W całym kraju - mimo trwającego od poniedziałku strajku nauczycieli - ruszył dzisiaj egzamin gimnazjalny 2019! Na początek ponad 350 tysięcy uczniów klas III gimnazjów z niemal 7 tysięcy szkół zmierzyło się z testem humanistycznym, sprawdzającym wiedzę z języka polskiego, historii i WOS-u. Na RMF 24 publikujemy arkusze zadań i propozycje odpowiedzi!

Dzisiejszy sprawdzian z wiedzy humanistycznej wystartował o godzinie 09:00, a uczniowie zmierzyli się z blokiem zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na ich rozwiązanie mieli 60 minut (uczniowie z dysleksją 80 minut). Drugi blok zawierał zadania z języka polskiego: ta część egzaminu rozpoczęła się o 11:00, a na rozwiązanie testu gimnazjaliści mieli 90 minut (dyslektycy 135 minut).

Czy zamieszanie związane ze strajkiem nauczycieli potęgowało stres? Od większości uczniów, spotkanych przed stołeczną szkołą podstawową im. Bohaterów Warszawy przy ul. Limanowskiego, reporter RMF FM Mariusz Piekarski usłyszał, że próbowali wyłączyć się z całego tego zmieszania i przygotowywali się normalnie. Tylko nieliczni do końca liczyli, że egzaminu jednak dzisiaj nie będzie.

Było to trochę stresujące, ale wiadomo: wszyscy wolą, żeby egzaminy były - tu chodzi o dostanie się do kolejnej szkoły. Trzeba było być gotowym - na teraz czy na później. Gdyby było później, byłoby gorzej - my chcemy mieć to już za sobą. Dobrze napisać i mieć z głowy - mówili gimnazjaliści naszemu dziennikarzowi.

Przyznawali również, że dzięki dwóm dniom strajku nauczycieli mieli chwilę oddechu: Mogliśmy dwa dni odpocząć, nauczyć się czegoś. Stres trochę podrósł - za to przygotować się mogliśmy troszkę lepiej.

Gimnazjalisto, sprawdź, jak Ci poszło!

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019. JĘZYK POLSKI: ARKUSZ i ODPOWIEDZI! >>>>

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019. HISTORIA i WOS: ARKUSZ i ODPOWIEDZI! >>>>

Każdego dnia egzaminu gimnazjalnego 2019 będziemy publikować dla Was arkusze zadań i propozycje odpowiedzi!

Codziennie po zakończeniu testów zamieścimy na RMF 24 arkusze udostępnione przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, a następnie proponowane rozwiązania zadań, opracowane dla Was przez współpracujących z nami nauczycieli.



Strajk nauczycieli i niepewność do ostatniego dnia

Niemal do ostatniej chwili w wielu szkołach przeprowadzenie egzaminu stało pod znakiem zapytania. Z powodu rozpoczętego w poniedziałek ogólnokrajowego strajku nauczycieli dyrektorzy gimnazjów mieli problemy ze skompletowaniem komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg sprawdzianu.

W ubiegłym tygodniu szefowa MEN Anna Zalewska podpisała nowelizacje rozporządzeń ws. organizacji egzaminów zewnętrznych: gimnazjalnego, ósmoklasisty i matur. Zgodnie z nimi, w skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele z innych placówek, a także każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne.

Do tych ostatnich resort oświaty wystosował apel, by - gdyby chcieli pomóc w przeprowadzeniu sprawdzianów jako członkowie zespołów egzaminacyjnych i nadzorujących - zgłaszali się do kuratoriów oświaty. We wszystkich województwach przy kuratoriach uruchomione zostały punkty informacyjne.

W przeddzień egzaminu MEN poinformowało, że do pomocy zgłosiło w ten sposób kilka tysięcy ludzi i "wciąż napływają kolejne zgłoszenia".

Osoby z kwalifikacjami pedagogicznymi czekają w gotowości do przydzielenia ich do konkretnych komisji egzaminacyjnych, jeśli dyrektorzy szkół będą mieli taką potrzebę - przekazał resort edukacji w komunikacie.

Reporterzy RMF FM przez cały dzień sprawdzali i przekazywali najświeższe informacje dot. liczby szkół w poszczególnych regionach, w których przeprowadzenie egzaminu gimnazjalnego mogłoby być zagrożone.

O godzinie 18:00 było już jasne, że do sprawdzianu przystąpią uczniowie w niemal wszystkich szkołach w kraju. Jedyne znaki zapytania dotyczyły wówczas dwóch miast na Mazowszu: Radomia i Płocka.

We wtorek jednak szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował w Porannej rozmowie w RMF FM, że "udało się skompletować wszystkie komisje".

Wczoraj po południu z ministrem Pawłem Szefernakerem mieliśmy telekonferencję ze wszystkimi wojewodami i z częścią kuratorów. Ja skończyłem telefoniczne rozmowy z wojewodami przed północą i moja wiedza na północ jest taka, że cała sytuacja jest pod kontrolą - relacjonował.

