W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia odnotowało w Polsce ponad 7 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 101 osób. Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton przekazał, że UE może nie przedłużyć ważnej do 30 czerwca umowy z firmą AstraZeneca. Ma być to spowodowane opóźnieniami w dostawach szczepionki. W Polsce ruszyły zapisy na szczepienia dla kolejnego rocznika – 1968. Premier zapowiedział, że do 10 maja każdy chętny Polak otrzyma e-skierowanie na szczepienie. W naszym kraju od poniedziałku znów zaczęły działać przedszkola. W tej relacji na żywo - przez cały dzień - zbieraliśmy najważniejsze informacje dotyczące pandemii Covid-19 w Polsce i na świecie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- W poniedziałkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7283 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 101 osób.

- Ruszyły zapisy na szczepienia dla rocznika 1968 [CZYTAJ WIĘCEJ].

- We wtorek rząd przedstawi szczegółowy harmonogram dla kolejnych poszczególnych roczników, które będą się mogły rejestrować na szczepienia. Do 10 maja chcemy spowodować, żeby każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i od 10 maja zapisywać się na szczepienie - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki [CZYTAJ WIĘCEJ].

- Na przełomie maja i czerwca będzie można odmrażać znaczną część gospodarki - oświadczył w Lubinie premier Mateusz Morawiecki [CZYTAJ WIĘCEJ].

UE może nie przedłużyć umowy z AstraZeneką - oświadczył w niedzielę komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton [CZYTAJ WIĘCEJ]

- Pilotaż punktów szczepień powszechnych rozpoczął się od uruchomienia 16 takich placówek, w każdym województwie po jednej. Docelowo ma być ich 471 w całym kraju. Pierwszy punkt ruszył w Legnicy.

- W Wielkiej Brytanii rozpoczyna się badanie, które ma pokazać czy i w jakich przypadkach ozdrowieńcy mogą się ponownie zakazić koronawirusem.

- Zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 140 mln ludzi na świecie, a ponad 3 mln zakażonych zmarło.


00:00 Relacja dobiegła końca

Ta relacja na żywo dobiegła końca. Zebraliśmy w niej najważniejsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie.

23:21 Czechy nie chcą Sputnika

Czeski rząd zrezygnował z rozmów z Rosją na temat zakupu szczepionki na koronawirusa Sputnik V - poinformował w poniedziałek wicepremier i minister spraw wewnętrznych oraz p.o. szefa MSZ Czech Jan Hamaczek.

Podkreślił, że obecnie należy skoncentrować się na szczepionkach certyfikowanych przez Europejską Agencję Leków.

22:26 Premier Izraela: Kupimy miliony szczepionek Pfizera do 2020 roku

Izrael podpisał umowę na zakup milionów dawek szczepionki przeciwko Covid-19 od amerykańskiej firmy Pfizer do 2022 r. - poinformował w poniedziałek premier Izraela Benjamin Netanjahu. 

Nowe preparaty będą odpowiednie do ochrony ludzi przed różnymi wariantami koronawirusa.

Netanjahu wyraził nadzieję na podpisanie podobnej umowy na zakup szczepionek od amerykańskiej firmy Moderna.

21:37 We Włoszech zmarło tyle osób w ubiegłym roku, ile w latach II wojny światowej

W 2020 roku, gdy rozpoczęła się pandemia koronawirusa, we Włoszech zmarło tyle osób, ile umierało i ginęło w latach II wojny światowej - oświadczył w poniedziałek prezes Urzędu Statystycznego Istat Gian Carlo Blanciardo. Zwrócił też uwagę na rekordowy wzrost ubóstwa.

W wystąpieniu przed komisjami do spraw budżetu obu izb parlamentu w Rzymie szef Istat powiedział: "W 2020 roku doszło do raptownego wzrostu liczby zmarłych". Podał, że wyniosła ona około 746 tys.

Ponadto w komisjach Izby Deputowanych i Senatu mówił o tym, że w roku wybuchu pandemii poziom ubóstwa jest najwyższy od 2005 roku, odkąd jest ono monitorowane.

21:25 Francja: Antycovidowa aplikacja z nową funkcją

Francuska aplikacja TousAntiCovid (dawniej StopCovid) będzie zawierała nową funkcjonalność - informacje o pozytywnym lub negatywnym wyniku testu na koronawirusa oraz poświadczać status szczepienia przeciw Covid-19, poinformował w poniedziałek francuski rząd.

Testy nowych funkcjonalności TousAntiCovid-Carnet rozpoczną się w najbliższych dniach. Aplikacja, zwana dawniej StopCovid, została - od 2 czerwca 2020 roku - pobrana przez prawie 14,7 mln osób.

Tymczasem, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 6696 osób. W szpitalach zmarło 447 chorych na Covid-19. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 101 209.

21:13 Japonia: Jeden test na ponad 100 różnych mutacji

Grupa japońskich naukowców ogłosiła, że udało jej się opracować technologię, dzięki której przy użyciu jednego testu będzie można wykryć ponad 100 różnych mutacji koronawirusa SARS-CoV-2 - poinformowała w poniedziałek publiczna stacja NHK.

Metoda wykorzystuje miniaturowe krążki o średnicy 0,04 milimetra z wzorami przypominającymi kody kreskowe. Umieszcza się na nich substancje, które emitują światło, jeśli wejdą w kontakt z genami charakterystycznymi dla poszczególnych mutacji.

