7705 osób zakażonych koronawirusem - to piątkowe dane dobowe podane przez Ministerstwo Zdrowia. Zmarły 132 zakażone osoby. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili wczoraj listę nowych obostrzeń i zaprezentowali zaktualizowaną listę powiatów, które od soboty będą w żółtej i czerwonej strefie. W tej ostatniej będą 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich. Belgijskie władze poinformowały, że liczba chorych na Covid-19 w szpitalach podwoiła się, a 7-dniowa średnia liczba zgonów wzrosła o ok. 90 proc. w porównaniu z danymi z poprzedniego tygodnia. W Chorwacji z kolei dzienna liczba zakażeń koronawirusem po raz pierwszy wyniosła 1000 przypadków. Wydarzenia dotyczące pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie śledzimy dla Was w relacji na żywo.
- W piątek Ministerstwo Zdrowia informowało o 7705 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu Covid-19 zmarło 12 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 120 osób. W sumie to aż 132 osoby. Więcej o najnowszych danych znajdziesz w >>>TYM ARTYKULE<<<.
- 152 powiaty znajdą się w strefie czerwonej od soboty 17 października, objętej najostrzejszymi koronawirusowymi restrykcjami. Które miasta i powiaty trafiły do poszczególnych stref - dowiesz się >>>TUTAJ<<<. Jakie restrykcje obowiązują w strefie czerwonej - sprawdź >>>W TYM ARTYKULE<<<, a jakie w strefie żółtej - przeczytasz >>>TU<<<.
- Rząd łagodzi zapowiedziane wczoraj wieczorem ograniczenia w sklepach. Rezygnuje z drakońskiego ograniczenia liczby klientów w super i hipermarketach - o szczegółach przeczytasz >>>TUTAJ<<<.
- W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 7334 nowe zakażenia koronawirusem - poinformował berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). To największy dobowy przyrost od początku pandemii. Zmarły 24 kolejne osoby.
- Na Ukrainie odnotowano rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 5992, a 106 osób zmarło na Covid-19
- Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało o kolejnym najwyższym dobowym wzroście zakażeń SARS-CoV-2. W czwartek przybyło tam 9721 przypadków. Czesi zaczynają budować szpitale polowe.
- Ministerstwo zdrowia Słowacji poinformowało o 2075 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 w ciągu ostatniej doby. To najwyższy przyrost w tym kraju od początku epidemii.
- Analizy prowadzone pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia nie potwierdziły, że lek przeciwwirusowy remdesivir skraca hospitalizację lub zmniejsza ryzyko zgonu z powodu Covid-19. Zaprzecza to badaniom prowadzonym w USA, a opublikowanym przed kilkoma dniami
- Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało, że od poniedziałku szkoły ponadpodstawowe w strefie czerwonej będą działać tylko zdalnie, a w strefie żółtej będą działać w systemie mieszanym, gdzie połowa uczniów będzie się uczyć zdalnie, a połowa stacjonarnie.
- Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że w trybie mieszanym w piątek pracowały 1604 placówki oświatowe, a 553 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 46,3 tys., działało normalnie.
- Liczba osób z Covid-19 wymagających leczenia szpitalnego w Belgii gwałtownie rośnie. Od 9 do 15 października do belgijskich placówek przyjmowano codziennie średnio 193 osoby. Jest to wzrost o 101 proc. w porównaniu z okresem od 2 do 8 października, kiedy do krajowych szpitalach pojawiało średnio 98 pacjentów z Covid-19 dziennie.
- W Chorwacji dzienna liczba zakażeń koronawirusem po raz pierwszy przekroczyła 1000 przypadków. Media alarmują, że krajowy system opieki zdrowotnej jest na skraju upadku.
We francuskim klubie piłkarskim Montpellier 10 z 12 osób, u których w czwartek wykryto koronawirusa, miało negatywne wyniki piątkowych testów. Badania potwierdziły zakażenie tylko jednego zawodnika i jednego członka sztabu - poinformował klub, nie podając ich nazwisk.
W czwartek testy dały pozytywne wyniki u ośmiu piłkarzy i czterech członków sztabu szkoleniowego. Wszyscy zostali odizolowani zgodnie z protokołem obowiązującym podczas pandemii koronawirusa, a w piątek rano przeszli drugą serię badań.
Po sześciu kolejkach ekstraklasy francuskiej Montpellier zajmuje piąte miejsce w tabeli. Drużyna ma zagrać w niedzielę na wyjeździe z AS Monaco.
W Belgii zamknięte będą od poniedziałku na cztery tygodnie restauracje i kawiarnie, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa - poinformował na kanale RTBF minister ds. mobilności Georges Gilkinet po spotkaniu rządu w sprawie kryzysu epidemicznego.
Do tej pory zamknięcie kawiarni dotyczyło tylko regionu Brukseli i miało trwać do początku listopada. Zarządzenie obecnie obejmie cały kraj i dotyczy również restauracji.
Minister wyjaśnił, że decyzja o zamknięciu tych lokali, ocenianych przez specjalistów jako miejsca, gdzie wirus się najbardziej rozprzestrzenia, ma na celu "absolutnie" uniknięcie nowego lockdownu, jaki wprowadzono w kraju na wiosnę.
