"Najlepiej kąpać się w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych. Koniecznie pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy policji wodnej. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach. Mogą być zarośnięte i głębokie. W razie zagrożenia nikt cię nie usłyszy" - radzą przed wakacjami policjanci.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Nie wolno pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.). Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga - kąpiel dozwolona, czerwona flaga - kąpiel zabroniona, brak flagi - nie ma dyżuru ratowników.
Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy potrafią pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka.
Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem.
Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze znanych.
Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu. Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu.
Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą - 601 100 100. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko.
Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!
Opracowano w Wydziale Prewencji Społecznej KG PSP