21:03 Dania chce się wymienić na szczepionki. Nie chce AstryZeneki

Dania prowadzi rozmowy z kilkoma państwami na temat wymiany preparatu firmy AstraZeneca na inny. Kilka dni temu władze w Kopenhadze jako jedyne na świecie zrezygnowały ze stosowania tej szczepionki przeciw Covid-19.

20:56 Wysokie grzywny we Francji za nieprzestrzeganie kwarantanny po przylocie

Podróżni z Brazylii, Chile, Argentyny, RPA i Gujany będą zobowiązani do samoizolacji przez 10 dni po przybyciu na terytorium Francji. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi 1500 euro grzywny - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Gabriel Attal.

3 tys. euro grzywny grozi natomiast w przypadku ponownego wykroczenia - powiedział Attal w stacji radiowej Europe 1. Rzecznik rządu zapowiedział kontrole policji i żandarmerii, które pozwolą zweryfikować, czy przyjezdni przestrzegają kwarantanny.

20:40 W punkcie szczepień powszechnych w Koszalinie zaszczepiło się dziś 414 osób

W pierwszym dniu funkcjonowania punktu szczepień powszechnych przeciw COVID-19 w Koszalinie zaszczepiło się 414 osób - poinformował w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

W poniedziałek uruchomiony został pierwszy punkt szczepień powszechnych przeciw COVID-19 w Zachodniopomorskiem. Punkt działa w Koszalinie, w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Śniadeckich, w obiekcie miejskiego samorządu i Politechniki Koszalińskiej.

Jak powiedział na konferencji zorganizowanej przed nowo otwartym pilotażowym punktem szczepień powszechnych wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, w Koszalinie łącznie do tej pory zostało zaszczepionych 26 proc. populacji osób uprawnionych do podania preparatu, a w powiecie ok. 15 proc.

20:25 Dworczyk: Dziś przekroczymy liczbę 9 milionów podanych szczepionek

Wszystko wskazuje na to, że dziś przekroczymy liczbę 9 milionów podanych szczepionek przeciwko COVID-19 - poinformował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Przekazał ponadto, że do dyspozycji jest obecnie ok. 1 mln szczepionek; część to rezerwa na drugą dawkę dla już zaszczepionych.

Dzisiaj wykonane zostanie 9-milionowe szczepienie. Brakuje nam chyba jeszcze kilkanaście tysięcy, ale te raporty spływają. Dzisiaj wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli przekroczoną tą liczbę 9 milionów szczepień - powiedział szef Kancelarii Premiera w Polsat News.

Dodał, że do wykorzystania jest obecnie około 1 miliona szczepionek. Część z nich stanowi rezerwę na drugą dawkę szczepionki do osób, którym podano już preparat. Pozostałe kilkaset tysięcy szczepionek jest w punktach, ponieważ każdego dnia są prowadzone szczepienia, a dostawy są realizowane w poniedziałek - zaznaczył Dworczyk.

20:00 Sputnik V skuteczny w 97,6 proc.

Rosyjska szczepionka przeciwko Covid-19 Sputnik V okazała się w praktyce skuteczna w 97,6 proc. - poinformował w poniedziałek Denis Łogunow, wiceszef Ośrodka im. Nikołaja Gamalei, gdzie opracowano ten preparat.

Łogunow powiedział, że nowa ocena skuteczności preparatu została przeprowadzona na podstawie danych dotyczących 3,8 mln osób, które zostały zaszczepione Sputnikiem V.

W praktyce rosyjski preparat okazał się więc bardziej skuteczny niż podczas badań klinicznych na szeroką skalę, zgodnie z którymi rosyjska szczepionka miała mieć efektywność na poziomie 91,6 proc. Takie wyniki testów przedstawiono w prestiżowym czasopiśmie medycznym "Lancet" na początku tego roku - podaje Reuters.

18:57 Ponad 4,5 mln osób zaszczepionych we Włoszech

Ponad 4,5 mln osób we Włoszech otrzymało już dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19. Łącznie liczba zaszczepionych przekroczyła 15,3 mln - podał w poniedziałek rząd. Według zapowiedzi wkrótce dzienna liczba szczepień wzrośnie do 400 tys.

Jeśli badania testowe dotyczące szczepień dzieci i nastolatków przyniosą pozytywne rezultaty, w październiku-listopadzie rozpocznie się podawanie im preparatu - powiedział w wywiadzie dla radia RAI immunolog Sergio Abrignani z komitetu naukowo-technicznego, doradzającego rządowi.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby na Covid-19 zmarło 316 osób. Wykryto 8864 nowych zakażeń koronawirusem, czyli znacznie mniej niż w poprzednich dniach. Ale, jak zawsze w niedzielę, wykonano mniej testów niż w dni powszednie. Było ich 146 tys.; o połowę mniej niż zwykle.

Bilans zmarłych wzrósł do 117243 osób.

18:30 Belgia zniosła zakaz podróżowania za granicę na wakacje

W poniedziałek w Belgii oficjalnie zniesiono zakaz podróżowania za granicę na wakacje. Dotychczas możliwe były tylko wyjazdy służbowe oraz w wyjątkowych wypadkach. Pomimo zniesienia zakazu, obowiązywać będzie kwarantanna po powrocie z "czerwonych stref".

Jak informuje telewizja VRT, jeśli dana osoba przebywała za granicą przez ponad 48 godzin, będzie musiała wypełnić formularz lokalizacyjny. Osoby wracające z czerwonych stref muszą poddać się kwarantannie przez siedem dni i testom pierwszego dnia po powrocie oraz siódmego dnia po powrocie.

