Tureccy archeolodzy twierdzą, że odnaleźli sarkofag zawierający szczątki świętego Mikołaja, tego samego, którego ponad 1600 lat po jego śmierci czcimy 6 grudnia, wręczając sobie prezenty. To odkrycie niektórzy mogą nazwać kontrowersyjnym, ponieważ katolicy i wierni obrządku prawosławnego są przekonani, że szczątki świętego są pochowane we włoskim Bari.

O odkryciu sarkofagu, w którym pochowany miał być święty Mikołaj, poinformowała prowadząca badania prof. Ebru Fatma Findik z Hatay Kemal University. Został on odnaleziony w dwukondygnacyjnym budynku przy kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Demre w dystrykcie Antalya. Tureccy naukowcy są przekonani, że to właśnie tam został pochowany biskup, który na przełomie III i IV wieku naszej ery żył i działał na terenie antycznego miasta Mira.

Jak podkreśla Findik, odkrycie 2-metrowego sarkofagu w ruinach aneksu starożytnej bazyliki było sporym zaskoczeniem. Był pokryty grubą warstwą żwiru i piachu, naniesionego prawdopodobnie przez powódź lub w wyniku podnoszenia się poziomu wody w Morzu Śródziemnym.

Pracowaliśmy wewnątrz 20-metrowego pomieszczenia, przylegającego do kościoła od południowej strony. Sarkofag wyróżnił się pośród innych, niemających żadnych zdobień. Został wykonany z lokalnego wapienia i ma wyraźnie wyższe zadaszenie górnej pokrywy - relacjonuje archeolog.

Demre a może Bari

W rozmowie z turecką agencją informacyjną A News podkreśliła, że miejsce pochówku świętego było do tej pory nieznane.

Niektóre źródła historyczne wspominają, że biskup Mikołaj został pochowany na świętym obszarze miasta Mira. Odkrycie sarkofagu przy kościele w Demre może wskazywać, że chodzi właśnie o to miejsce - dodała. 

Naukowcy planują teraz dokładnie przebadać sarkofag w nadziei na odnalezienie inskrypcji, która potwierdziłaby ich przypuszczenia na temat pochowanych w nim szczątków. 

Co ciekawe, kości świętego Mikołaja miały zostać wykradzione z kościoła w Mira i przywiezione do Europy przez Wenecjan oraz przez kupców z Bari po Pierwszej Krucjacie, która rozpoczęła się w 1096 roku. 

Badania przeprowadzone w 1953 roku wykazały, że kości z Bari i z Wenecji pochodzą od tej samej osoby. Tureccy archeolodzy są przekonani, że wykradzione wówczas z miasta Mira szczątki należą do nieznanego z imienia kapłana.

Hojny biskup, który został świętym Mikołajem

Święty Mikołaj był znany ze swojej hojności. Przyszedł na świat w zamożnej greckiej rodzinie w wiosce Patara, na wybrzeżu dzisiejszej Turcji. Po śmierci rodziców przekazał swój majątek potrzebującym, zwłaszcza dzieciom. 

Był biskupem w mieście Mira aż do swojej śmierci 6 grudnia w roku 343. 

Około 200 lat później jego szczątki miały zostać przeniesione z miejsca pierwotnego pochówku do bizantyjskiego kościoła, zbudowanego na jego cześć w mieście Mira na polecenie cesarza. Kościół ten widnieje na liście UNESCO i każdego roku jest tłumnie odwiedzany przez turystów.