W środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że brytyjski wariant koronawirusa nadal rozprzestrzenia się na całym świecie, w ubiegłym tygodniu jego obecność odnotowano w 60 krajach i terytoriach. Alarmujące dane płyną również z Izraela. Mimo zaszczepienia 30 proc. ludności przeciw Covid-19 Izrael jest światowym liderem, jeśli chodzi o nowe infekcje w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Tymczasem w Polsce najnowszy bilans epidemii koronawirusa, to 1 450 747 zakażonych. Od początku epidemii zmarło 34 141 pacjentów.
- Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 450 747 zakażonych. Od początku epidemii zmarło 34 141 pacjentów. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY RAPORTU>>>
- Zmniejszenie liczby dostaw spowodowało zmiany w harmonogramie szczepień przeciw Covid-19 w Polsce. Część szpitali wstrzymała szczepienia osób z grupy zero pierwszą dawką. Placówki rozpoczęły też podawanie drugiej dawki. Od dziś ruszą szczepienia drugim dostępnym w kraju preparatem - firmy Moderna. W jedynym dotąd transporcie tej firmy jest 29 tysięcy dawek i wszystkie od razu trafią do szpitali węzłowych. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
- Rząd zmienia plan szczepień przeciw Covid-19. Jak poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, pierwszy etap został podzielonych na trzy podgrupy: seniorów 60+, osoby z chorobami przewlekłymi oraz nauczyciele i przedstawicieli służb mundurowych. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
- Włochy gotowe są podjąć w najbliższych dniach kroki prawne przeciwko koncernowi Pfizer z powodu opóźnienia dostaw szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformował nadzwyczajny komisarz ds. kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuri. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
70,8 proc. pensjonariuszy poznańskich DPS-ów chce się zaszczepić przeciw COVID-19. Do środy w poznańskich domach pomocy społecznej preparat podano łącznie 174 pensjonariuszom na 507 chętnych.
Aby otrzymać szczepionkę, pensjonariusze nie muszą opuszczać placówek. Są do nich kierowane mobilne punkty szczepień.
W woj. śląskim jest odpowiednia liczba szczepionek do podawania drugich dawek, a także na iniekcje w domach pomocy społecznej - wynika z informacji służb wojewody. Prawie całkowicie wstrzymano podawanie kolejnych pierwszych dawek leku w grupie zero.
Rząd nie miał podstaw, aby swym rozporządzeniem wprowadzać kryteria kolejności szczepień przeciwko koronawirusowi.
Ustawa daje taką możliwość tylko w przypadku szczepień obowiązkowych, a szczepienia przeciwko Covid-19 nimi nie są - wskazał RPO Adam Bodnar.
Węgry otrzymały od Rosji projekt umowy o zakupie rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi - powiedział szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto agencji MTI w przerwie obrad rządu.
Epidemia Covid-19 i towarzyszący jej kryzys gospodarczy doprowadziły od stycznia do grudnia 2020 roku do zmniejszenia udziału turystyki w PKB Hiszpanii z 12,4 proc. do 4,3 proc. - wynika z opublikowanego w środę raportu organizacji turystycznej Exceltur.
W niemal całej Malezji od piątku będą obowiązywały ścisłe ograniczenia w kontaktach społecznych i działalności ekonomicznej z powodu Covid-19 - poinformował premier Muhyiddin Yassin.
W kraju notuje się rekordowe liczby zakażeń koronawirusem.
1820 zgonów z powodu Covid-19 zarejestrowano w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii, co jest najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju - podał brytyjski rząd.
Wykryto też 38 905 nowych zakażeń koronawirusem.
Rząd Holandii zamierza wprowadzić, po raz pierwszy od drugiej wojny światowej, godzinę policyjną w celu dalszej walki z pandemią koronawirusa - poinformował pełniący obowiązki premiera Holandii Mark Rutte. Wniosek w tej sprawie musi być jeszcze zatwierdzony przez parlament.
Z powodu licznych przypadków zakażenia koronawirusem wśród piłkarzy Lorient nie odbędzie się zaplanowany na niedzielę mecz tej drużyny na wyjeździe z Nimes w 21. kolejce francuskiej ekstraklasy - poinformował klub gospodarza spotkania.