W ciągu ostatniej doby wykryto we Francji 25 086 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował resort zdrowia. Dzień wcześniej padł rekord - 30 621 zakażeń. Od północy z piątku na sobotę w kraju będzie obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego.
W tym czasie w szpitalach zmarły 122 osoby, licząc ze zgonami w domach opieki - 178.
Od początku pandemii we Francji doszło łącznie do 834 770 zakażeń. Zmarły 33 303 osoby.
W Hiszpanii i Portugalii krajowe służby medyczne zanotowały podczas minionej doby rekordowe wzrosty liczby zakażeń koronawirusem. Od czwartku do piątku potwierdzono tam odpowiednio ponad 15,1 tys. oraz 2,6 tys. nowych infekcji.
Jak poinformowało ministerstwo zdrowia Hiszpanii, podczas ostatnich 24 godzin liczba zakażeń SARS-CoV-2 zwiększyła się o 15 186. Łącznie potwierdzono już w tym kraju 936 560 przypadków infekcji.
Służby medyczne Hiszpanii wskazały, że regionami o najwyższym wskaźniku zachorowań są obecnie Madryt, Nawarra, Aragonia, La Rioja, Katalonia oraz Kastylia i Leon.
W Portugalii również zanotowano rekordową liczbę dobowych zakażeń koronawirusem. Potwierdzone przypadki infekcji zwiększyły ogólną liczbę zakażeń o 2608 do 95 902.
Zanotowano też nienotowaną od czasu wybuchu epidemii dobową liczbę zgonów - 21. W sumie portugalskie służby medyczne potwierdziły już 2149 śmiertelnych ofiar koronawirusa.
Od soboty Gdynia zostanie objęta czerwoną strefą. To oznacza, że w mieście obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia dotyczące m.in. funkcjonowania komunikacji miejskiej, organizacji imprez, działalności kościołów, szkół, instytucji kultury czy lokali gastronomicznych.
Władze Gdyni przygotowują się na wprowadzenie dodatkowych restrykcji i zasad bezpieczeństwa.
Gdyński sztab kryzysowy na bieżąco monitoruje sytuację. Szukamy najlepszych rozwiązań, które mogą zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Jesteśmy w stałym kontakcie z Sanepidem i innymi służbami - powiedział wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia Bartosz Bartoszewicz.
Pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa. Jeżeli nie musimy, nie wychodźmy z domu - zaapelował do mieszkańców.
Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł polecił dyrekcji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego natychmiastowe zapewnienie 200 łóżek dla osób zakażonych koronawirusem, w tym także 10 łóżek intensywnej terapii.
Według lecznicy to oznaczałoby wyłączenie z normalnej pracy większości oddziałów. Już teraz jest na nich około trzystu pacjentów.
Nasz reporter Michał Dobrołowicz uistalił, że placówka zwróciła się do ministra zdrowia z pytaniem, gdzie ma przekazać pacjentów, którzy wymagają specjalistycznej opieki.
Rząd Portugalii Antonia Costy zamierza nie przyznawać państwowej pomocy podmiotom gospodarczym przeprowadzającym zwolnienia pracowników w czasie epidemii koronawirusa - wynika z projektu budżetu skierowanego do parlamentu.
W projekcie budżetu socjalistyczny gabinet przewiduje pozbawianie przedsiębiorców dokonujących zwolnień państwowego wsparcia, polegającego m.in. na otrzymywaniu subsydiów lub zwolnień podatkowych.
Dokument przedstawiony partiom politycznym reprezentowanym w jednoizbowym Zgromadzeniu Republiki przewiduje, że karane nieprzyznawaniem państwowego wsparcia będą firmy, które w 2020 r. notowały zyski, ale mimo tego po 1 października br. zdecydowały się na ograniczenie liczebności swojej załogi.
Ministerstwo Sportu opublikowało w piątek nowe zasady bezpieczeństwa dotyczące basenów. Zakładają one, że z pływalni będą mogły korzystać osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa, zajęć lub wydarzeń sportowych, a także studenci i uczniowie w ramach zajęć w szkole i na uczelni.
Sytuacja powoli staje się dramatyczna - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dodał też, że miasto przygotowuje miejskie podmioty lecznicze do walki z koronawirusem. Wymienił również inne działania epidemiologiczne, jakie podjęła Warszawa w tej kwestii.
Posłowie PSL-u zaproponowali "Premię dla bohatera". Miałaby ona wynosić 1500 złotych. Kto miałby dostać te pieniądze? "Wszyscy lekarze, wszystkie pielęgniarki, cały personel sanitarny i medyczny. Oni wykonują nieprawdopodobnie ciężką pracę, a są oskarżani przez wicepremiera tego rządu, że się lenią" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Władysław Teofil Bartoszewski.
W województwie lubelskim dostępnych jest niespełna 700 łożek covidowych. Na koniec przyszłego tygodnia ma ich być 900.
