W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 35 251 nowych zakażeń koronawirusem - to nowy dobowy rekord. Zmarło 621 chorych z Covid-19. Duże poruszenie w sieci wywołały informacje, że 40-latkowie - wbrew temu, co wcześniej zapowiadano - już mogą zapisywać się na szczepienia przeciwko Covid-19, a co więcej, otrzymują nieodległe terminy. Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk w Porannej rozmowie w RMF FM wyjaśnił, dlaczego podjęto taką decyzję. Po kilku godzinach ogłosił, że zapisy zostają wstrzymane i przyznał, że doszło do błędu. Na popołudniowej konferencji doprecyzował, że powodem zapisywania na szczepienia w kwietniu osób w wieku 40+ lat była usterka w systemie, a ci, których zapisano na daty kwietniowe, otrzymają propozycje nowych terminów na drugą połowę maja.
Od piątku tylko kadry narodowe w sportach olimpijskich i paraolimpijskich będą mogły korzystać z basenów, siłowni oraz klubów i centrów fitness - ogłosiło w czwartek Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Wyłącznie członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich i paraolimpijskich będą uprawnieni do korzystania z basenów, siłowni oraz klubów i centrów fitness. 2 kwietnia wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów (...), które doprecyzowuje regulacje w zakresie korzystania z wymienionych obiektów - napisano w ministerialnym komunikacie.
Przypadająca na 100 tys. obywateli liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła w Hiszpanii poziom 150, co oznacza, że kraj ten ponownie znalazł się w stadium “wysokiego ryzyka epidemicznego" - podał resort zdrowia w Madrycie.
50 659 nowych zakażeń koronawirusem zarejestrowano we Francji w ciągu ostatniej doby - podała w czwartek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF). Dziennik "Le Monde" poinformował, że jedna czwarta dostarczonych do kraju dawek szczepionki firmy AstraZeneca zalega w lodówkach; resztę wykorzystano.
W ciągu ostatnich 24 godzin w szpitalach zmarło 313 chorych na Covid-19. Od początku epidemii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Francji wzrosła do 95 975 - wynika z danych SPF.
Rozszerzenie kręgu osób z zawodów medycznych uprawnionych do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego do szczepienia przeciw Covid-19 zakłada nowelizacja ustawy, którą w czwartek wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw.
Program szczepień COVAX Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla mniej zamożnych krajów stoi przed "poważnym wyzwaniem", aby sprostać popytowi na szczepionki przeciw Covid-19 - oznajmił w czwartek na konferencji prasowej w Genewie dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
"W minionym tygodniu zwróciłem się z pilną prośbą do krajów, które mają dawki szczepionek dopuszczonych do użytku w ramach przyśpieszonej procedury rejestracji WHO w sytuacjach wyjątkowych (Emergency Use Listing), o natychmiastowe udostępnienie 10 milionów dawek programowi COVAX" - powiedział szef WHO.
Szwajcarski start-up UVeya oraz dubajska firma Dnata dostarczająca usługi lotniskom testują roboty, które przy pomocy światła UV zabijają wirusy na pokładach samolotów. Ma to przywrócić zaufanie pasażerów i ograniczyć straty branży turystycznej spowodowane pandemią koronawirusa.
Jak pisze wychodzący w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dziennik "The National News", testy odbywają się w samolotach Embraer czarterowych linii Helvetic Airways należących do szwajcarskiego miliardera Martina Ebnera.
"To sprawdzona technologia. Jest używana od ponad 50 lat w szpitalach i laboratoriach. Jest bardzo wydajna. Nie pozostawia żadnych śladów" - powiedział współzałożyciel UVeya Jodoc Elmiger.
Problemy z uruchomieniem oddziału dla osób zakażonych koronawirusem w Szpitalu św. Trójcy w Płocku. Placówka nie dysponuje sprzętem do intensywnej terapii - informuje nasz reporter Michał Dobrołowicz.
Lecznica złożyła wniosek do Agencji Rezerw Strategicznych o przyznanie jej między innymi respiratorów i kardiomonitorów.
Wprowadzenie tzw. paszportów szczepionkowych, żeby można było pójść do miejsc takich jak puby, byłoby sprzeczne z brytyjskim instynktem - powiedział lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer.
Konserwatywny premier Boris Johnson mówił w zeszłym tygodniu, że widzi rolę dla jakiejś formy certyfikatów covidowych, w postaci dowodu szczepień albo ważnego testu na obecność koronawirusa, i zasugerował, że właściciele pubów mogliby ich wymagać od klientów. Rząd prowadzi obecnie przegląd możliwych rozwiązań, a wnioski mają zostać przedstawione 5 lub 12 kwietnia.
