Srebro Darii Pikulik w kolarskiej konkurencji omnium na torze, zdobyte w ostatnim dniu igrzysk, zdecydowanie poprawiło humory polskim kibicom. Był to 10. medal polskiej ekipy na igrzyskach w Paryżu. To słabszy wynik niż 3 lata temu w Tokio, ale zbliżony do wyników na letnich igrzyskach w Rio de Janeiro, Londynie, Pekinie czy Atenach.
Zaczęła od srebra Klaudii Zwolińskiej w kajakarstwie górskim, a skończyła srebrem Daria Pikulik w kolarskim omnium. Na igrzyskach olimpijskich w Paryżu Polska zdobyła 10 medali: 1 złoty, 4 srebrne i 5 brązowych.
Niedzielne, zdobyte tuż przed zakończeniem igrzysk srebro Pikulik sprawiło, że kończymy imprezę w Paryżu z dwucyfrowym wynikiem medalowym i porównania do igrzysk w 1956 roku w Melbourne, gdzie Polacy zdobyli 9 krążków, straciły na aktualności.
Medalowe żniwa w Paryżu były oczywiście znacznie słabsze niż podczas "pandemicznych" igrzysk w Tokio 3 lata temu. Wtedy zdobyliśmy 14 medali, w tym aż 9 w lekkiej atletyce. Tym razem "królowa sportu" dała na tylko jeden medal: brąz Natalii Kaczmarek w biegu na 400 m.
10 medali Polska zdobyła także w Atenach w 2004 roku. Podczas kolejnych letnich igrzysk - w Pekinie (2008), Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016) - Polacy wywalczyli po 11 krążków.
W Paryżu wystąpiło 215 polskich sportowców, którzy rywalizowali w 28 dyscyplinach. Najliczniejszą grupę stanowili lekkoatleci - 54 osoby.
Przypomnijmy polskich medalistów igrzysk olimpijskich w Paryżu.
W niedzielę 28 lipca pierwszą polską medalistką została Klaudia Zwolińska. Kajakarka górska zajęła drugie miejsce w slalomie K1.
Ten medal cały czas wydaje się nierealny. Zobaczyłam tylu ludzi i pomyślałam: lecimy z tym - powiedziała dziennikarzom Klaudia Zwolińska, nie kryjąc ogromnej radości. Wzięłabym to srebro przed startem w ciemno. To coś niesamowitego. Szok. Świetnie, że to także pierwszy medal dla Polski na tych igrzyskach - mówiła srebrna medalistka.
Kolejny medal - brązowy - zdobyliśmy 30 lipca. Polskie szpadzistki po zwycięstwie nad Chinkami 32:31 po dogrywce zajęły 3. miejsce w zawodach drużynowych. Był to jednocześnie medal numer 300. w historii startów polskich sportowców w letnich igrzyskach.
Biało-Czerwone walczyły w składzie: Martyna Swatowska-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice), Alicja Klasik (RMKS Rybnik), Renata Knapik-Miazga i Aleksandra Jarecka (obie AZS AWF Kraków).
Ola Jarecka pokazała w ostatnich akcjach, że ma j.... Jestem pod wielkim wrażeniem - powiedziała po sukcesie najbardziej doświadczona Renata Knapik-Miazga.