W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 20 816 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a 143 pacjentów z Covid-19 zmarło. Premier Szwecji Stefan Loefven ogłosił pierwszą poważną restrykcję związaną z pandemią. Od 24 listopada limit spotkań publicznych ograniczony będzie do 8 osób. 16 działających w Austrii Kościołów i związków wyznaniowych uzgodniło, że w związku z pandemią koronawirusa wstrzymują od wtorku do 6 grudnia publiczne nabożeństwa. Amerykański koncern Johnson & Johnson rozpoczął w nowe, prowadzone na szeroką skalę, badania kliniczne nad projektem szczepionki przeciw Covid-19. Wstępne wyniki badań klinicznych szczepionki przeciw koronawirusowi Moderny wykazały skuteczność na poziomie 94,5 proc. - podała w poniedziałek ta amerykańska firma. Nie stwierdzono też znaczących uwag dotyczących bezpieczeństwa środka. Najnowsze informacje o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie znajdziecie w naszej relacji.
- Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 816 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce i śmierci 143 chorych na Covid-19. Sprawdź nasz szczegółowy raport.
- Premier Szwecji Stefan Loefven ogłosił pierwszą poważną restrykcję związaną z pandemią. Od 24 listopada limit spotkań publicznych ograniczony będzie do 8 osób.
- Rząd Francji zdecydował, że miejsca kultu w kraju pozostaną zamknięte przynajmniej do połowy grudnia z powodu pandemii koronawirusa.
- W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 22 778 nowych przypadków koronawirusa - poinformował sztab rządowy. Dobowy przyrost zakażeń jest najwyższy od początku epidemii i trzeci dzień z rzędu przekracza 22 tysiące.
- Amerykański koncern Johnson & Johnson rozpoczął w nowe, prowadzone na szeroką skalę badania kliniczne nad projektem szczepionki przeciw Covid-19. Testy mają zbadać potencjalne dodatkowe korzyści z dwudawkowego schematu podawania szczepionki.
W ostatnim tygodniu stwierdzono 16 zakażeń koronawirusem wśród piłkarzy lub członków sztabu w angielskiej ekstraklasie. To rekord Premier League. Tyle pozytywnych wyników w ciągu siedmiu dni nie było od początku przeprowadzania badań.
Brytyjski rząd złożył zamówienie na dostawę 5 mln dawek szczepionki na Covid-19 opracowanej przez firmę Moderna - ogłosił minister zdrowia Matt Hancock. Mają zostać dostarczone nie później niż wiosną przyszłego roku.
Francuska służba zdrowia zgłosiła 9406 nowych zakażeń Covid-19 w ciągu ostatnich 24 godzin. Jest to gwałtowny spadek w porównaniu z niedzielnymi zakażeniami (27 228) i znacznie poniżej rekordowego poziomu 86 852 w dniu 7 listopada.
W związku z dalszym szerzeniem się koronawirusa Saksonia zawiesiła w poniedziałek mały ruch graniczny, który pozwalał mieszkańcom tego kraju związkowego na krótkie wyjazdy do Polski oraz Czech w celu zrobienia zakupów czy zatankowania samochodu.
Od piątku w Hiszpanii zmarło prawie pół tysiąca chorych na Covid-19, w tym 161 podczas minionej doby - poinformował w poniedziałek główny epidemiolog kraju Fernando Simon, który odrzucił jednocześnie żądania środowisk lekarskich domagających się jego dymisji.
Po konsultacjach z premierami niemieckich krajów związkowych kanclerz Angela Merkel zaapelowała w poniedziałek wieczorem do obywateli o powstrzymanie się od prywatnych uroczystości i drastyczne ograniczenie kontaktów.
Pomimo wprowadzenia w Niemczech 2 listopada częściowego lockdownu sytuacja epidemiczna nie uległa znaczącej poprawie. Rząd chce dalszych ograniczeń.
Liczba wykonywanych testów na obecność koronawirusa zależy przede wszystkim od liczby zleceń na badanie wystawionych przez lekarzy rodzinnych - powiedział w Polsat News rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Podkreślił, że skuteczność kierowania przez lekarzy POZ na testy jest w granicach 60 proc.
Do 192 wzrosła we Włoszech liczba lekarzy zmarłych podczas pandemii koronawirusa - poinformowała Krajowa Federacja Izb Lekarskich.
Od początku drugiej fali zakażeń zanotowano 13 zgonów medyków. Ponad połowa z nich to lekarze medycyny ogólnej. Wśród zmarłych są również emerytowani lekarze, którzy wznowili praktykę w obliczu braku personelu i rosnącej liczby zakażeń w szpitalach i przychodniach.
