy - zapowiedział Michał Dworczyk. 

Dotąd na szczepienia zapisało się 268 tys. nauczycieli. To nauczyciele poniżej sześćdziesiątego roku życia, którzy uczą w trzech pierwszych klasach szkoły podstawowej i w przedszkolach, dla których zarezerwowano dostawy preparatu firmy Astra Zeneca. Jutro pierwszą dawkę może otrzymać nawet 60 tys. osób, bo tyle dawek powinna do jutra dostarczyć Agencja Rezerw Materiałowych. Trwa ustalanie terminów szczepień poszczególnych osób.

Dotąd przetestowano 19 tys. nauczycieli. Wynik jest identyczny jak ten z drugiego tygodnia stycznia, kiedy obecność koronawirusa stwierdzono u 2 proc. przebadanych - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak dodał, w przyszłym tygodniu testom będą poddani nauczyciele przedszkoli.

12:42 Powrót dzieci do szkół

Wydajemy rozporządzenie przedłużające dotychczasowe działanie szkół do końca lutego. Klasy I-III szkół podstawowych: nauka w trybie stacjonarnym, pozostałe w trybie zdalnym - poinformował na konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

12:36 Szczepienia

Do końca marca zaszczepimy ok. 3 mln osób; do końca lutego - ponad 2 mln osób; osiągniemy cele kwartalne i miesięczne programu szczepień - zapowiedział szef Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

12:03 Niepokojące doniesienia nt. brytyjskiego wariantu koronawirusa

Tzw. brytyjski wariant koronawirusa może stać się dominującym na świecie, a niepokojące jest to, że jego dalsze mutacje mogą osłabić skuteczność szczepionek - uważa Sharon Peacock, dyrektor konsorcjum Covid-19 Genomics UK.

Niepokojące jest to, że wariant 1.1.7., krążący od kilku (...) miesięcy, zaczyna ponownie mutować i otrzymywać nowe mutacje, które mogą wpłynąć na to, jak radzimy sobie z wirusem pod względem odporności i skuteczności szczepionek. To niepokojące, że 1.1.7., który łatwiej się przenosi i który ogarnął kraj, teraz mutuje, mając tę nową mutację mogącą zagrozić szczepieniom - powiedziała Peacock stacji BBC.

11:06 Szczepienia

Do tej pory wykonano 1 884 113 szczepień. 1 360192 osób dostało pierwszą dawkę, 523 921 zaszczepiono już dwoma dawkami. Zanotowano 1 610 odczynów niepożądanych. Zutylizowano 3 630 dawek.

10:54 Testy na koronawirusa

W ciągu doby wykonano ponad 51,6 tys. testów na koronawirusa.


10:40 NOWE DANE MINISTERSTWA ZDROWIA

Ministerstwo Zdrowia informuje o 7 008 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby zmarło 456 chorych na Covid-19. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 570 658 zakażonych. Nie żyje 40 177 spośród nich. 

10:19 Węgry

Liczba nowych zakażeń koronawirusem na Węgrzech zaczęła ponownie rosnąć. W ciągu ostatniej doby wykryto 1862 nowe przypadki. Według wirusologów powodem jest prawdopodobnie brytyjski wariant SARS-CoV-2.

Już trzeci tydzień z rzędu krzywa epidemiczna na Węgrzech ponownie rośnie po trwającej od początku grudnia tendencji spadkowej. Liczba wykrytych w ciągu ostatniej doby nowych zakażeń była w czwartek największa od 14 stycznia.

Nie spada też liczba zgonów na Covid-19. W ciągu ostatniej doby zmarło 97 osób cierpiących na tę chorobę.

10:17 Dane nt. zajętych łóżek i respiratorów

W szpitalach zajętych jest 12 227 spośród 27 187 łóżek dla pacjentów covidowych. 1 267 chorych wymaga respiratora. Wolnych jest 1 391 takich urządzeń.

Na kwarantannie pozostaje 144 541 osób. 

09:50 Szczepionki

Rano do Polski dotarło 141 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca, następnie ok. godziny 11 planowana jest dostawa 82 tys. szczepionek Moderny - poinformował PAP prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Łącznie dziś ma zostać dostarczonych 223 tys. szczepionek na koronawirusa.

09:12 Kasyna zostaną otwarte

Bary, kawiarnie, restauracje i siłownie pozostają dla gości zamknięte, ale... otworzyć się będą mogły kasyna. Rząd niespodziewania rozszerza katalog instytucji, które dziś od północy będą mogły wznowić działalność.