Bogusław Wontor to kolejny poseł Lewicy, który otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Łącznie zakażonych koronawirusem jest szóstka parlamentarzystów Lewicy - wszyscy związani z Sojuszem Lewicy Demokratycznej.
Osiem osób w Małopolsce trafiło na SOR lub było hospitalizowanych w związku z powikłaniami możliwymi po szczepieniu przeciwko Covid-19. Chodzi o pacjentów z Tarnowa i Limanowej, przy czym u zaszczepionych w Tarnowie wykryto Covid-19.
Siedem osób, pracowników służby zdrowia, po upływie kilku dni od szczepienia zgłosiło się na SOR Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie, bo źle się czuły, jednak nie na tyle, aby zostać w szpitalu. Wykonano im testy w kierunku COVID-19. Wyniki okazały się dodatnie.
Pytanie, czy zakaziły się już po szczepieniu, ponieważ organizm mógł być wtedy trochę osłabiony, czy miały COVID-19 już w chwili szczepienia. Zdaje się, że COVID-19 w chwili szczepienia jest bardziej prawdopodobny - powiedział rzecznik prasowy placówki Damian Mika.
Osoby te przebywają w domu, ich stan jest dobry.
W Niemczech do 5 proc. ma wzrosnąć odsetek koronawirusów, które będą sekwencjonowane w poszukiwaniu nowych jego wariantów. Najwięcej próbek tych patogenów badanych jest w Danii i Wielkiej Brytanii.
W Danii analizowanych jest 10 proc. pozyskanych w trakcie testów koronawirusów. W Wielkiej Brytanii ocenia się ponad 5 proc. próbek, ale wkrótce odsetek ten również ma się zwiększyć do 10 proc.
W małopolskich szpitalach trwają szczepienia drugimi dawkami personelu medycznego. W Szpitalu Uniwersyteckim od poniedziałku do końca tygodnia preparat przyjmie łącznie 825 osób. Szpital w Limanowej drugie dawki otrzyma w czwartek i zaszczepi nimi 75 osób.
Placówki wstrzymały podawanie pierwszych dawek osobom z grupy zero - to skutek decyzji firmy Pfizer o czasowym zmniejszeniu dostaw.
W Szpitalu Południowym na warszawskim Ursynowie od poniedziałku, 25 stycznia uruchomiony zostanie punkt szczepień przeciw COVID-19 - poinformował stołeczny ratusz.
W stolicy ma być blisko 260 punktów szczepień, z czego 43 będą działały w miejskich placówkach - podał.
Na Dolnym Śląsku zaszczepionych zostało dotychczas 51,5 tys. osób. Najwięcej we Wrocławiu - 25,2 tys. osób - wynika z danych opublikowanych przez resort zdrowia. W środę kontynuowano szczepienia z grupy zero i drugą dawką szczepionki.
Polska dodatkowo zamówiła 25 milionów dawek szczepionki firmy Pfizer i BioNTech - dowiedziała się korespondentka RMF FM w Brukseli, Katarzyna Szymańska - Borginon. Wcześniej od tych firm kupiliśmy ponad 16,5 miliona.
W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach rozpoczęło się podawanie drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Do tej pory w placówce tej zaszczepiono ponad 1850 osób.
27 grudnia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach zaszczepiono pierwszą w regionie osobę przeciw COVID-19. Od tej pory do 16 stycznia pierwszą dawkę szczepionki przyjęło już 1859 osób z grupy "0", z tego 1290 to personel szpitala, a reszta to pracownicy podmiotów zewnętrznych.
Już 1,755 mln osób zarejestrowało się na Węgrzech drogą internetową lub listownie do szczepienia przeciw Covid-19 - poinformowała w środę na konferencji prasowej online naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller.
Mueller podała, że dotąd zaszczepiono 130 tys. osób, z czego 120 tys. to pracownicy służby zdrowia, a pozostali - mieszkańcy domów opieki dla osób starszych.
Zaznaczyła, że wykorzystano już wszystkie szczepionki, jakie otrzymały wcześniej Węgry (zachowując część preparatów na drugą dawkę), a w środę dotarły preparaty Pfizera wystarczające do zaszczepienia kolejnych 36 tys. osób.
