Prezydent Andrzej Duda powołał Roberta Telusa na stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Telus zastąpił Henryka Kowalczyka, który nie poradził sobie z protestami rolników. Nowym ministrem cyfryzacji został z kolei Janusz Cieszyński i tym samym objął funkcję sprawowaną dotąd przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda powołał nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa. Zastąpił on na tym stanowisku Henryka Kowalczyka, który nadal będzie wicepremierem. Prezydent ponadto powołał Janusza Cieszyńskiego na ministra cyfryzacji.

Odwołany w czwartek z funkcji ministra rolnictwa i wicepremiera Henryk Kowalczyk został ponownie powołany na stanowisko wicepremiera.

To dobra decyzja panie premierze, żeby tę dzisiejszą uroczystość, a także rzecz jasna związane z nią decyzje formalne zostały dokonane w sposób przemyślany, ale zdecydowany i szybki, tak, aby nasi rodacy, w tych trudnych czasach w jakich dzisiaj jesteśmy (...), byli spokojni, że te sprawy są prowadzone, że resorty są obsadzone, że osoby, które mają rozpocząć swoją pracę w rządzie, tę pracę rozpoczynają, mają ku temu pełną legitymację formalną - mówił prezydent zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego.

Andrzej Duda podkreślił, że szybkie dokonywanie zmian na najważniejszych stanowiskach jest przejawem dbałości o ciągłość władzy państwowej.

"Trzeba podjąć działania po obu stronach granicy"

Robert Telus to poseł Prawa i Sprawiedliwości i przewodniczący sejmowej Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi (RRW), a także m.in. Podkomisji stałej ds. monitoringu Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. W 2021 r. został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego w skład Rady Doradców Politycznych.

Zwracając się do nowego ministra rolnictwa prezydent Duda podkreślał, że "ministerstwo rolnictwa to miejsce, w którym niejednokrotnie decyduje się o przyszłości kraju", a rolnictwo, które się rozwija i unowocześnia, staje się jednym z fundamentów gospodarki Polski. Dzięki polskiej żywności jesteśmy coraz bardziej rozpoznawalni w świecie jako solidna, dobra marka - zaznaczył.

Jak mówił Duda, kiedy po wstrząsach i niepokojach spowodowanych przez pandemię także na rynku żywnościowym, wydawało się, że przyszedł czas spokoju, rozpoczęła się wojna i rosyjska agresja na spichlerz Europy - Ukrainę, a w wielu miejscach świata pojawiły się obawy o żywność, dostarczaną wcześniej z tego.

Prezydent wskazał, że w związku z wojną pojawiło się wiele problemów i niepokojów, oraz że należy podjąć działania po obu stronach polsko-ukraińskiej granicy i zacieśnić kontrole nad przepływami zboża z Ukrainy. Aby nie dochodziło do spekulacji cenowych, a nawet działań wiążących się ze złamaniem prawa - zaznaczył Andrzej Duda.

Przypomniał, że w czasie środowych rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim sygnalizował, że jeszcze nigdy zboże z Ukrainy w tak ogromnych ilościach nie trafiało na polski rynek.

Na przyszłość musimy podjąć działania, które będą zabezpieczały interesy polskich rolników jeszcze bardziej niż do tej pory - podkreślał Andrzej Duda. Jak zaznaczył, ostatnio toczy się dyskusja o cenach zbóż, ale aby dyskutować o nich rzetelnie, należy wziąć pod uwagę ceny z ostatnich dwóch lat. Pod koniec 2022 r. doszło do gwałtownego wzrostu  cen żywności, które teraz nieco spadły, ale wciąż utrzymują się na poziomie wyższym, niż przed rokiem, przez agresją Rosji na Ukrainę - zwrócił uwagę prezydent.

Duda o "bardzo wielkich zdolnościach" Cieszyńskiego

Duda podziękował premierowi Morawieckiemu za "czas, w którym diagnozował przygotowanie ministra Cieszyńskiego do pełnienia tej jakże ważnej funkcji (ministra cyfryzacji)". Prezydent zaznaczył, że w praktyce Cieszyński zajmował się sprawami cyfryzacji od dłuższego czasu.

Pod nadzorem pana premiera wykonywał te zadania bardzo dobrze. Dziś w pełni, można powiedzieć, jest nie tylko przygotowany, co pokazał ten czas, nie tylko ma doświadczenie, ale również ma bardzo wielkie zdolności do tego, by te zadania sprawnie realizować, udowodnił to przez ten czas i z czystym sumieniem można mu dzisiaj te zadania formalnie powierzyć do wykonywania jako ministrowi konstytucyjnemu w rządzie RP - podkreślił Duda.

Dodał, że działania cyfryzacyjne przyniosły w Polsce bardzo dobre efekty. Polska jest jednym z krajów, gdzie cyfryzacja jest najbardziej rozwinięta w skali, śmiało można powiedzieć, europejskiej - powiedział prezydent. Prosimy o kontynuację tego ważnego dzieła - zaznaczył Andrzej Duda. Podziękował też premierowi Morawieckiemu za "czas, w którym diagnozował przygotowanie ministra Cieszyńskiego do pełnienia tej jakże ważnej funkcji"

"W normalnym kraju taki polityk nie miałby miejsca w życiu publicznym"

Janusz Cieszyński jest sekretarzem stanu w KPRM, pełnomocnikiem Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa. W latach 2018-2020 był wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za informatyzację sektora zdrowia, w tym m.in. nadzór nad Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Ze stanowiska odszedł w atmosferze skandalu związanego z zakupem w czasie pandemii respiratorów od handlarza bronią. Wrócił do rządu w czerwcu 2021 roku.

Konferencję nt. powrotu Cieszyńskiego zwołali wówczas posłowie opozycji - Dariusz Joński i Michał Szczerba. 

Janusz Cieszyński to człowiek, który 14 kwietnia 2020 roku  podpisał umowę na (zakup - przyp. PAP) respiratory z handlarzem bronią i tego samego dnia przelał mu 160 milionów. Miało przyjść 1241 respiratorów, przyszło 200 i niekompletnych, brakuje na dziś jakieś 50 mln zł z odsetkami i karami plus 13 milionów VAT - powiedział po powrocie Cieszyńskiego do rządu w czerwcu 2021 roku poseł Dariusz Joński.

W normalnym kraju taki polityk nie miałby miejsca w życiu publicznym, najwyżej usłyszałby zarzuty prokuratorskie - ocenił.

Poseł Michał Szczerba dodał, że resort zdrowia zakupił też w 2020 roku "milion testów antygenowych z Korei za 30 milionów złotych, które okazują się wadliwe". Mamy też niewyjaśnioną aferę ze środkami ochrony osobistej, maseczki, przyłbice. W efekcie Janusz Cieszyński odszedł w atmosferze skandalu - przypomniał.