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 21 363 nowe zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 213 kolejnych zgonów z powodu Covid-19.
W całym kraju liczba infekcji SARS-CoV-2, które stwierdzono od początku epidemii, wynosi obecnie 1 390 681, co jest siódmym najwyższym bilansem na świecie - po USA, Indiach, Brazylii, Francji, Rosji i Hiszpanii.
Całkowity bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 52 147. 45 783 osoby zmarły w Anglii, 3286 - w Szkocji, 2209 - w Walii, a 869 - w Irlandii Północnej. Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem.
16 działających w Austrii Kościołów i związków wyznaniowych uzgodniło, że w związku z pandemią koronawirusa wstrzymują od wtorku do 6 grudnia publiczne nabożeństwa - poinformowała minister Susanne Raab, do której kompetencji należą w austriackim rządzie kwestie wyznaniowe. Jak zaznaczyła, porozumienie takie wynegocjowano na jej wideokonferencji z przedstawicielami prawnie uznanych wspólnot religijnych. Podziękowała jednocześnie wszystkim Kościołom i związkom wyznaniowym za ich współpracę w tej sprawie.
Zawieszenie publicznych nabożeństw nie oznacza jednak zamknięcia obiektów sakralnych, gdzie dozwolone będą np. osobiste modlitwy.
W tej chwili jesteśmy skrajnie zaniepokojeni falą przypadków Covid-19, jaką widzimy w niektórych krajach. Zwłaszcza w Europie i Amerykach, medycy i systemy zdrowotne są bliskie punktu załamania - powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Stwierdził, że choć ostatnie postępy w badaniach nad szczepionkami dają powody do optymizmu, państwa nie powinny spoczywać na laurach w wysiłkach mających ograniczyć szerzenie się koronawirusa.
Rząd Francji zdecydował, że miejsca kultu w kraju pozostaną zamknięte przynajmniej do połowy grudnia z powodu pandemii koronawirusa. Premier Jean Castex i szef resort spraw wewnętrznych Gerald Darmanin rozmawiali na ten temat z episkopatem.
Francuscy biskupi sprzeciwiający się administracyjnemu zakazowi odprawiania mszy z udziałem wiernych, próbowali przekonać premiera i szefa MSW do złagodzenia restrykcji, które obowiązuję we Francji od 3 listopada.
Po poniedziałkowej wideokonferencji episkopatu z ministrem spraw wewnętrznych oraz premierem poinformowano, że kościoły we Francji pozostaną zamknięte.
Pod koniec listopada rząd przedstawi raport na temat sytuacji sanitarnej w kraju, a następny w połowie grudnia. Otwarcie świątyń dla wiernych możliwe jest zatem najwcześniej od połowy grudnia. Jeśli sytuacja sanitarna się poprawi, rząd przedstawi wówczas protokół sanitarny dla miejsc kultu.
W Gdańsku rusza kolejna odsłona akcji #GdańskPomaga. Poszukiwani są m.in. wolontariusze, którzy pomogą w dostarczaniu zakupów, paczek żywnościowych do potrzebujących. Otwarty został punkt, w którym działać będzie sztab koordynujący pracę organizacji, instytucji i osób niosących wsparcie.
Akcja #GdańskPomaga służy pomocy osobom i instytucjom, którym pandemia koronawirusa utrudnia lub uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Projekt ma na celu wsparcie lokalnych szpitali, domów pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, miejskich służb, wolontariuszy oraz innych lokalnych jednostek borykających się z brakiem odpowiedniego sprzętu, środków ochrony osobistej czy funduszy na dalsze sprawne przeciwdziałanie pandemii.
Bokser Krzysztof "Diablo" Włodarczyk otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Przez trzy dni byłem obolały i towarzyszył temu ból głowy oraz stan podgorączkowy. Bolały mnie nawet powieki. W poniedziałek zdecydowałem się poddać testowi i jego wynik jest pozytywny - relacjonował pięściarz w rozmowie z PAP.
W Portugalii podczas ostatniej doby zanotowano rekordową liczbę 91 zgonów osób zakażonych koronawirusem - podało ministerstwo zdrowia tego kraju. Łączna liczba zmarłych na Covid-19 wzrosła do 3472.
Jak poinformowała minister zdrowia Marta Temido, po raz kolejny ponad połowę zmarłych w ciągu doby stanowili mieszkańcy północnych dystryktów kraju.
Wyhamowała liczba nowych zakażeń koronawirusem. O ile w pierwszej połowie listopada utrzymywała się ona na poziomie 4000-6000 dobowych przypadków, to podczas ostatnich 24 godzin wyniosła 3996. W sumie zanotowano prawie 226 tys. zakażeń.