Mimo to - jak ustalił reporter RMF FM Marek Wiosło - na Podkarpaciu w ośmiu szkołach przeprowadzenie egzaminów do ostatniej chwili stało pod znakiem zapytania: dyrektorzy mieli bowiem problem z zebraniem odpowiedniej liczby pedagogów do komisji egzaminacyjnych. Problem dotyczył szkół w Rzeszowie i w mniejszych miejscowościach. Komisje udało się skompletować w ostatniej chwili: dołączyli do nich opiekunowie z innych placówek wychowawczych, szkół czy bibliotek.

Do ostatnich chwil ważyły się również losy egzaminu w jednej ze szkół w dolnośląskiej Bielawie, gdzie 7 nauczycieli nie przyszło do pracy i dostarczyło zwolnienia lekarskie, i w gimnazjum nr 40 w Poznaniu. Problemy udało się rozwiązać: o szczegółach przeczytacie w naszej relacji na żywo z trzeciego dnia strajku nauczycieli! >>>>

Przed godziną 11:00 szefowa MEN Anna Zalewska poinformowała, że "w całej Polsce tylko w trzech szkołach doszło do nieprzewidzianych sytuacji". Z powodu - jak podał szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik - "braków w zespole nadzorującym" gimnazjaliści z tych placówek nie napisali testu z historii i WOS-u. Przystąpią do niego w terminie dodatkowym.

W dwóch z tych szkół natomiast uczniowie zgodnie z planem przystąpili do drugiej części egzaminu: z języka polskiego.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Problemy z egzaminem gimnazjalnym w 3 szkołach. Zabrakło pedagogów w komisjach >>>>

"Po partyzancku i z dużym ryzykiem błędów". Dyrektorzy szkół pełni obaw

Obawy związane z organizacją egzaminów zgłaszali jednak dyrektorzy szkół: od Marka Pleśniara z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty dziennikarz RMF FM Grzegorz Kwolek usłyszał, że egzaminy uda się wprawdzie przeprowadzić - ale "po partyzancku i z dużym ryzykiem błędów".

Dyrektorzy - którzy zgodnie z przepisami są szefami zespołów egzaminacyjnych - obawiali się konsekwencji za ewentualne błędy przy przeprowadzaniu sprawdzianów oraz problemów z zapewnieniem uczniom bezpieczeństwa.

Jeżeli będą jakieś zastrzeżenia i jakieś oprotestowania przebiegu egzaminu - winny będzie dyrektor - podkreślał Marek Pleśniar.

W rozmowie z Grzegorzem Kwolkiem mówił także o ogromnym nacisku na dyrektorów szkół i zastraszaniu przez kuratorów.

Trzy dni zmagań

Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego jest warunkiem ukończenia gimnazjum. W tym roku zdaje go ponad 350 tysięcy uczniów klas III z prawie 7 tysięcy szkół.

Tak jak w latach ubiegłych każdego dnia uczniowie dostaną do rozwiązania dwa bloki zadań: pierwszy o godzinie 09:00, drugi o 11:00.

Na rozpoczęcie egzaminacyjnych zmagań zaplanowano test humanistyczny.

W czwartek na sprawdzianie z wiedzy matematyczno-przyrodniczej uczniowie znajdą w pierwszym bloku zadania z nauk przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii, a w drugim - z matematyki.

W piątek zmierzą się zaś z egzaminem z języka obcego: najpierw wszyscy rozwiążą test na poziomie podstawowym, a później część przystąpi do sprawdzianu na poziomie rozszerzonym.

Tradycyjnie największa grupa gimnazjalistów - 88,9 procent - zdecydowała się zdawać egzamin z angielskiego. Na podium znalazły się również niemiecki i rosyjski.

Egzamin gimnazjalny odchodzi do lamusa

Zgodnie z przepisami, jeśli uczeń - z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych - nie będzie mógł przystąpić do egzaminu w środę, czwartek i piątek, to napisze go w drugim terminie: 3, 4 i 5 czerwca.

Wyniki egzaminu gimnazjaliści poznają 14 czerwca.

Co ważne, tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego jest ostatnią: od 1 września gimnazja przestaną bowiem istnieć.

Podzielcie się z nami Waszymi opiniami nt. strajku nauczycieli!

Za pośrednictwem poniższego formularza możecie przekazać swój komentarz nt. bezterminowego strajku walczących o podwyżki nauczycieli, a także podzielić się z innymi rodzicami informacjami o sytuacji w szkołach i przedszkolach w Waszych miastach.

Szukacie informacji? W formularzu znajdziecie również pole wyszukiwania: wystarczy, że wpiszecie w nim nazwę miasta lub placówki oświatowej, a formularz wyselekcjonuje interesujące Was wpisy innych rodziców!