San swoje źródła ma na samym południowo - wschodnim krańcu Polski, tak zwanym cypelku, przy granicy polsko – ukraińskiej. Jest szóstą co do wielkości polską rzeką i jednym z głównych dopływów Wisły, do której wpływa w okolicach Sandomierza. San przepływa przez wiele malowniczych obszarów, na jej trasie można spotkać miedzy innymi Jezioro Solińskie. To także rzeka, która zachęca do aktywnego wypoczynku.
Źródła Sanu znajdują się na poziomie 925 metrów n.p.m. dokładnie na granicy polsko-ukraińskiej, na odcinku 54 kilometrów jest rzeką graniczną pomiędzy tymi państwami. Rzeka płynąc przez Bieszczady tworzy malowniczy przełom pomiędzy wzniesieniami. To tu w jej górnym biegu stworzono dwa sztuczne zbiorniki, - jezioro Solińskie oraz zbiornik Myczkowski. Płynąc do Przemyśla często meandruje, a w samym Przemyślu przepływa przez tak zwaną Bramę Przemyską, tu kończy się górski charakter rzeki, która później płynie przez Kotlinę Sandomierską i wpływa do Wisły około 9 kilometrów na północ od Sandomierza. Długość rzeki wynosi 457,76 km - nazwa rzeki prawdopodobnie pochodzi od praindoeuropejskiego słowa - "wartki".
W wielu miejscach wzdłuż Sanu odkryto osady z czasów wczesnośredniowiecznych, mieszkali tu miedzy innymi Celtowie, później ziemie wokół Sanu zamieszkiwali miedzy innymi Łemkowie i Bojkowie.
Na rzece San uprawiać można także sporty wodne, bardzo popularne są wpływy kajakowe oraz pontonowe. Dlaczego warto wybrać się na pontonowy spływ? San zachowuje się w tym miejscu jak rzeka górska, ponadto ma tam dziki i niezwykle urokliwy charakter:
Spływ Sanem dostarcza wielu emocji. Można odpocząć oglądając piękne widoki, ale trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie. Prawidłowo założona kamizelka to podstawa.
W samym Sanoku, który leży nad Sanem, można zobaczyć miedzy innymi zamek królewski, w którym znajduje się muzeum Zdzisława Beksińskiego. Artysta pochodził z tego miasta.
W Sanoku znajduje się także jeden z największych w Europie skansenów - czyli Muzeum Budownictwa Ludowego założone w 1958 roku, jako pierwsze po wojnie. Cały obszar zajmuje 38 hektarów. Jest jednym z największych także pod względem liczby zgromadzonych obiektów. Położone jest na terenie Białej Góry, części dzielnicy Wójtostwo na prawym brzegu Sanu, u podnóża Białej Góry w paśmie Gór Sanocko-Turczańskich.