Od stycznia do marca 75 proc. osób wracających z czerwonych stref zrobiło pierwszy test. Tylko 30 proc. zrobiło drugi test.

Władze zapowiadają, że będą kontaktować się z ludźmi, jeśli po powrocie nie będą robić testów na obecność Covid-19.

16:57 Müller: Do końca czerwca będziemy mieli grubo ponad 20 mln szczepień

Punkty szczepień powszechnych służą walce z koronawirusem. Do końca czerwca będziemy mieli wykonanych grubo ponad 20 mln szczepień, do końca sierpnia wszystkie chętne osoby będą mogły się zaszczepić przeciwko COVID-19- mówił w poniedziałek w Redzikowie (woj. pomorskie) rzecznik rządu Piotr Müller.

W hali w Redzikowie (pow. słupski), która na co dzień służy jako lodowisko, uruchomiono w poniedziałek pilotażowy punkt szczepień powszechnych. Otwarciu punktu towarzyszyła konferencja prasowa z udziałem rzecznika rządu, wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, wójta gminy Słupsk Barbary Dykier.

Müller podkreślił, że punkty szczepień powszechnych służą walce z koronawirusem. Szczepienia to jedyna szansa na to, żeby jak najszybciej pokonać epidemię. Dlatego dzisiaj w całym kraju powstaje 16 pilotażowych punktów szczepień powszechnych. Do 10 maja każdy obywatel będzie miał uruchomioną możliwość rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19 na terenie całego kraju. To pozwoli zaszczepić do końca sierpnia wszystkie chętne osoby - powiedział Piotr Müller.

16:47 Resort zdrowia chce zmienić przepisy o izolacji po Covid-19

MZ chce, aby zakończenie izolacji po Covid-19 mogło nastąpić m.in. po 24 godzinach bez gorączki bez używania leków przeciwgorączkowych i z poprawą kliniczną, ale nie wcześniej niż po 10 dniach, od wystąpienia objawów - w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi.

Ministerstwo zdrowia skierowało w poniedziałek do konsultacji projekt rozporządzenia w tej sprawie.

W uzasadnieniu projektu podano, że konieczność zmiany rozporządzenia, w zakresie okresów zakończenia izolacji, wynika ze zgłoszonych rekomendacji przez Radę Medyczną przy Prezesie Rady Ministrów, w związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną.

15:22 Morawiecki zapisze się na szczepienie

W poniedziałek akurat przypada czas na mój rocznik '68; razem z żoną zapiszemy się do programu szczepień jak tylko wrócę do Warszawy - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

14:54 Słowacja poluzowała obostrzenia

Na Słowacji w ścisłym reżimie sanitarnym mogą od poniedziałku działać m.in. sklepy, zakłady usługowe, szkoły, hotele i kościoły. Rząd nie zgodził się na otwarcie restauracji i nie złagodził zasad wjazdu do kraju. Do 28 kwietnia na Słowacji obowiązuje stan wyjątkowy.

Poniedziałkowe otwarcie jest pierwszym dużym poluzowaniem ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa od czasu ich zaostrzenia przed świętami Bożego Narodzenia.

Do szkół wrócili uczniowie i został zniesiony zakaz rekreacji poza gminą zamieszkania. Do większości sklepów wejście jest możliwe po przedłożeniu negatywnego testu na obecność koronawirusa, zaświadczenia o przebyciu choroby Covid-19 lub o szczepieniu.

Zmianą jest odejście od ścisłego wymogu noszenia masek FFP2. Od poniedziałku nie są potrzebne na otwartej przestrzeni, jeżeli odległość od innych osób wynosi co najmniej 5 metrów. Ograniczenie nie ma zastosowania w przypadku osób mieszkających w jednym gospodarstwie domowym.

14:35 Ponad 1,2 miliona szczepionek trafi do Belgii w ciągu dwóch tygodni

Ponad 1,2 miliona dawek szczepionki przeciwko Covid-19 ma zostać dostarczonych do Belgii w ciągu najbliższych dwóch tygodni - informują belgijskie media.

Jak podaje telewizja VRT, 417 700 dawek szczepionki zostanie dostarczonych w tygodniu od 19 do 25 kwietnia. W następnym tygodniu (od 26 kwietnia do 2 maja) do Belgii ma trafić 805 830 dawek.

W maju i czerwcu do Belgii zostanie wysłanych łącznie 5,8 miliona dawek szczepionek Pfizer-BioNTech i Moderna. Władze nie prezentują jednak danych dot. potencjalnych dostaw szczepionek AstraZeneca i Johnson & Johnson w najbliższych tygodniach.

14:30 Morawiecki wskazuje możliwy termin końca lockdownu

Na przełomie maja i czerwca będzie można odmrażać znaczną część gospodarki - oświadczył w Lubinie premier Mateusz Morawiecki. Zastrzegł, że zależy to od tempa szczepień przeciwko koronawirusowi.

14:25 KE odradza "turystykę szczepionkową"

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer odradzał w poniedziałek podróże do Rosji w celu zaszczepienia się preparatem Sputnik V. Trzymanie się produktów zaaprobowanych przez Europejską Agencję Leków (EMA) okaże się korzystniejsze, kiedy w życie wejdą zaświadczenia szczepień umożliwiające podróże w UE - powiedział Mamer.