Seniorzy, którzy ukończyli 80 lat nadal zapisują się na szczepienia przeciw Covid-19 do punktów szczepień w różnych dzielnicach Łodzi. Wciąż są wolne terminy - powiedziała rzeczniczka łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Anna Leder.
Rzeczniczka zaznaczyła, że osoby starsze powinny zapisywać się na szczepienia w możliwie jak najbezpieczniejszy dla ich zdrowia sposób.
Prosimy, aby seniorzy korzystali z wygodnych sposobów rejestracji, na przykład: poprzez infolinię 989, tzw. e-rejestrację na stronie pacjent gov. lub dzwoniąc do punktu szczepień - apelowała Leder i dodała, że w Łodzi wciąż są wolne terminy dla osób, które skończyły 80 lat.
Ponad milion osób przyjęło pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 chińskiej firmy Sinovac w pierwszym tygodniu szczepień w Turcji - wynika z opublikowanych w środę danych tureckiego ministerstwa zdrowia.
Pierwszego dnia szczepień zastrzyk dostało 285 tys. osób, a drugiego - ponad 300 tys. Następnie tempo szczepień nieco zwolniło i dziennie Sinovac podawany jest około 100 tys. Turków.
Jako pierwsi szczepionki otrzymali pracownicy służby zdrowia, a następnie osoby starsze. W ubiegły czwartek publicznie zaszczepili się również prezydent Recep Tayyip Erdogan i minister zdrowia Fahrettin Koca.
Choroba Covid-19 wciąż nie odsłoniła przed nami wszystkich swoich tajemnic. Wiadomo o niej, że ma wiele twarzy, a osoby zakażone koronawirusem przechodzą ją w bardzo różny sposób. Najnowsze badania naukowców z Niemiec, Grecji i Holandii wskazują na to, że istnieje co najmniej pięć odmian Covid-19. Jak pisze w najnowszym numerze czasopismo "Genome Medicine", można je wyróżnić na podstawie zmian aktywności niektórych genów i różnych reakcji układu odpornościowego.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>
Szczyt zakażeń koronawirusem we Francji nastąpi w marcu - przewiduje kierowniczka oddziału chorób zakaźnych w jednym z paryskich szpitali Karine Lacombe. Wirusolog Arnaud Fontanet nie wyklucza wprowadzenia przez władze ponownego lockdownu, jeśli godzina policyjna nie przyniesie spadku liczby infekcji.
We wtorek krajowe służby sanitarne odnotowały najwyższą od końca listopada liczbę hospitalizacji pacjentów z koronawirusem (1995), 315 osób trafiło na oddziały intensywnej terapii.
Lacombe spodziewa się jednak znacznie większego wzrostu liczby zakażeń w nadchodzących tygodniach wraz z rozprzestrzenianiem się wariantu brytyjskiego, uznawanego za bardziej zaraźliwy.
Poproszona o skomentowanie wprowadzenia obowiązku noszenia masek typu FFP2 w transporcie publicznym w niemieckim kraju związkowym Bawaria, ekspertka powiedziała stacji BFM TV, że we Francji zalecenie to jest "przedmiotem wielu debat w środowisku naukowym". Dodała jednak, że maskę tę bardzo trudno jest nosić przez cały dzień.
W Polsce mamy w sumie 9,5 mln osób narażonych na ciężki przebieg Covid-19 i im ktoś starszy, tym szybciej powinien być szczepiony, prawie 20 proc. chorych powyżej 80. roku życia umiera - powiedział w środę główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban.
Dodał, że długiej dyskusji Rada Medyczna zdecydowała się zaproponować dodanie do grupy pierwszej szczepień niewielkiej liczby osób, które są poniżej 60. roku życia, ale mają choroby, które będą powodowały, że przebieg zakażenia Covid-19 będzie bardzo ciężki.
Horban wyjaśnił, że chodzi o chore osoby, które są wentylowane mechanicznie w domu. "Jest to grupa 8 tys. osób, ci ludzie, jeżeli zakażą się, to właściwie w stu procentach umrą" - powiedział.
Dodał, że to do grupy pierwszej mają zostać dodane też osoby po przeszczepach, osoby dializowane oraz osoby chore na nowotwory, "zwłaszcza takie, które są aktywnie leczone".