Ministerstwo Zdrowia informuje o 11 013 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby zmarło 426 chorych na Covid-19. W Austrii 26 grudnia rozpocznie się trzecia ogólnokrajowa kwarantanna. Zakazane będzie m.in. wychodzenie z domu bez uzasadnionej potrzeby. Koronawirusowe restrykcje zaostrza również Szwajcaria i Belgia. Szokujące doniesienia płyną z kolei z Niemiec. Według portalu telewizji SkyNews, zwłoki zmarłych na Covid-19 w Hanau pod Frankurtem muszą być czasowo przechowywane w kontenerach transportowych, jeśli nie ma dla nich miejsc w szpitalnych kostnicach. Najważniejsze informacje na temat przebiegu pandemii w Polsce i na świecie znajdziecie w naszej relacji na żywo.
- Ministerstwo Zdrowia informuje o 11 013 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby zmarło 426 chorych na Covid-19. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 182 864 zakażonych. Nie żyje 24 771 spośród nich. Szczegółowe informacje publikujemy >>>W TYM ARTYKULE<<<.
- Nurtują Was jakieś kwestie dotyczące narodowej kwarantanny? W naszym tekście rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Czekamy też na kolejne pytania. Przesyłajcie je na adres: fakty@rmf.fm
- Rząd zaostrza ograniczenia w siłowniach oraz blokuje dotychczasową możliwość omijania zakazu działalności! W nowym rozporządzeniu znajdą się zapisy, które mają sprawić, że siłownie zostaną bezwzględnie zamknięte - ustalili dziennikarze RMF FM.
- Prezydent USA Donald Trump ogłosił na Twitterze dopuszczenie do stosowania drugiej szczepionki przeciwko Covid-19, opracowanej przez amerykańską firmę Moderna. Trump zrobił to mimo braku oficjalnego potwierdzenia ze strony Agencji Żywności i Leków (FDA). Więcej informacji znajdziecie w naszym tekście.
- Po świętach Bożego Narodzenia władze Austrii po raz trzeci wprowadzą ogólnokrajowy lockdown - poinformowała austriacka agencja APA. Restrykcje mają potrwać do 18 stycznia, a ich koniec poprzedzą masowe testy ludności. Szczegóły opisujemy w tekście.
- Według ustaleń portalu telewizji SkyNews, zwłoki zmarłych na Covid-19 w Hanau pod Frankurtem (Niemcy) muszą być czasowo przechowywane w kontenerach transportowych, jeśli nie ma dla nich miejsc w szpitalnych kostnicach.
Szczepionka Moderny nie wymaga tak niskich temperatur jak Pfizera i jest łatwiejsza w transporcie, co usprawni dystrybucję do mniejszych szpitali oraz na amerykańską prowincję - pisze dziennik "Wall Street Journal".
W piątek Agencja Żywności i Leków (planuje wydać zgodę na dopuszczenie w USA do użytku szczepionki Moderny. Amerykańskie przedsiębiorstwo będzie drugim, które otrzyma w Stanach Zjednoczonych "zielone światło" po firmie Pfizer. Preparaty tego drugie farmaceutycznego koncernu stosowane są w USA od poniedziałku.
W ocenie "WSJ" wejście do gry Moderny znacznie usprawni proces szczepień, głównie z uwagi na to, że jej preparat jest łatwiejszy w transporcie niż ten Pfizera. "Przedstawiciele służby zdrowia w USA liczą, że pojawienie się drugiej szczepionki przeciwko Covid-19 pozwoli zwiększyć ograniczone dostawy i uniknąć problemów logistycznych napotkanych w tygodniu przy używaniu pierwszej szczepionki" - pisze konserwatywny dziennik.
We Włoszech przez 10 dni w okresie od Wigilii do 6 stycznia wprowadzona będzie tzw. czerwona strefa z licznymi surowymi restrykcjami. Nowy dekret w tej sprawie przedstawił premier Giuseppe Conte. Zaostrzono wcześniejsze przepisy dotyczące Świąt.
Czerwoną strefą z najbardziej surowymi zakazami całe Włochy zostaną objęte 24, 25, 26 i 27 grudnia, a także od 31 grudnia do 3 stycznia i 5-6 stycznia. W pozostałych dniach obowiązywać będą łagodniejsze przepisy.
Giuseppe Conte poinformował, że w dniach świątecznych i przedświątecznych aż do uroczystości Trzech Króli zamknięte będą sklepy z wyjątkiem tych z artykułami pierwszej potrzeby, bary i restauracje. Obowiązywać będzie zakaz wychodzenia z domu bez powodu uzasadnionego pracą, zdrowiem lub inną pilną potrzebą. W pozostałych dniach będzie można poruszać się po swojej gminie, a sklepy będą otwarte.