Komisja Europejska i państwa członkowskie pracują nad zielonymi zaświadczeniami szczepień, które będą głównie bazować na szczepionkach autoryzowanych przez EMA. Oznacza to, że sprawa wszystkich innych szczepionek pozostanie otwarta do dyskusji państw członkowskich. Jeśli chcecie podróżować po Europie, kiedy zaświadczenia szczepień zaczną obowiązywać, to korzystniejsze będzie trzymanie się szczepionek zaaprobowanych przez EMA - ostrzegł Eric Mamer.

Rzecznik KE odniósł się w ten sposób do informacji o grupie około 50 niemieckich turystów, która w ubiegły czwartek udała się na trzydniową wycieczkę z Frankfurtu nad Menem do Moskwy. W programie oprócz zwiedzania rosyjskiej stolicy znajduje się również wizyta w prywatnej klinice, gdzie turyści otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Sputnik V.

14:15 Sanepid przerwał weselę w Suwałkach

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Suwałkach (woj. podlaskie) przerwała w sobotę wesele, które odbywało się w jednym z lokali gastronomicznych w tym mieście. Organizatorowi grozi kara grzywny do 30 tys. zł.

Jak poinformowała PAP szefowa PSSE w Suwałkach Elżbieta Bednarko, sanepid otrzymał donos, że ma być zorganizowane wesele, ale bez podania miejsca. Pracownicy stacji po rozeznaniu ustalili lokal, gdzie trwała impreza.

Kiedy przyjechaliśmy z policjantami, posesja, na której jest lokal, była zamknięta na kłódkę, a okna zasłonięte. Jednak z lokalu słychać było odgłosy i śpiewy - powiedziała Bednarko.

Na weselu w północnej części miasta bawiło się 40 osób.

13:58 Grecja znosi kwarantannę dla podróżnych m.in. z UE

Grecki urząd lotnictwa cywilnego ogłosił w poniedziałek zniesienie obowiązkowej 7-dniowej kwarantanny obowiązującej wcześniej w Grecji dla podróżnych "zamieszkałych na stałe w UE, strefie Schengen, W. Brytanii, USA, Izraelu, Serbii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich".

Zniesienie kwarantanny dotyczy lotów z udziałem "podróżnych, którzy otrzymali obie dawki szczepionki" lub tych, którzy "mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (wykonanego) w ciągu 72 godzin" przed wylotem - napisano w oświadczeniu greckiego lotnictwa cywilnego.

Komunikat ten pojawił się w momencie, gdy Grecja przeżywa szczyt epidemii z kilkudziesięcioma zgonami i ponad 1500 przypadkami zakażenia koronawirusem dziennie - podaje agencja AFP.

13:07 Portugalczycy nie chcą się szczepić AstrąZeneką

Rząd Portugalii zmienił zasady dostarczania szczepionek przeciwko Covid-19 do punktów szczepień, aby ograniczyć powszechne zjawisko rezygnowania przez obywateli ze szczepień preparatem firmy AstraZeneca.

Jak ogłosił w poniedziałek szef zespołu koordynującego ogólnokrajowy program szczepień Henrique Gouveia e Melo, punkty medyczne będą otrzymywały dopiero dwa dni przed dostawą z magazynu informację o nazwie szczepionki. W ten sposób ma zostać ograniczona wiedza obywateli o producencie preparatu, a jednocześnie możliwość wcześniejszej rezygnacji ze szczepienia.

Gouveia e Melo przypomniał, że w ostatnich dniach wśród Portugalczyków wzrosła niechęć do szczepień produktem firmy AstraZeneca po jego tymczasowym wycofaniu z powodu podejrzeń, iż wywołuje zakrzepice. Zaznaczył, że preparat ten jest bezpieczny dla zdrowia.

12:58 Szczepienia populacyjne w Bielsku-Białej

Punkt szczepień masowych przeciw Covid-19 rozpoczął w poniedziałek działalność w Bielsku-Białej. Każdego dnia w należącej do gminy hali sportowej zaszczepić się może 500 osób. Prezydent miasta Jarosław Klimaszewski powiedział, że liczba ta może się zwiększyć.

12:51 Premier o powrocie do normalności

Podczas konferencji prasowej w siedzibie KGHM premier Mateusz Morawiecki został zapytany o to, do jakich przedpandemicznych zwyczajów będą mogły bezpiecznie wrócić osoby, które zostały już zaszczepione, oraz kiedy może to nastąpić.

Wraz z rosnącą liczbą osób zaczepionych, będzie można zwiększać swobody gospodarcze i poluzowywać różne restrykcje społeczne dotyczące m.in. zgromadzeń, spotkań czy koncertów, które wdrożone zostały już jakiś czas temu - mówił Morawiecki.

Podkreślił, że od tego, ile osób zostanie zaszczepionych i jak szybko, zależy tempo powrotu do normalności. Jestem przekonany, że odpowiedzialność Polaków będzie pełna i dzięki temu będziemy mogli, jako jedni z pierwszych państw europejskich powrócić do normalności - dodał.

12:49 Zakażony piłkarz zagrał w meczu. Jest wyrok

Na karę m.in. 1,5 roku ograniczenia wolności w postaci prac społecznych skazał krakowski sąd 28-letniego Jana P., piłkarza, który - wiedząc, że jest zarażony koronawirusem - wziął udział w meczu Pucharu Polski. Mężczyzna musi zapłacić także 10 tys. zł nawiązki.

