Blisko cztery godziny trwało nadzwyczajne posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa, prawdopodobnie ostatnie w obecnym składzie. Posiedzenie było odpowiedzią na opublikowaną listę kandydatów do nowej KRS, którzy mają zostać wybrani na wtorkowym posiedzeniu Sejmu.
Sędziowie zajmowali się przygotowaniem uchwał, które podsumowują ich działalność. Zamierzają m.in. przekazać prezydentowi oraz marszałkom Sejmu i Senatu postulaty dotyczące problemów w wymiarze sprawiedliwości. Skierują także apel do sędziów, by dbali o "utrzymanie ustrojowej pozycji władzy sądowniczej".
Rada jeszcze raz podziękowała w uchwale obywatelom, którzy w tych czasach trudnych dla wymiaru sprawiedliwości, KRS i Sądu Najwyższego stanęli na wysokości zadania rozumiejąc, że niezależność sądów, niezawisłość sędziów, to nie jest żaden przywilej sędziów, żadne ich prawo, tylko prawo obywatelskie, które im gwarantuje dostęp do sądu - powiedział podczas sobotniej konferencji po posiedzeniu Rady członek KRS sędzia Sławomir Pałka.
W odczytanej przez niego uchwale dodano, że "prawo do sądu jest podstawowym środkiem ochrony wszystkich praw oraz wolności człowieka i obywatela, zaś cechą dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego jest gotowość podjęcia obrony tych praw i wolności w razie ich zagrożenia".
Sędziowie zaznaczają również, że kończy się kadencja sędziów wybranych do Rady zgodnie z konstytucją. Taki zapis krytykował obecny na obradach Stanisław Piotrowicz z PiS.