Gimnazjaliści, sprawdźcie z RMF24 jak Wam poszło na części przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego 2018! Publikujemy arkusz obejmujący biologię, chemię, fizykę i geografię. Na bieżąco zamieszczamy także przykładowe odpowiedzi. Po godzinie 14 na naszej stronie internetowej pojawi się również test z matematyki wraz z propozycją rozwiązań. To jednak nie koniec zmagań - w piątek uczniowie trzecich klas gimnazjów przystąpią do egzaminu z języka obcego nowożytnego.
>>> ZOBACZ ARKUSZ I ROZWIĄZANIA Z WOS-U I HISTORII <<<
>>> ZOBACZ ARKUSZ I ROZWIĄZANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO <<<
Najtrudniejsza była biologia moim zdaniem, bo bardzo przekombinowali. Biorąc pod uwagę poprzednie lata, (wtedy) na pewno zadania były prostsze - mówi jeden z uczniów SP nr 16 w Lublinie, który przystąpił dziś do egzaminu gimnazjalnego. Fizyka taka bardziej na domysł, logikę. Geografia też, może jedno zadanie było trudne, ale takie, że dało się zrobić bez problemu - dodał.
>>> POBIERZ ARKUSZ Z CZĘŚCI PRZYRODNICZEJ <<<
Tegoroczny egzamin gimnazjalny, tak jak poprzednie, trwa trzy dni. W środę uczniowie zmagali się z zadaniami z obszaru nauk humanistycznych, w czwartek rozwiązywali zadania z części przyrodniczo-matematycznej, a w piątek sprawdzą swoją wiedzę z wybranego języka obcego nowożytnego.
W tym roku do egzaminu gimnazjalnego zostało zgłoszonych ponad 349 tysięcy uczniów z prawie 7100 szkół. Rozwiążą zadania w ponad 2 milionach wydrukowanych arkuszy!
Największa grupa gimnazjalistów (87,1 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a 83,3 proc. zdających przystąpi również do egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym.
Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym przystąpi 10,4 proc. gimnazjalistów, a do egzaminu na poziomie rozszerzonym - 2,6 proc.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać. To oznacza, że egzaminu nie można nie zdać.
Egzamin gimnazjalny 2018 jest przedostatnim, jaki przewiduje polski system edukacji. Od rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018 na mocy nowych przepisów rozpoczęło się wygaszanie gimnazjów. We wrześniu nie powstały już pierwsze klasy w szkołach tego typu.
Uczniowie, którzy w ubiegłym roku skończyli VI klasę szkoły podstawowej, we wrześniu przeszli prosto do VII klasy tej samej szkoły
Ostatnia sesja egzaminu gimnazjalnego zostanie przeprowadzona w roku szkolnym 2018/2019. W tym samym czasie odbędzie się także pierwszy egzamin ósmoklasisty, o którym przeczytacie TUTAJ.
Gimnazja przestaną istnieć od 1 września 2019 roku.
(ł)