504 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby na Covid-19, potwierdzono 27 354 nowe zakażenia koronawirusem - ogłosiło włoskie Ministerstwo Zdrowia. Wykonano 152 tys. testów.
Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł we Włoszech do 45 733. Koronawirusa wykryto dotychczas u ponad 1,2 mln mieszkańców Włoch. Wyzdrowiało 442 tys. osób.
Liczba hospitalizowanych pacjentów wzrosła od niedzieli o 489 - do 32,5 tys. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 3492 najciężej chorych - o 70 więcej niż dzień wcześniej. Eksperci już ostrzegają przed ryzykiem trzeciej fali pandemii w styczniu.
Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują do ozdrowieńców o oddawanie osocza. Nie tylko pomożecie uratować życie i zdrowie chorym na Covid-19, ale także dowiecie się, jaki macie poziom przeciwciał - podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ. Tłumaczy, że "osocze może zawierać przeciwciała wspomagające leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia".
Dawcami osocza mogą być osoby, u których minęło 28 dni od zakończenia występowania objawów, a od zakończenia izolacji - 18 dni (w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy). Wiek dawców zamyka się w granicach od 18. do 65. roku życia - informuje prezes PPOZ.
Chętni mogą zgłaszać się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. "Nie ma możliwości oddawania osocza bez wcześniejszego ustalenia terminu" - zwracają uwagę lekarze PPOZ.
Trzy szpitale dla chorych na Covid-19 zbuduje na Dolnym Śląsku KGHM Polska Miedź. Placówki powstaną w Legnicy, Wałbrzychu oraz w Lubinie.
Szpitale budowane przez KGHM będą miały łącznie 230 miejsc dla chorych na Covid-19. Placówki powstaną w Legnicy, Wałbrzychu i Lubinie. Jak podało biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, miedziowa spółka już rozpoczęła budowę tych szpitali.
Naszym priorytetem jest przygotowanie jak największej liczby łóżek w trzech lokalizacjach do końca roku. To jest potężna operacja logistyczna. Działamy w myśl hasła: Dbamy-Pomagamy-Chronimy - powiedział cytowany w komunikacie prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.
Tylko do 2500 kibiców wejdzie na trybuny w trakcie mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, które zaplanowane są na przełom lutego i marca w niemieckim Oberstdorfie - poinformowali organizatorzy. Ograniczenia związane są z pandemią Covid-19.
Najmniej fanów będzie mogło oglądać biegi narciarskie, bo na stadion zostanie wpuszczonych zaledwie 2000 osób.
Jakiekolwiek planowanie jest teraz oczywiście znacznie utrudnione. Tak jak jest to tylko możliwe, staramy się oczywiście wszystko odpowiednio przygotowywać, ale ostatnie pół roku nie było łatwe - powiedział w trakcie wideokonferencji jeden z przedstawicieli organizatorów Florian Stern.
Premier Szwecji Stefan Loefven ogłosił pierwszą poważną restrykcję związaną z pandemią. Od 24 listopada limit spotkań publicznych ograniczony będzie do 8 osób. To pierwsze tak daleko idące obostrzenie w kraju, a nie tylko dobrowolne zalecenie.
Jak stwierdził Loefven, częściami szwedzkiej strategii są zalecenia oraz restrykcje. Teraz wiemy, że trzeba wprowadzić więcej zakazów - podkreślił.
Polskie Ministerstwo Zdrowia kupiło 2 mln testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2 za 21 zł netto za sztukę. Producent deklaruje, że czułość testu to 91,4 proc. Testy trafią do szpitali, w szczególności leczących pacjentów z Covid-19, oraz do zespołów ratownictwa medycznego.
Zdecydowanie przybyło w minionym tygodniu ozdrowieńców, którzy oddali osocze. Można mówić o rekordzie, niestety nie można przerywać apeli o zgłaszanie się potencjalnych dawców. Zapotrzebowanie na osocze ozdrowieńców nadal jest ogromne.
Optymistyczne zapowiedzi wprowadzenia do użycia pierwszych szczepionek przeciwko Covid-19 sprawiły, że coraz częściej w internecie pojawiają się absurdalne wręcz fake newsy, zniechęcające do ich stosowania - ostrzega BBC.
842 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzone zostały ostatniej doby na Podkarpaciu. Spośród nich 169 pojawiły się w nowych ogniskach: Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Żołyni.
Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka podkarpackiego sanepidu Dorota Gibała, 842 nowe przypadki zakażenia SARS CoV-2 potwierdzone w woj. podkarpackim pochodzą z 25 powiatów. Najwięcej zakażeń zanotowano w Rzeszowie - 128 osób oraz w powiatach: łańcuckim (89 przypadków) i rzeszowskim (77).