12:35 Pracę rozpoczął pilotażowy punkt szczepień w Ostródzie

Pilotażowy na Warmii i Mazurach punkt szczepień w Zespole Szkół Zawodowych przy ulicy Warmińskiej w Ostródzie rozpoczął w poniedziałek pracę. W pierwszym tygodniu ma się w nim zaszczepić tysiąc osób a docelowo tygodniowo 4 tys. chętnych.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki poinformował, że pilotażowy punkt szczepień otwarto w Ostródzie, mieście które od ponad roku walczy z pandemią. Mieści się w nim szpital zakaźny, który pierwszy przyjmował pacjentów z Covid-19 w regionie.

Niedaleko tego szpitala uruchomiono w poniedziałek pierwszy punkt szczepień masowych w woj. warmińsko-mazurskim. Mieści się on w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Zawodowych (wejście od ul. Warmińskiej).

12:33 Opozycja przekonuje o konieczności stworzenia kolejnych punktów szczepień powszechnych

Politycy KO uważają, że rząd nie radzi sobie ze szczepieniami przeciw Covid-19. Ich zdaniem konieczne jest tworzenie kolejnych punktów szczepień powszechnych. Zaapelowali też do premiera i prezydenta, aby zaszczepili się szczepionką AstraZeneca lub Johnson & Johnson.

Politycy KO mówili o tym w poniedziałek w Łodzi na spotkaniu z mediami. Zdaniem posła KO Cezarego Grabarczyka "rząd nie radzi sobie ze szczepieniami, kroczy od porażki do porażki, wprowadza chaos". Według niego, tylko dzięki wywieranej presji, rząd zwrócił się do samorządów, aby wsparły go w przygotowaniu punktów szczepień.

Jednak - jak uważa polityk - nadal jest chaos. Podkreślił, że kiedy samorządy przygotowały 686 punktów szczepień masowych, nagle okazało się, że potrzebnych jest tylko 471, z tego od poniedziałku uruchomionych zostanie tylko 16 punktów.

12:30 44 tys. policjantów zaszczepionych

W nieco ponad trzy tygodnie od rozpoczęcia szczepień służb mundurowych zaszczepionych pierwszą dawką zostało niemal 44 tys. policjantów - poinformował w poniedziałek  rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Inspektor Mariusz Ciarka przekazał, że policjanci to jedna z grup szczególnie narażonych w związku ze zwalczaniem pandemii Covid-19. Codziennie wykonujemy czynności, mając do czynienia z ponad 40 tys. obywateli, to liczne interwencje, również z osobami zarażonymi już, sprawdzamy, czy przestrzegana jest kwarantanna, każdego dnia to ok. 420 tys. takich sprawdzeń - powiedział inspektor.

12:01 Doktor Grzesiowski nie ma wątpliwości. Będzie czwarta fala

Dlaczego? Nie wierzy w optymistyczne zapowiedzi rządu dotyczące zaszczepienia do końca wakacji wszystkich chętnych. Nawet jeśli to będzie połowa populacji, która może przyjąć szczepionkę, to zostaje druga połowa, która nie zdąży być zaszczepiona lub nie będzie chciała być zaszczepiona.

Jeśli ktoś myśli, że program szczepień zatrzyma czwartą falę - przy tej liczbie osób chętnych do szczepienia - to jest naiwny- twierdzi Grzesiowski.

Dodatkowo, sytuacje mogą poważnie skomplikować kolejne mutacje koronawirusa. Nie mamy pewności, czy wszystkie już znane mutacje są podatne na działanie podawanych właśnie szczepionek. A wirus będzie mutował dalej.

Warianty między sobą walczą, żeby nas zaatakować i to jest zagrożenie, że mogłyby być infekcje przełamujące infekcję poszczepienną - zaznaczył Grzesiowski.

11:52 Premier Wielkiej Brytanii odwołuje wizytę w Indiach ze względu na wzrosty zakażeń

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nie pojedzie w przyszłym tygodniu z wizytą do Indii z powodu trudnej sytuacji epidemicznej w tym kraju - poinformowała w poniedziałek kancelaria premiera. Indie notują obecnie największą liczbę nowych infekcji koronawirusem na świecie.

"W świetle obecnej sytuacji koronawirusowej, premier Boris Johnson nie będzie mógł odbyć podróży do Indii w przyszłym tygodniu" - podało biuro szefa rządu we wspólnym oświadczeniu z rządem Indii.

11:32 Udział strażaków w Narodowym Programie Szczepień

Od początku ogólnopolskiej akcji szczepień przeciw koronawirusowi strażacy pomogli dotrzeć do punktów szczepień 13 644 osobom - poinformowała w poniedziałek Państwowa Straż Pożarna. Chodzi m.in. o osoby chore czy wykluczone komunikacyjnie.

"W ramach ogólnopolskiej akcji szczepień przeciw #COVID19 w całym kraju strażacy pomagają dotrzeć do punktów szczepień. Od początku akcji przewieźliśmy już 13644 osoby" - czytamy w tweecie opublikowanym na profilu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

W ramach Narodowego Programu Szczepień strażacy pomagają dotrzeć do punktów szczepień przeciw Covid-19 osobom, które nie mają możliwości dotarcia do nich we własnym zakresie. Przedsięwzięcie prowadzone jest we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. Gminy wyznaczają zapotrzebowanie na transport i przekazują informację do komend powiatowych i miejskich PSP, które dysponują ochotnicze straże pożarne do wskazanych przez koordynatorów gminnych adresów zamieszkania seniorów.

11:21 Ponad milion szczepień w ubiegłym tygodniu

W ubiegłym tygodniu udało się wykonać ponad milion szczepień.


11:19 Jak wygląda szczepienie w punktach drive-thru?

Nasz reporter Michał Dobrłowicz w Mińsku Mazowieckim obserwuje jak wygląda szczepienie w uruchomionym punkcie drive-thru. Zobaczcie jego nagranie!