08:56 Członek misji WHO w Wuhanie o pochodzeniu koronawirusa

Sądzę, że pandemia Covid-19 zaczęła się w Chinach, a koronawirus pochodzi prawdopodobnie od nietoperzy - powiedział australijski mikrobiolog Dominic Dwyer, jeden z uczestników zakończonej niedawno misji pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Wuhanie.

07:48 Niedzielski: Czeka nas pewien wzrost zakażeń

Stopniowe znoszenie obostrzeń musi mieć miejsce z uwagi na konieczność funkcjonowania gospodarki. To oznacza, że czeka nas pewien wzrost zakażeń koronawirusem, pytanie - jak wielki. Sztuką jest utrzymanie go pod kontrolą, co staramy się cały czas robić - powiedział PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister ocenił, że granica wydolności systemu ochrony zdrowia to poziom 30 tys. nowych przypadków dziennie, z których między 10 a 20 proc. kończy się hospitalizacją.

Jeżeli odmrażamy i uwalniamy różne obszary życia, wzrost liczby zakażeń koronawirusem na pewno będzie. Ważne, żeby był to wzrost, który zmieści się w pewnej granicy tolerancji i nie doprowadzi do rozwoju trzeciej fali - wskazał szef MZ.

07:47 Szczepienia a mutacje koronawirusa

Czy można bezpiecznie opóźnić podanie drugiej dawki szczepionki przeciwko Covid-19? Pewne dowody wskazują, że krótkie odstępy czasu między aplikacjami są bezpieczne, ale częściowe uodpornienie może przyczynić się do rozwoju nowych niebezpiecznych wariantów koronawirusa - podaje "Scientific American".

07:45 Szczepienia AstraZeneką

Strategia szczepień preparatem AstraZeneca może być inna niż w przypadku Pfizera - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W przypadku preparatu AstryZeneki, jak się dowiedział "DGP", rząd planuje znacznie dłuższą przerwę między dawkami. Może ona wynosić nawet 10-12 tygodni. To oznacza, że pierwsi nauczyciele drugą szczepionkę otrzymają dopiero na przełomie maja i czerwca - twierdzi gazeta.

07:00 Sondaż ws. epidemii

Niemal połowa Polaków uważa, że rząd Mateusza Morawieckiego nie panuje nad epidemią koronawirusa w Polsce - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Z kolei prawie 40 proc. badanych źle ocenia skuteczność wprowadzonych w naszym kraju obostrzeń epidemicznych. 

05:54 Skuteczność szczepionki

Jedna dawka używanych w Wielkiej Brytanii szczepionek przeciw Covid-19 daje 64-65 proc. ochrony przed zachorowaniem, zaś dwie - 79-84 proc. - wynika ze wstępnego raportu na temat ich faktycznej skuteczności, który cytuje w środę dziennik "The Sun".

Raport dotyczy skuteczności szczepionek Pfizera/BioNTech i AstraZeneca wśród osób, którym je podano w czasie prowadzonej obecnie w kampanii szczepień w Wielkiej Brytanii, a nie podczas badań klinicznych. Ma on zostać opublikowany w ciągu najbliższych dni.

05:47 Bawaria

Premier Bawarii Markus Soeder nie wyklucza zamknięcia granicy z Czechami, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, a zwłaszcza jego nowych mutacji.

Jeśli Czechy nie przedłużą swoich restrykcji, będzie jasne, że kraj ten jest obszarem mutacji i sprawa zamknięcia granicy stanie się tematem - powiedział Soeder w programie telewizji publicznej ZDF.

Polityk bawarskiej CSU podkreślił, że dotyczy to także Austrii. Jego szczególne zaniepokojenie budzi rozprzestrzeniający się głównie w austriackim Tyrolu południowoafrykański wariant koronawirusa.

Podczas środowej wideokonferencji kanclerz Angela Merkel i premierzy niemieckich krajów związkowych zdecydowali o przedłużeniu spowodowanego pandemią lockdownu do 7 marca.

05:45 Szczepienia w USA

W ciągu ostatnich siedmiu dni w Stanach Zjednoczonych szczepiono dziennie przeciwko koronawirusowi średnio 1,5 miliona osób - poinformowałJeff Zients, prezydencki koordynator ds. pandemii.

Według najnowszych danych amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) do tej pory w USA około 32,9 mln Amerykanów otrzymało jedną dawkę szczepionki, a 9,8 mln dwie dawki.