Staramy się tak rozbijać łóżka zakaźne, żeby przede wszystkim nie zablokować przyjęć planowych zabiegowych. To na co zwróciłem uwagę, że nawet wtedy kiedy wstrzymaliśmy przyjęcia planowe w 6 szpitalach, to z zastrzeżeniem, że nie dotyczy to planowych przyjęć zabiegowych. Liczba zakażeń w województwie lubelskim w tej chwili jeszcze na taką strategię pozwala - przekonywał wojewoda lubelski Lech Sprawka:
Szpital Powiatowy w Busku Zdroju zostanie przeznaczony do leczenia osób z Covid-19. Wojewoda świętokrzyski polecił zapewnić w nim ponad 200 łóżek dla pacjentów.
Grzegorz Lasak, dyrektor szpitala w Busku Zdroju powiedział, że przygotowanie szpitala do wskazanej liczby miejsc będzie przebiegać etapowo. Od najbliższego poniedziałku w szpitalu przybędzie kolejnych 25 łóżek covidowych. Łącznie z obecnymi znajdującymi się na oddziale zakaźnym będzie ich 44. Pełną gotowość szpital osiągnie do 26 października.
W Neapolu odbyły się w piątek protesty przeciwko decyzji władz regionu Kampania o zamknięciu szkół do 30 października z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem. Uczniowie nie poszli do szkół, ale do centrów handlowych - stwierdziła oburzona minister oświaty.
W wiecu przed siedzibą władz regionu udział wzięły matki uczniów i nauczyciele, przybyła też grupa uczniów. Byli również kierowcy autobusów szkolnych.
Chorwackie media biją na alarm w sprawie fatalnego stanu systemu zdrowotnej. Niedługo może dojść do sytuacji, że z powodu zakażonego personelu służby zdrowia nie będzie kto miał leczyć chorych na koronawirusa - pisze dziennik "Jutarnji List".
Gazeta przypomina, że dzienna liczba zakażonych i hospitalizowanych dramatycznie rośnie, a rząd nie przedstawił żadnego konkretnego planu walki z epidemią.
W kraju, którego gospodarka jest silnie uzależniona od turystyki, zaostrzono jednak w tym tygodniu środki, aby spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa. Został wprowadzony nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Zmniejszono także dozwoloną liczbę klientów restauracji i barów, ograniczając godziny ich pracy do północy. Zgromadzenia publiczne zostały ograniczone do 50 osób.
Biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak wydał dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej na okres do 28 listopada włącznie. Rekomendacji w tej kwestii udzielił Episkopat w związku z zagrożeniem koronawirusem.
Od soboty Toruń znajdzie się w czerwonej strefie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Obecnie w mieście aktywnych jest 381 zakażeń. Przez 16 dni października odnotowano 374 przypadki zakażeń, co stanowi 50,6 proc. wszystkich od początku epidemii.
Jak poinformował w piątek magistrat, w Toruniu aktualnie 381 osób jest zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, a z czwartku na piątek przybyło 29.
Dlaczego znajdziemy się w czerwonej strefie? Dlatego, że jest tak wiele zachorowań - i to są fakty. Dlaczego te zachorowania mają miejsce? Dlatego, że dajemy szansę wirusowi na przenoszenie się z jednej na druga osobę - mówił podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent miasta Michał Zaleski.
Liczba zakażeń koronawirusem w 4-milionowej Chorwacji w ciągu doby wyniosła 1131 - poinformowały władze sanitarne tego kraju. W ciągu 10 ostatnich dni liczba nowych przypadków wzrosła z 300 dziennie do 793 w czwartek.
Łącznie w Chorwacji zanotowano 23 665 przypadków koronawirusa; zmarło do tej pory 345 osób. Obecnie zakażone są 4233 osoby; w ciągu ostatnich dni ich liczba podwoiła się. W szpitalach przebywa 505 osób, z czego 24 na intensywnej terapii pod respiratorami.
W sąsiedniej Słowenii liczba zakażonych osób rekordowo wzrosła w ciągu ostatniej doby do 834. Pierwszy rekord padł dobę wcześniej - 735 zakażonych.
Łącznie w kraju doszło do ponad 11 tys. infekcji koronawirusem. Zmarło 180 osób.
Od piątku w kraju obowiązują bardziej rygorystyczne środki, które obejmują częściowe zamknięcie siedmiu z 12 słoweńskich regionów, zamieszkanych przez około połowę 2-milionowej ludności kraju.
Rekordowy wzrost liczby nowych zakażeń koronawiurusem zanotowała także Bośnia i Hercegowina. W liczącym 3,3 mln mieszkańców kraju przybyło ich ostatniej doby 621. Łącznie zmarło 980 osób.
W 7-milionowej Serbii zarejestrowano łącznie 35 719 zakażonych, z czego 265 w ciągu ostatniej doby. Liczba zgonów zwiększyła się w tym czasie o dwa - do 772.
Od poniedziałku w strefie czerwonej zdalnie będzie się uczyć blisko milion uczniów szkół ponadpodstawowych; to ponad połowa wszystkich uczniów, którzy uczą się w szkołach ponadpodstawowych w całym kraju - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.