11:07 Szczepienia drive-thru w Mińsku Mazowieckim

Szczepienia drive-thru bez wysiadania z samochodu, rozpoczęły się dziś w wybranych miastach. Przed godziną taki punkt zaczął działać w Mińsku Mazowieckim.



11:02 Szczepienia strażaków

Już ponad 1,3 tys. strażaków PSP i OSP z Podkarpacia przyjęło szczepionkę przeciw Covid-19. Kolejne szczepienia odbywają się zgodnie z przyjętym harmonogramem - poinformował w poniedziałek rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja.

Dbając o zdrowie swoje i swoich najbliższych, a także osób, z którymi na co dzień się spotykamy, powinniśmy się zaszczepić - zaznaczył bryg. Betleja.

Dodał, że podkarpaccy strażacy wyjeżdżają do interwencji średnio co 15 minut.

Żeby ratownicy mogli ratować innych muszą być zdrowi - zauważył bryg. Betleja i zachęcił wszystkich do zaszczepienia się przeciw Covid-19.


10:55 Liczba przeprowadzonych testów

Ostatniej doby wykonano 47 649 testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 19 983 testy antygenowe - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 13 616 661 próbek pobranych od 13 284 747 osób. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili 3 645 429 badań.


10:45 Mamy nowe dane o koronawirusie

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nowy raport dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce.





10:29 Premier o szczepieniach dla wszystkich

Do 10 maja chcemy spowodować, żeby każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i od 10 maja zapisywać się na szczepienie - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Słowa te padły podczas konferencji poprzedzającej otwarcie punktu szczepień powszechnych w Legnicy.


10:22 Jaka sytuacja w polskich szpitalach?

W szpitalach przebywa 31 612 chorych z Covid-19, a 3346  z nich jest podłączonych do respiratorów.

Dla pacjentów z Covid-19 przygotowane jest 45 909 łóżek i 4557 respiratorów.

Poprzedniego dnia, w niedzielę, MZ podawało, że hospitalizowanych jest 31 270 chorych z Covid-19, z których 3359 było pod respiratorem. Tydzień wcześniej, 12 kwietnia, resort informował, że w szpitalach przebywa 33 990 pacjentów, w tym - 3483 pod respiratorem.

Ministerstwo przekazało ponadto w poniedziałek, że na kwarantannie jest 265 383 osoby. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 334 978 zakażonych.


10:14 Wkrótce skierowania dla wszystkich chętnych

We wtorek przedstawimy szczegółowy harmonogram dla kolejnych poszczególnych roczników, które będą się mogły rejestrować na szczepienia; do 10 maja wszyscy Polacy będą mieli wystawione e-skierowania - powiedział w poniedziałek w Legnicy szef KPRM Michał Dworczyk.

Na konferencji prasowej w Legnicy w uruchomionym w poniedziałek punkcie szczepień powszechnych Michał Dworczyk podkreślił, że punkty tego rodzaju będą uruchamiane w całej Polsce. Te punkty będą miały bardzo dużą wydajność - na przykład dzięki temu punktowi prędkość szczepień w Legnicy wzrośnie ponad dwukrotnie - powiedział szef KPRM.

Podkreślił, że łącznie ma powstać ponad 600 punktów szczepień powszechnych. A więc do 6,7 tysiąca punktów szczepień, które już działają od kilku miesięcy, dołączy jeszcze ponad 600 punktów szczepień powszechnych - powiedział. I zaznaczył, że "wszystko po to, żeby przyspieszyć program szczepień". 


10:10 Trudna sytuacja w Indiach

W stolicy Indii Delhi od nocy z poniedziałku na wtorek będzie obowiązywała ścisła kwarantanna - poinformował premier terytorium stołecznego Arvind Kejriwal. Dodał, że z powodu nasilenia się epidemii Covid-19 system opieki zdrowotnej w mieście jest w krytycznej sytuacji.

Jeśli nie wprowadzimy teraz tych ograniczeń, staniemy w obliczu jeszcze większej katastrofy. Kwarantanna zacznie się dziś wieczorem i potrwa do następnego poniedziałku - przekazał Kejriwal.

W Delhi brakuje miejsc w szpitalach, nie ma również wystarczających zapasów tlenu medycznego i najważniejszych lekarstw, w tym używanego w leczeniu Covid-19 remdesiviru - wyliczał szef lokalnego rządu.

10:04 Skandal we Włoszech

Karabinierzy w rejonie Brescii na północy Włoch przyłapali na gorącym uczynku ponad 20 urzędników gminnych, którzy nielegalnie biesiadowali w czasie pandemii Covid-19. Doszło przy tym do podwójnego naruszenia przepisów, bo w menu zabronionego obiadu były pieczone ptaki chronionych gatunków.

Dziennik "Corriere della Sera" podał w poniedziałek, że karabinierzy weszli do siedziby górskiej gminy Valle Trompia. Wbrew obowiązującym w całych Włoszech przepisom zabraniającym wszelkich imprez i przyjęć, trwał tam zbiorowy obiad.

Szczególną uwagę funkcjonariuszy zwróciło zachowanie niektórych uczestników przyjęcia, którzy nerwowo chowali patelnie pod stołem. Okazało się, że było na nich mięso dzikiego ptactwa z gatunków pod ochroną.
Do stołu podano między innymi zięby i grubodzioby. Jeden z uczestników spotkania, który jest myśliwym, wziął na siebie całą odpowiedzialność. Został spisany, a pieczyste skonfiskowano.

