W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1306 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Zmarło 15 kolejnych osób. W sumie w Polsce od początku epidemii odnotowano 88 636 przypadków zakażenia koronawirusem i śmierć 2 447 pacjentów. Wśród zakażonych jest były minister zdrowia Łukasz Szumowski. Na całym świecie liczba ofiar epidemii przekroczyła milion. Najwięcej zgonów notuje się w Stanach Zjednoczonych – jak szacuje Uniwersytet Johna Hopkinsa, więcej niż co piąta osoba zmarła z powodu koronawirusa pochodzi z USA. Zbieramy dla Was najważniejsze informacje z sytuacji epidemicznej na świecie.
Rząd przyjął rozporządzenie wprowadzające od 30 września zakaz lądowania w Polsce samolotów z państw, w których współczynnik - w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców - przekracza 90.
Władze medyczne Hiszpanii oszacowały w poniedziałek, że w kraju notowano od piątku średnio ponad 10,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu doby. W tym samym czasie w Portugalii ministerstwo zdrowia potwierdziło 425 nowych zachorowań.
Jak wyjaśnił minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa, pomiędzy piątkiem a poniedziałkiem zanotowano średnio każdego dnia 10 595 zakażeń koronawirusem, a łączna liczba zainfekowanych wynosi już 748 266.
Illa potwierdził, że w dalszym ciągu aglomeracja stolicy pozostaje najbardziej dotkniętą Covid-19 częścią kraju. Przyznał, że wciąż nie udaje mu się przekonać władz wspólnoty autonomicznej Madrytu do przyjęcia surowszej polityki walki z epidemią. Odnotował, że od piątku zanotowano tam blisko 13,5 tys. nowych zakażeń.
Władze wspólnoty autonomicznej Madrytu straciły już kontrolę nad rozprzestrzeniającą się tam epidemią - stwierdził hiszpański minister zdrowia.
Brytyjski rząd zaostrzył w poniedziałek ograniczenia dotyczące spotykania się osób z różnych gospodarstw domowych w północno-wschodniej Anglii, natomiast na razie wstrzymał się z wprowadzeniem analogicznych kroków w Londynie.
Niestety, liczba przypadków wciąż gwałtownie rośnie. Wiemy, że duża liczba tych infekcji ma miejsce w zamkniętych pomieszczeniach poza domem. Dlatego też, na prośbę lokalnych władz, z którymi ściśle współpracujemy, wprowadzimy ograniczenia prawne dotyczące spotykania się osób z różnych gospodarstw domowych w każdym otoczeniu - powiedział w Izbie Gmin minister zdrowia Matt Hancock.
Zmiany dotyczą niemal całego regionu Północno-Wschodnia Anglia - wszystkich dystryktów hrabstwa metropolitalnego Tyne and Wear, czyli w Newcastle, Gateshead, Sunderland, North Tyneside i South Tyneside oraz hrabstwach Northumberland i Durham. Prawie dwa miliony osób mieszkających na tych terenach już od półtora tygodnia nie może się spotykać w zamkniętych pomieszczeniach z osobami spoza swoich gospodarstw domowych, "bańką wsparcia" (które mogą tworzyć osoby mieszkające samotnie), ale do tej pory było to zalecenie. Od północy w środę stanie się to prawnie obowiązującym zakazem, za którego złamanie będą groziły kary finansowe od tysiąca funtów.
Z powodu pandemii koronawirusa przychody klubów włoskiej ekstraklasy piłkarskiej są niższe od planowanych o ponad 500 mln euro - ujawnił prezes Lega Calcio Serie A Luigi De Siervo.
De Siervo dodał, że branża jest w bardzo poważnych tarapatach finansowych, ostrzegł, że system rozgrywek jest na skraju upadku. Problem dotyczy wszystkich klubów, nie tylko tych najmniejszych, ale także potentatów Serie A.
W tej chwili klubom Serie A do przetrwania kryzysu potrzeba poważnego wzrostu dochodów, choć już wiemy, że straty 500 mln euro nie uda się odrobić. Największy wpływ na sytuację ma brak dochodów z dnia meczowego i znaczne zmniejszenie się umów sponsorskich - dodał. Szef Serie A winą za problemy obarczył włoski rząd. Przypomniał, że rząd odrzucił propozycję dopuszczenia większej liczby widzów na imprezach sportowych oraz nie zgodził się na zniesienie obecnego limitu 1000 widzów na meczach piłki nożnej Serie A.
Do trzech lat więzienia grozi 21-letniemu mężczyźnie, który nożem zranił sprzedawcę jednego z poznańskich sklepów. Napastnik wcześniej został wyproszony z obiektu za brak maseczki ochronnej - podała poznańska policja.
Dwunastu członków załogi statku wycieczkowego pływającego pod banderą maltańską, na którego pokładzie znajduje się ponad 1,5 tys. osób, uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa i zostało odizolowanych - poinformowały greckie władze.
Jak podało ministerstwo żeglugi, wycieczkowiec Mein Schiff 6, należący do TUI Cruises, wypłynął w rejs po greckich wyspach w niedzielę wieczorem z Heraklionu na Krecie. Na jego pokładzie znajduje się 922 pasażerów i 666 członków załogi. Statek miał popłynąć do Pireusu, a później do wyspy Korfu.