Większość spośród nich są to pojedyncze przypadki z tzw. transmisji poziomej, czyli w rodzinie, zakładach pracy i innych kontaktach. Natomiast 169 pochodzi z ognisk. Jednym z nich jest Dom Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej (pow. lubaczowski), gdzie potwierdzono aż 128 pozytywnych przypadków zakażenia SARS CoV-2, w tym u 123 pensjonariuszy i u 5 osób z personelu medycznego.
Znacznie mniej zakażeń koronawirusem potwierdzono w drugim ognisku - Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym im. Matki Teresy z Kalkuty w Żołyni (pow. łańcucki), gdzie w wyniku przeprowadzanych badań potwierdzono 41 pozytywnych przypadków zakażenia SARS CoV-2 u pensjonariuszy.
W DPS-ie w Rudzie Różanieckiej już wcześniej notowano zakażenia, ale nie były one na tak dużą skalę.
W Iranie w ciągu ostatniej doby odnotowano 13 053 nowe zakażenia koronawirusem i 486 zgonów w związku z Covid-19 - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Rząd zapowiedział nałożenie większych restrykcji, by ograniczyć rozwój epidemii.
Rzeczniczka resortu zdrowia Sima Sadat Lari przekazała, że ogólna liczba zakażeń od początku pandemii sięgnęła 775 121, a liczba ofiar śmiertelnych - 41 979.
Wstępne wyniki badań klinicznych szczepionki przeciw koronawirusowi Moderny wykazały skuteczność na poziomie 94,5 proc. - podała w poniedziałek ta amerykańska firma. Nie stwierdzono też znaczących uwag dotyczących bezpieczeństwa środka.
Jeżeli liczba zakażeń koronawirusem nie spadnie poniżej 10 tysięcy przypadków dziennie, to rząd może zablokować start sezonu narciarskiego w Polsce - ustalili dziennikarze RMF FM.
TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych (PZUW) przekazał szpitalowi MSWiA na Stadionie Narodowym w Warszawie 40 bezprzewodowych stetoskopów. Urządzenia umożliwiają zdalne badanie płuc i serca - podał PZU.
TUW PZUW, należący do Grupy PZU, w opublikowanym komunikacie podkreśla, że przekazane bezprzewodowe stetoskopy mogą posłużyć kilkuset chorym.
Zdrowie nie ma ceny. Pomoc w krytycznych sytuacjach, a taką jest pandemia, traktujemy jako swój obowiązek. Zależy nam, by ratować chorych oraz wspierać zaangażowanych w walkę z pandemią lekarzy i chronić ich samych przed zakażeniem. Dlatego sięgamy po innowacyjne rozwiązania - mówi cytowana w komunikacie członek Zarządu PZU Małgorzata Sadurska.
Gdyby nie nadmierna centralizacja władzy, to walka z koronawirusem mogłaby iść sprawniej - wynika z raportu "Państwo i My, czyli osiem grzechów głównych Rzeczpospolitej", przygotowanego na otwarcie rozpoczynającego się jutro w Krakowie kongresu gospodarczego Open Eyes Economy Summit. Głównym autorem analizy jest prof. Jerzy Hausner, były członek Rady Polityki Pieniężnej, były wicepremier i minister pracy i gospodarki.
Na terenie wojskowej bazy na Okęciu powstaje drugi szpital tymczasowy w Warszawie. Ma być gotowy pod koniec listopada. Ogłoszono nabór personelu do placówki.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby wykonano ponad 35,1 tys. badań laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2. W 20,8 tys. przypadków testy potwierdziły zakażenie koronawirusem.
Komentując małą liczbę wykonanych testów, rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że "minister zdrowia ani żaden urzędnik w ministerstwie zdrowia nie zleca wykonywania testów w Polsce". My określamy pewne ramy wykonywania tych testów. Przypomnę, że po zmianie strategii testowania te wyniki codzienne skoczyły nam do 60-80 tys. i utrzymywały się przez długi czas na tym poziomie 60 tys. - podkreślił.
Ten dzisiejszy wynik to po pierwsze wszystkim pokłosie weekendu, gdzie zawsze te wyniki są mniejsze wykonywanych testów. Po drugie, jak państwo obserwujecie liczbę zleceń z podstawowej opieki zdrowotnej, to jest pierwszy symptom tego, ile będziemy wykonywać testów w najbliższym tygodniu, najbliższych dniach - wyjaśnił Andrusiewicz.
Jeden ozdrowieniec może oddać osocze nawet kilka razy.