Srebro Darii Pikulik w kolarskiej konkurencji omnium na torze, zdobyte w ostatnim dniu igrzysk, zdecydowanie poprawiło humory polskim kibicom. Był to 10. medal polskiej ekipy na igrzyskach w Paryżu. To słabszy wynik niż 3 lata temu w Tokio, ale zbliżony do wyników na letnich igrzyskach w Rio de Janeiro, Londynie, Pekinie czy Atenach.

Zaczęła od srebra Klaudii Zwolińskiej w kajakarstwie górskim, a skończyła srebrem Daria Pikulik w kolarskim omnium. Na igrzyskach olimpijskich w Paryżu Polska zdobyła 10 medali: 1 złoty, 4 srebrne i 5 brązowych.

Niedzielne, zdobyte tuż przed zakończeniem igrzysk srebro Pikulik sprawiło, że kończymy imprezę w Paryżu z dwucyfrowym wynikiem medalowym i porównania do igrzysk w 1956 roku w Melbourne, gdzie Polacy zdobyli 9 krążków, straciły na aktualności.

W Tokio lepiej niż w Paryżu

Medalowe żniwa w Paryżu były oczywiście znacznie słabsze niż podczas "pandemicznych" igrzysk w Tokio 3 lata temu. Wtedy zdobyliśmy 14 medali, w tym aż 9 w lekkiej atletyce. Tym razem "królowa sportu" dała na tylko jeden medal: brąz Natalii Kaczmarek w biegu na 400 m.

10 medali Polska zdobyła także w Atenach w 2004 roku. Podczas kolejnych letnich igrzysk - w Pekinie (2008), Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016) - Polacy wywalczyli po 11 krążków.

W Paryżu wystąpiło 215 polskich sportowców, którzy rywalizowali w 28 dyscyplinach. Najliczniejszą grupę stanowili lekkoatleci - 54 osoby.

Przypomnijmy polskich medalistów igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Klaudia Zwolińska - srebro

W niedzielę 28 lipca pierwszą polską medalistką została Klaudia Zwolińska. Kajakarka górska zajęła drugie miejsce w slalomie K1.

Ten medal cały czas wydaje się nierealny. Zobaczyłam tylu ludzi i pomyślałam: lecimy z tym - powiedziała dziennikarzom Klaudia Zwolińska, nie kryjąc ogromnej radościWzięłabym to srebro przed startem w ciemno. To coś niesamowitego. Szok. Świetnie, że to także pierwszy medal dla Polski na tych igrzyskach - mówiła srebrna medalistka.

Szpadzistki - brąz

Kolejny medal - brązowy - zdobyliśmy 30 lipca. Polskie szpadzistki po zwycięstwie nad Chinkami 32:31 po dogrywce zajęły 3. miejsce w zawodach drużynowych. Był to jednocześnie medal numer 300. w historii startów polskich sportowców w letnich igrzyskach.

Biało-Czerwone walczyły w składzie: Martyna Swatowska-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice), Alicja Klasik (RMKS Rybnik), Renata Knapik-Miazga i Aleksandra Jarecka (obie AZS AWF Kraków).

Ola Jarecka pokazała w ostatnich akcjach, że ma j.... Jestem pod wielkim wrażeniem - powiedziała po sukcesie najbardziej doświadczona Renata Knapik-Miazga.

Wioślarze - brąz

31 lipca wioślarze Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański zdobyli brązowy medal igrzysk olimpijskich w Paryżu w rywalizacji czwórek podwójnych. Zwyciężyli Holendrzy, a drugie miejsce zajęli Włosi.

Biało-Czerwoni przedłużyli serię medalową polskiego wioślarstwa: od igrzysk w Sydney w 2000 roku nasi zawodnicy ani razu nie wracali do kraju z pustymi rękami.