Premier Conte podkreślił, że eksperci doradzający rządowi bardzo obawiają się, że w czasie Świąt może dojść do znacznego wzrostu zakażeń. Tym wytłumaczył konieczność zaostrzenia restrykcji.
Od 21 grudnia do 6 stycznia zabronione będą podróże między regionami bez ważnych przyczyn.
Szefowie Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus oraz Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji Antonio Vitorino wezwali do objęcia migrantów kampanią szczepień przeciwko Covid-19.
Prosimy rządy o włączenie znajdujących się na ich terenach migrantów, niezależnie od ich sytuacji prawnej, do planu szczepień przeciwko Covid-19 - zaapelował Vitorino. Dodał, że nie chodzi tutaj o dawanie tej grupie jakichkolwiek przywilejów, ale o traktowanie jej na równych warunkach z innymi mieszkańcami danego kraju.
Brytyjski premier Boris Johnson przyznał, że ma nadzieję na uniknięcie nowego ogólnokrajowego lockdownu w Anglii po świętach Bożego Narodzenia. Jednocześnie przyznał, że liczba zakażeń koronawirusem w ostatnich tygodniach wzrosła bardzo mocno.
Wprowadzenie lockdownów ogłosiły w czwartek władze Irlandii Północnej i Walii - zaczną się one odpowiednio 26 i 28 grudnia. Johnson zapytany, czy Anglia może pójść ich śladem, odpowiedział: "Oczywiście mamy wielką nadzieję, że uda nam się uniknąć czegoś takiego, ale rzeczywistość jest taka, że wskaźniki infekcji mocno wzrosły w ciągu ostatnich kilku tygodni".
Brytyjski premier dodał, że limity ustanowione na okres pięciodniowego poluzowania restrykcji na okres Bożego Narodzenia, powinny być traktowane jako maksimum, a "nie cel, do którego ludzie powinni dążyć". Wezwał mieszkańców Wielkiej Brytanii, aby myśleli o starszych krewnych i unikali rozprzestrzeniania wirusa w okresie Bożego Narodzenia.
Od 23 do 27 grudnia w Wielkiej Brytanii nie będą obowiązywać zakazy przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi częściami kraju bądź obszarami o różnym poziomie restrykcji, zaś trzy gospodarstwa domowe mogą stworzyć "bańkę", w ramach której można się spotykać w domach, iść razem do kościoła lub spędzać czas na otwartej przestrzeni. Jednak władze Walii już ogłosiły, że "bańki" mogą tworzyć tylko dwa, a nie trzy gospodarstwa domowe.
W ciągu ostatniej doby we Francji odnotowano 15 674 nowe zakażenia koronawirusem oraz 610 zgonów na Covid-19. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju przekroczyła 60 tysięcy.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach akcji "Łączymy na Święta" pomogą wirtualnie skontaktować się osobom starszym, samotnym, chorym z ich bliskimi; akcja rusza w poniedziałek - poinformował w TVP Info minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Chciałem podziękować żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej za kreatywność, nie tylko za świadczoną pomoc. W tej akcji żołnierze połączyli fantastyczny pomysł z ofiarną pomocą potrzebującym - powiedział minister obrony narodowej. Jak wyjaśnił, osoby chore, samotne, starsze mogą zgłosić się poprzez specjalną infolinie do WOT. Żołnierze przyjadą - oczywiście zachowując wszystkie formy ostrożności wynikające z norm sanepidu - i poprzez łącza internetowe połączą pensjonariuszy domów pomocy społecznej, osoby samotne, starsze, pacjentów, którzy cierpią na koronawirusa, z ich bliskimi - wyjaśnił Błaszczak.
Dwóch polityków - lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia, a także szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz - wypowiedziało się na temat obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce. Według Hołowni: Nie ma takiego pojęcia w polskim prawie jak narodowa kwarantanna. Istnieje za to w polskim prawie coś takiego jak stan klęski żywiołowej, i stan klęski żywiołowej trzeba wprowadzić.
Kosiniak-Kamysz zadeklarował natomiast, że się zaszczepi przeciwko Covid-19. Będę robił wszystko żeby jak najwięcej osób się zaszczepiło, bo jest z tym ogromny problem - oświadczył.
Amerykański prezydent elekt Joe Biden zaszczepi się w poniedziałek publicznie przeciwko Covid-19. Trzy tygodnie później, jeszcze przed swoją zaplanowaną na 20 stycznia inauguracją, otrzyma drugą dawkę preparatu Pfizera.