Johnson zastrzegł, że taki system może być wprowadzony dopiero, gdy wszyscy otrzymają możliwość zaszczepienia się przeciw Covid-19, co ma nastąpić do końca lipca.
Ministerstwo zdrowia nakazuje szpitalom "optymalizację" wykorzystania tlenu, który jest niezbędny do leczenia chorych na Covid-19. Dyrektorzy placówek medycznych dostali pismo w tej sprawie - informuje nasz dziennikarz Mariusz Piekarski.
Obecnie zużycie gazu jest wielokrotnie większe niż przed pandemią.
MSW Włoch zaapelowało w czwartek do władz lokalnych w całym kraju o wzmocnienie policyjnych kontroli przestrzegania zasad lockdownu podczas Wielkanocy. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że padł dzienny rekord szczepień: 282 tysiące.
W związku z ogłoszeniem we Włoszech czerwonej strefy od soboty do poniedziałku siły porządkowe mają sprawdzać na drogach przestrzeganie zakazu podróży i patrolować zwłaszcza miejsca możliwych zgromadzeń takich, jak parki, wybrzeża, stacje kolejowe, porty oraz lotniska.
Przez pierwsze dwa dni obowiązywania nowych zasad kwarantanny granicznej służby skontrolowały ponad 21 tys. osób przybywających do Polski ze Strefy Schengen - wynika z danych, które podał wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Tylko w środę kontrole objęły ponad 12 tys. osób.
W nocy z poniedziałku na wtorek weszło w życie rozporządzenie, zgodnie z którym przyjeżdżający do Polski z państw Strefy Schengen obejmowani są kwarantanną, chyba że mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa sprzed maksymalnie 48 godzin, są ozdrowieńcami lub zaszczepili się przeciw Covid-19. Z obowiązku tego zwolnieni są m.in. pracownicy transgraniczni (chyba że przylecieliby samolotem), kierowcy zawodowi i wielu innych.
Z powodu pandemii - zależy to od parafii - święcenie pokarmów w ogóle nie będzie odbywać się w kościele i w tym przypadku księża zachęcają do zrobienia tego w domu. Ale są też takie stołeczne parafie, które uroczystość organizują na zewnątrz kościoła.
Prymas Polski abp Wojciech Polak na początku tygodnia zachęcał i apelował, aby tak jak w roku ubiegłym pokarmy na Wielkanoc poświęcić w domu. Mówił też o tym, że diecezje mają możliwość święcenia pokarmów w otwartych przestrzeniach, przed kościołem przy zachowaniu wszelkich obostrzeń. "Takie poświęcenie jest możliwe, ale nie jest ono konieczne" - podkreślił.
Hiszpańskie ministerstwo zdrowia potwierdziło w czwartek zgodę na szczepienie przeciwko koronawirusowi osób powyżej 65. roku życia. Warunkiem do ich przystąpienia jest praca w placówce służby zdrowia.
Pod koniec marca, po kilku dniach przerwy w szczepieniu preparatem firmy AstraZeneca, wznowiono podawanie tego produktu, ale nie we wszystkich regionach Hiszpanii podwyższono granicę wieku dla osób przyjmujących tę szczepionkę. Do połowy marca limit ten wynosił 55 lat.
Ponad 400 mandatów za niezasłanianie ust i nosa to efekt kontroli, które od poniedziałku przeprowadzają krakowscy policjanci wspólnie z inspektorami MPK.
Krakowscy policjanci i inspektorzy MPK kontrolują środki transportu miejskiego oraz okolice przystanków.
Unia Europejska zwróciła się do Indii o zgodę na zakup 10 mln dawek szczepionki AstraZeneca przeciw Covid-19, wyprodukowanych przez Serum Institute of India (SII), największego na świecie wytwórcę szczepionek - poinformował w czwartek Reuters, powołując się na przedstawiciela rządu w Delhi.
Jak pisze agencja, jest to najnowsza oznaka rosnącej presji na Delhi, aby eksportowało więcej swojej produkcji do innych krajów.
Bruksela liczy na szczepionki z SII, a zmniejszyć niedobory dostaw z europejskich fabryk koncernu AstraZeneca i przyspieszyć szczepienia w krajach UE.