09:58 Jakie będzie kolejne luzowanie obostrzeń?

Rząd chciałby od przyszłego tygodnia otworzyć szkoły dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Decyzja będzie jednak zależała od zdania lekarzy. Możliwe byłoby też zdjęcie obostrzeń z handlu i usług - to nieoficjalnie informacje dziennikarzy RMF FM.


09:43 W weekend policjanci sprawdzanie przestrzeganie obostrzeń

W ten weekend policjanci ujawnili na Pomorzu 2600 wykroczeń związanych z niestosowaniem się do obowiązku zasłaniania ust i nosa - poinformowała policja.

Karina Kamińska z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku powiedziała PAP w poniedziałek, że w weekend policjanci przeprowadzali kolejne wzmożone działania, w które zaangażowani byli funkcjonariusze prewencji, ruchu drogowego oraz operatorzy dronów w całym województwie pomorskim.

Policjanci skupiali się szczególnie na miejscach najczęściej uczęszczanych przez mieszkańców i turystów, można ich było zobaczyć między innymi na sopockich deptakach oraz gdańskim Śródmieściu. Policjanci w ciągu 3 dni ujawnili blisko 2600 wykroczeń, ponad 1350 osób ukarano mandatami karnymi, wobec prawie 150 osób skierowano wnioski o ukaranie do sądu, a 866 osób pouczono - dodała Kamińska.

Policja przypomina, że nakaz stosowania zasłony twarzy obowiązuje m.in. na ulicach, placach czy deptakach, jak i w sklepach


08:54 Branża hotelarska martwi się o przyszłość

Decyzja o przedłużeniu obostrzeń na majówkę, choć spodziewana, znacznie pogorszyła nastroje w polskiej branży turystycznej. Zdecydowana większość - aż 90 proc. - właścicieli obiektów noclegowych swoją przyszłość widzi w czarnych barwach, a jeśli zamrożenie turystyki potrwa do wakacji, blisko połowa z nich rozważa zamknięcie biznesu - wynika z ankiety platformy Noclegi.pl.

08:50 Gotowy punkt szczepień masowych w Szczecinie

Punkt szczepień masowych jest już gotowy przy ul. Sowińskiego w Szczecinie.


08:45 Ruszył pilotażowy punkt szczepień powszechnych

Pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych (PSP) na Podkarpaciu został uruchomiony w poniedziałek rano w Jarosławiu. Jest to pilotażowy punkt,. Szczepienia będą tam wykonywane przez cały tydzień - poinformował  Konrad Sawiński ze starostwa powiatowego w Jarosławiu.

Podmiotem prowadzącym punkt jest Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu.

Jak poinformował rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk, takie same pilotażowe punkty szczepień są uruchamiane we wszystkich województwach. To kolejny etap realizacji Narodowego Programu Szczepień.

Na Podkarpaciu takim miejscem jest punkt zlokalizowany w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Jana Pawła II w Jarosławiu. Łącznie w województwie takich punktów szczepień powszechnych będzie kilkadziesiąt, będą one otwierane w kolejnych terminach - zapowiedział Mielniczuk.

Sawiński dodał, że rejestracja chętnych do zaszczepienia w jarosławskim punkcie szczepień powszechnych ruszyła już w sobotę i jest prowadzona zgodnie z wytycznymi Narodowego Programu Szczepień.


08:24 We Włoszech zapowiada się łagodzenie restrykcji

26 kwietnia we Włoszech planowane jest kolejne łagodzenie obostrzeń. Rząd utrzymuje jednak, że Włosi muszą pozostać ostrożni, by uniknąć kolejnego lockdownu.

07:33 W Indiach rekordowy przyrost zakażeń

W Indiach w ciągu ostatniej doby wykryto ponad 278 tys. nowych infekcji koronawirusem, najwięcej od wybuchu epidemii w tym państwie - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia w Delhi. Liczba zgonów na Covid-19 wzrosła o 1619, do ponad 178 tys.

W sumie w Indiach zdiagnozowano ponad 15 mln zakażeń i kraj jest na drugim miejscu pod tym względem na świecie. Najwięcej infekcji, ponad 31,5 mln, odnotowano dotychczas w USA. W Brazylii liczba zakażeń wynosi ponad 13,9 mln.


07:07 Jak będzie wyglądała opieka w przedszkolach?

W poniedziałek weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w czasie epidemii COVID-19, dotycząca m.in. działania przedszkoli i szkół. Przestało też obowiązywać rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej zwieszające stacjonarne funkcjonowanie żłobków.


07:04 Co zrobi Unia w sprawie kontraktu na szczepionki AstryZeneki?

Francuska minister ds. przemysłu Agnes Pannier-Runacher oznajmiła w piątek, że UE prawdopodobnie nie odnowi umowy z AstraZeneką w 2022 roku, po tym gdy Dania w środę jako pierwszy kraj europejski ogłosiła zaprzestanie stosowania tej szczepionki. Więcej na ten temat piszemy w naszym artykule.


06:55 Dworczyk o przyspieszeniu programu szczepień


Na pytanie "Rzeczpospolitej" czy to, że do Polski dotarła właśnie zwiększona dostawa szczepionek firmy Pfizer zmienia harmonogram szczepień Michał Dworczyk odpowiedział: "Przyspiesza go. Chcemy, by te szczepionki były od razu dzielone w Agencji Rezerw Strategicznych i przekazywane do punktów szczepień, tak jak to było do tej pory. I wykorzystywane do szczepienia w ciągu pięciu dni od momentu przylotu do Polski. Jeśli będzie ich więcej, to wzrośnie liczba osób szczepionych, bo, jak wielokrotnie podkreślałem, możliwości szczepienia, które zabezpiecza obecnie działająca sieć punktów w całej Polsce, są o wiele większe, niż do tej pory mieliśmy szczepionek. Tempo szczepień uzależnione jest wyłącznie od dostaw".

