Magdalena Filiks z Koalicji Obywatelskiej została nową przewodniczącą komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych. Wiceprzewodniczącymi komisji zostali natomiast Karolina Pawliczak - również z KO - oraz Krzysztof Szczucki z Prawa i Sprawiedliwości.

Komisja ds. wyborów korespondencyjnych. Magdalena Filiks nową przewodniczącą

Magdalena Filiks zastąpiła dotychczasowego szefa komisji posła Dariusza Jońskiego z KO, który dostał się do Parlamentu Europejskiego. Karolina Pawliczak zastąpiła z kolei posła Jacka Karnowskiego z KO, który został wiceministrem funduszy i polityki regionalnej, a Krzysztof Szczucki - posła Waldemara Budę z PiS, który również dostał się do PE.

Komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych, która zakończyła już przesłuchanie świadków, badała "legalność, prawidłowość oraz celowość działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego". 

Kiedy można spodziewać się raportu komisji?

Komisja przygotowuje teraz raport końcowy. Nowa przewodnicząca komisji przekazała, że "z dużą dozą prawdopodobieństwa" członkowie komisji spotkają się na kolejnym posiedzeniu w ostatnim tygodniu lipca, by przedstawić raport, nad którym - jak mówiła - komisja pracuje już długo i który "jest na ukończeniu".

Wybory prezydenckie, zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu z lutego 2020 r., miały odbyć się 10 maja 2020 r. w formule głosowania korespondencyjnego z powodu epidemii Covid-19. 

7 maja Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała jednak, że ponieważ obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW "instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków", głosowanie 10 maja 2020 r. nie może się odbyć. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca (I tura), a głosowano w lokalach wyborczych.