Po świętach przedstawimy zasady i terminy szczepień w nowej formule, które będą się odbywać m.in. w zakładach pracy - przekazał szef KPRM Michał Dworczyk. Na razie zamiarem jest, by najpierw zostali zaszczepieni pracownicy największych firm, bo zależy nam na tempie szczepień - dodał.
Około 60 tys. czterdziestolatków otrzymało termin szczepienia na kwiecień - powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Tymczasem, jak dodał, ta grupa osób miała zgodnie z planem otrzymać terminy szczepienia w maju.
"Informowaliśmy o tym, że pierwszeństwo zapisów na szczepienia będą miały osoby, które wypełniły deklaracje o gotowości do zaszczepienia się - powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, nowelizacja rozporządzenia w tym zakresie jest przygotowywana; w czwartek ma być zakończona.
W Niemczech po Świętach Wielkanocnych szczepienia przeciwko koronawirusowi zaczną przeprowadzać także lekarze rodzinni.
Początkowo szczepienia będą odbywały się tylko przy użyciu preparatu Pfizer/BioNTech, a od 19 kwietnia do gabinetów lekarzy trafi także produkt firmy AstraZeneca.
Do czwartku 11,6 proc. Niemców otrzymało pierwsze szczepienie, a 5 proc. zostało zaszczepionych dwa razy.
<<< KONFERENCJĘ MINISTRA DWORCZYA WS. SZCZEPIEŃ MOŻESZ OGLĄDAĆ TYTUA >>>
130 tysięcy osób z rejestrującej się dziś grupy 40-59 lat zapisało się na szczepienie jeszcze w kwietniu. Rząd chce ich przenosić teraz na drugą połowę maja, bo zapisy na kwiecień nastąpiły przez błąd systemu - tak tłumaczy to nadzorujący program szczepień min. Michał Dworczyk. To przepisywanie potrwa 2-3 dni. Konsultacji z infolinii mają dzwonić do osób zapisanych na kwiecień i proponować termin po 15 maja.
Kto zdołał zapisać się na jutro czy pojutrze takiego telefonu nie dostanie, bo nie uda się w to miejsce znaleźć osoby starszej do zaszczepienia. Wygląda to na rządową loterię, bo to przenoszenie na majowy termin ma być uzależnione od realizacji szczepień wśród 70-latków w danym regionie. Może się więc okazać, że na przykład w Szczecinie wyszczepiono już większość osób starszych i 40-latkowie zostaną termin w kwietniu, a na przykład w Warszawie już nie. Co ważne, jeśli zadzwoni konsultant i zaproponuje nowy termin - nie będzie można mu odmówić.
Potwierdzają się informacje dziennikarzy RMF FM, że premier Morawieckie nie wiedział nic o nagłym uwolnieniu zapisów dla osób z grupy wiekowej 40-59 lat, którzy wypełnili formularz zgłoszeniowy w połowie stycznia. Dlaczego? Bo zdaniem ministra Dworczyka była to czysto techniczna decyzja, którą wczoraj po 20:00 podjął w wąskim gronie zespół zajmujący się programem szczepień. Zauważono, że spada tempo zapisów szczepień wśród seniorów. Zapisało się tylko 19 proc. uprawionych od tygodnia 60-latków.
Tydzień po rozpoczęciu szczepień służb mundurowych w całym kraju już 17 tys. policjantów zostało zaszczepionych przeciwko Covid-19 - przekazał rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.
Codziennie wykonujemy czynności mając do czynienia z ponad 40 tys. obywateli, to liczne interwencje, również z osobami zarażonymi już, sprawdzamy czy przestrzegana jest kwarantanna, każdego dnia to ok. 420 tys. takich sprawdzeń - powiedział rzecznik KGP.
Chcemy uruchomić kolejne środki do 30 mld zł dla przedsiębiorstw i objąć pomocą kolejne kody PKD. Dotychczasowe wsparcie dla przedsiębiorców to ponad 200 mld zł - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego transportujące pacjentów nie mogą lądować przy krakowskim szpitalu im. Gabriela Narutowicza z powodu budowy w pobliżu apartamentowca. W tej sprawie interweniował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 35 251 nowych zakażeń koronawirusem - to nowy dobowy rekord. Zmarło 621 chorych z Covid-19.
Rząd wstrzymuje zapisy na szczepienia osób między 40. a 59. rokiem życia, które zarejestrowały się poprzez formularz na rządowej stronie. Pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk tłumaczy, że nastąpiła "usterka".
Pierwszy sygnał przełamania trendu w III fali. Trzeci dzień z rzędu obserwujemy spadek zleceń POZ na testy w stosunku do poprzedniego tygodnia - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.