Iga Świątek - brąz

2 sierpnia Iga Świątek pewnie pokonała w meczu o 3. miejsce w tenisowym turnieju Annę Karolinę Schmiedlową i zdobyła brązowy medal igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Polka pokonała Słowaczkę w dwóch setach - 6:2, 6:1. To pierwszy medal polskiego tenisa na igrzyskach olimpijskich. Choć apetyty mieliśmy większe, to Polka przegrała jednak mecz o wejście do finału z Chinką Qinwen Zheng 2:6, 5:7.

Aleksandra Mirosław - złoto

Pierwszy, i jak się potem okazało jedyny złoty medal, wywalczyła 7 sierpnia na ściance wspinaczkowej Aleksandra Mirosław.

Mirosław znakomicie spisała się już w kwalifikacjach, gdy biła dwukrotnie własny rekord świata we wspinaczce sportowej na czas (aktualnie wynosi on 6,06 s.).

Podczas finałów pokonała Hiszpankę Leslie Romero Perez i koleżankę z kadry Aleksandrę Kałucką. W walce o złoto wygrała z Chinką Zhou Yafei.

Czułam ogromną dumę, ogromną radość. To jest taki moment, kiedy marzenia się spełniają - powiedziała Aleksandra Mirosław po tym, jak stanęła na najwyższym stopniu podium igrzysk w Paryżu.

Aleksandra Kałucka - brąz

Na ściance wspinaczkowej zdobyliśmy jeszcze jeden medal. Aleksandra Kałucka spotkała się z Aleksandrą Mirosław w półfinale, pojedynek ten przegrała. Znakomicie jednak poradziła sobie w walce o brązowy medal. W pokonanym polu pozostawiła Indonezyjkę Sallsabillah.

Natalia Kaczmarek - brąz

9 sierpnia Natalia Kaczmarek zdobyła brązowy medal igrzysk w Paryżu w biegu na 400 metrów. To trzeci medal olimpijski w karierze naszej znakomitej lekkoatletki, rekordzistki Polski i mistrzyni Europy.

Kaczmarek finiszowała na trzeciej pozycji z czasem 48,98 s. Był to pierwszy i jedyny medal polskich lekkoatletów w Paryżu.

Złota medalistka Marileidy Paulino z Dominikany zameldowała się na mecie z rezultatem 48,17 s, bijąc rekord olimpijski. Srebro wywalczyła Salwa Eid Naser z Bahrajnu z czasem 48,53 s.

Siatkarze - srebro

W sobotę 10 sierpnia, w przedostatni dzień igrzysk, siatkarze zdobyli srebrny medal. W finale turnieju olimpijskiego przegrali 0:3 z gospodarzami i obrońcami tytułu - Francuzami.

Wcześniej jednak stoczyli emocjonujące i wygrane boje z USA (w półfinale), Słowenią (w ćwierćfinale) czy Brazylią (w grupie).

Julia Szeremeta - srebro

W sobotni wieczór srebrny medal do puli dorzuciła także pięściarka Julia Szeremeta.

Szeremeta walczyła w finale olimpijskiego turnieju w boksie w kategorii 57 kg. Tajwanka Lin Yu Ting okazała się jednak za mocna.

W drodze do finału Szeremeta wygrała w 1/16 finału z Wenezuelką Omailyn Alcalę 4-1, w 1/8 finału pokonała Australijkę Tinę Rahimi 5-0, w ćwierćfinale Portorykankę Ashleyann Lozadę Mottę 5-0, a w półfinale Filipinkę Nesthy Petecio 4-1.

To pierwszy olimpijski medal polskiego boksu od 1992 roku, kiedy brąz w Barcelonie zdobył Wojciech Bartnik.

Daria Pikulik - srebro

Daria Pikulik została w niedzielę wicemistrzynią olimpijską w kolarskiej konkurencji omnium na torze. Był to 10. medal Biało-Czerwonych w kończącej się w niedzielę imprezie w stolicy Francji.

Daria Pikulik, zostając w Paryżu wicemistrzynią olimpijską, zdobyła czwarty w historii polski medal w kolarstwie torowym, a pierwszy od 52 lat. W 1972 roku w Monachium brąz w tandemie wywalczyli Andrzej Bek i Benedykt Kocot.