Ministerstwo poinformowało, że 150 członków załogi zostało poddanych testom na obecność koronawirusa, 12 z nich otrzymało wynik pozytywny, ale nie miało objawów choroby. Pasażerowie przed wejściem na pokład także przeszli testy.
Wycieczkowiec przypłynie do Pireusu we wtorek. Tam ponownie przebadanych zostanie 12 członków załogi, którzy otrzymali pozytywne wyniki. Poddane testom zostaną także wszystkie inne osoby, których badanie zostanie uznane za niezbędne przez załogę statku i lekarza.
W Czechach obchodzone jest Święto Państwowości Czeskiej, przypadające na Dzień św. Wacława, patrona Czech. Główne uroczystości odbyły się w Starej Boleslavi, mieście, w którym w 935 r. został zamordowany czeski książę Wacław z dynastii Przemyślidów.
Narodowej Pielgrzymce św. Wacława, a także procesji z relikwiami świętego, towarzyszyły drastyczne środki sanitarne związane z epidemią SARS-CoV-2. Na plac w centrum Starej Boleslavi, na którym arcybiskup praski i prymas Czech kardynał Dominik Duka odprawił mszę świętą, mogło wejść tylko 500 osób. Część pielgrzymów zgromadziła się w bocznych uliczkach miasta. Wiele osób korzystało z płynów do dezynfekcji i miało założone maseczki.
Duka przypomniał, że w związku z ograniczeniami związanymi z koronawirusem do Czech nie przyjechali przedstawiciele biskupów europejskich, a także kardynał Marc Ouellet z watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów. Prymas Czech dziękował wszystkim obecnym i wyraził solidarność z chorymi i cierpiącymi, a także z lekarzami, pielęgniarkami, policjantami, żołnierzami i strażakami.
Zaapelował do przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, aby zabiegali u swoich rządów o pokój w Górskim Karabachu. Pandemia wpłynęła także na program tradycyjnie towarzyszący Narodowej Pielgrzymce. Odwołano pokaz ogni sztucznych i festyn w Starej Boleslavi, która jest najstarszym czeskim miejscem pielgrzymkowym związanym z kultem św. Wacława.
Żaden z barów znajdujących się w budynku brytyjskiego parlamentu nie będzie sprzedawał alkoholu po godz. 22 - poinformowały w poniedziałek jego władze w reakcji na informację, iż nie podlegają one obowiązkowi wcześniejszego zamykania się.
Od czwartku w całej Anglii obowiązuje nakaz zamykania pubów, barów, restauracji i innych lokali gastronomicznych o 22, co ma zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Z tego nakazu wyłączono niewielką grupę lokali, jak stołówki w szpitalach, więzieniach, bazach wojskowych czy schroniskach dla bezdomnych. Ale - jak podał w poniedziałek dziennik "Times" - zwolniono z tego także bary i restauracje znajdujące się w budynku parlamentu, gdyż zaklasyfikowano je jako "kantyny w miejscu pracy".
Około 7,7 mln (blisko 31 proc.) filipińskich rodzin doświadczyło w ostatnim kwartale głodu - wynika z danych prywatnego ośrodka badań społecznych Social Weather Stations (SWS).
To historyczny rekord, a liczba Filipińczyków, których nie stać na kupno jedzenia, systematycznie rośnie od początku pandemii koronawirusa.
("Szlachetna Paczka" - red.) będzie na pewno. My jesteśmy na to przygotowani, mamy plan "A", "B", "C". Jesteśmy przygotowani na całkowity lockdown - powiedziała Joanna Sadzik w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM.
PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ.
Na kwarantannie przebywa 2021 uczniów i 317 nauczycieli z woj. pomorskiego - poinformował sanepid. Służby wydały w sumie 115 opinii, które umożliwiły wprowadzenie w placówkach oświatowych zdalnego lub hybrydowego nauczania. Poinformowano, że w związku z przypadkami SARS-CoV-2 w szkołach w regionie w poniedziałek na kwarantannie przebywa 2021 uczniów i 317 nauczycieli. To spory spadek w porównaniu z piątkiem, kiedy liczby te wynosiły odpowiednio: 2803 i 456.
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 13 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 4044 nowe zakażenia koronawirusem - podał brytyjski rząd. W obu przypadkach są to niższe liczby od tych z końca zeszłego tygodnia.
Szczególną uwagę zwraca wyraźnie mniejsza liczba nowych infekcji. Od środy do soboty ich liczba przekraczała 6000, osiągając w piątek najwyższy dobowy poziom od początku epidemii - 6874. Jednak w bilansie z niedzieli było to niespełna 5700, zaś poniedziałkowy jest niższy od niego aż o 1649.
16 osób zmarło we Włoszech ostatniej doby na Covid-19, potwierdzono prawie 1500 nowych zakażeń koronawirusem. Wyzdrowiało następnych 770 osób - dane te ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. Bilans zmarłych od początku epidemii wzrósł do 35 851.
Do tej pory zakażenie wirusem stwierdzono u ponad 311 tys. osób. Liczba wyleczonych przekroczyła 225 tysięcy. W ciągu doby wykonanych zostało 51 tys. testów na obecność koronawirusa. To połowa badań, jakie przeprowadzano w poprzednich dniach.
Restauratorzy w Marsylii oraz w Aix-en-Provence na południu Francji w poniedziałek nie otworzyli swoich lokali. W związku z pogarszającą się sytuacjąi epidemiologiczną w regionie tamtejsze bary i restauracje muszą pozostać zamknięte do 11 października.