Dopytywany, czy do rejestracji będą dopuszczane kolejne roczniki Dworczyk przekazał, że "na razie harmonogram ustalony jest do najbliższej soboty". "Dalszy plan rejestracji przedstawimy w najbliższych dniach" - powiedział.

06:48 Nauka zdalna w szkołach przedłużona

Do 25 kwietnia przedłużona została nauka zdalna w szkołach. Będzie jednak możliwość prowadzenia zajęć sportowych na podstawie programów szkolenia sportowego, a także zajęć praktycznych i praktyk zawodowych dla uczniów i słuchaczy, którzy będą zdawać egzaminy w czerwcu.

06:38 Wielka akcja szczepień na Sycylii

Ponad 25 tysięcy osób w wieku od 60 do 79 lat zaszczepiono w weekend na Sycylii w ramach otwartych dni dla wszystkich chętnych bez konieczności rejestracji. Przed punktami szczepień stały długie kolejki. Niektórzy przybyli na wyspę nawet z Rzymu.

W 66 ośrodkach szczepień preparat AstraZeneca podawano osobom zdrowym. Celem tej inicjatywy władz regionu było wykorzystanie dawek, zgromadzonych w lodówkach oraz przyspieszenie kampanii szczepień- podkreśliły włoskie media.

W Palermo, Agrigento, Katanii, Mesynie, Trapani i w innych miastach do punktów przychodziły codziennie setki osób. Szczepienie poprzedzał wnikliwy wywiad medyczny, by ustalić, czy istnieją przeciwskazania.

Na Sycylię przyjechali też mieszkańcy innych regionów. 64-letni rzymianin stawił się centrum szczepień w Palermo tłumacząc, że przyleciał na wyspę, bo nie miał pewności, ile będzie musiał czekać jeszcze na swoją kolej w Wiecznym Mieście.

05:56 Wraca funkcjonowanie przedszkoli

Od dziś przedszkola, oddziały wychowania przedszkolnego w szkołach podstawowych oraz inne formy wychowania przedszkolnego znów działają stacjonarnie, tak samo żłobki i kluby malucha. W związku z otwarciem tych placówek zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko do 18 kwietnia.

05:55 W UE będzie więcej szczepionek Johnson & Johnson?


Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton wyraził nadzieję , że UE otrzyma 55 milionów dawek szczepionki Johnson&Johnson. W niedzielę w wywiadzie dla telewizji RAI zastrzegł, że nie wie, kiedy znane będzie stanowisko Unii wobec tego preparatu.

Wcześniej w USA wstrzymano szczepienia J&J w związku z 6 przypadkami zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych osób.

Koncern farmaceutyczny zdecydował się opóźnić wprowadzenie na unijny rynek swojej szczepionki jako powód podając amerykańskie zalecenie.

Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła, że korzyści płynące ze szczepionki firmy Johnson & Johnson w zapobieganiu Covid-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych.


05:30 Australijczycy i Nowozelandczycy znów mogą się odwiedzać bez kwarantanny


granice i podróżowanie między krajami bez kwarantanny stało się możliwe po raz pierwszy od ponad roku.

Nagrania telewizyjne pokazywały emocjonujące sceny na lotniskach, w których rodziny ponownie się spotykały, a dziesiątki pasażerów tłoczyły w międzynarodowych terminalach odlotów na australijskich lotniskach.

To pierwszy raz od 400 dni, kiedy ludzie mogą podróżować bez kwarantanny, a my dodajemy dziennie 16 lotów powrotnych do Nowej Zelandii i są one pełne - powiedział w poniedziałek dyrektor generalny Qantas Alan Joyce dla Australian Broadcasting Corp. Qantas zwiększy loty między krajami do około 200 tygodniowo, podczas gdy Air New Zealand podał, że czterokrotnie zwiększył liczbę lotów, do 30 w poniedziałek.

Otwarta granica pomoże napędzać ożywienie gospodarcze obu krajów i zjednoczyć tysiące ludzi z rodzinami i przyjaciółmi - powiedzieli premier Australii Scott Morrison i premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern we wspólnym oświadczeniu.



05:20 Unia zastanawia się czy przedłużyć umowę z firmą AstraZeneca


UE może nie przedłużyć umowy z AstraZeneką - oświadczył w niedzielę komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Podkreślił narastające od początku roku opóźnienia w dostawach szczepionki przeciwko Covid-19.

Jesteśmy pragmatyczni. Moim priorytetem jako menedżera ds. szczepionek jest to, aby ci, z którymi podpisujemy umowę, dostarczali szczepionki na czas"- powiedział Breton w wywiadzie dla stacji BFMTV.

Zamówiliśmy 120 mln dawek w pierwszym kwartale i 180 mln w drugim kwartale. Okazuje się, że w pierwszym kwartale AstraZeneca wysłała tylko 30 mln, co stworzyło problemy, które wszyscy widzieli, a w drugim kwartale dostarczyli tylko 70 mln - wyjaśnił komisarz.

Kontrakt szwedzko-brytyjskiego laboratorium z UE kończy się 30 czerwca.