W środę rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu po eurowyborach. W ławach poselskich brakuje 25 osób. Absencja jest jednak uzasadniona, bo tym politykom, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego, wygasł status posła. Kiedy w Sejmie znowu będzie pełny skład?
Z danych PKW wynika, że 25 dotychczasowych posłanek i posłów zdobyło mandat do Parlamentu Europejskiego; po dwóch z Trzeciej Drogi, Konfederacji i Lewicy oraz siedmioro z PiS i dwanaścioro z Koalicji Obywatelskiej. Zgodnie z Kodeksem wyborczym wygaśnięcie mandatu posła następuje m.in. w razie wyboru w toku kadencji na posła do Parlamentu Europejskiego.
Rzecznik Krajowego Biura Wyborczego podkreśla, że mandaty posłów i posłanek wygasły z mocy prawa w momencie wyboru do PE.
Kiedy w Sejmie znowu będzie pełny skład, czyli 460 posłów?
Najprawdopodobniej podczas kolejnego posiedzenia Sejmu odbędzie się ślubowanie nowych posłów. Marszałek Szymon Hołownia zapowiedział rano, że jeszcze dziś zgłosi się do Państwowej Komisji Wyborczej o wskazanie kandydatów, którzy mogą zastąpić każdego z nowych europosłów. To osoby, które uzyskały najlepszy wynik na swojej liście, ale nie otrzymały mandatu w wyborach w 2023 roku - relacjonuje z Sejmu reporter RMF FM Jakub Ryski.
Po otrzymaniu listy z PKW, marszałek Sejmu Szymon Hołownia musi wysłać pismo do każdego z kandydatów z pytaniem, czy obejmą mandat. Dotyczy to również mandatu po Macieju Wąsiku, który pozostaje nieobsadzony już od kilku miesięcy.
Przypomnijmy, że dwaj nowo wybrani europosłowie z PiS - Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński - zostali skazani prawomocnym wyrokiem sądu na dwa lata więzienia za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007 r. Obaj zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę.
W grudniu ubiegłego roku marszałek Sejmu wydał postanowienie o wygaśnięciu ich mandatów poselskich.
Z komitetu Trzeciej Drogi mandaty do PE zdobyli dwaj dotychczasowi posłowie: Michał Kobosko (Polska2050) i Krzysztof Hetman (PSL). Z Konfederacji: Grzegorz Braun i Stanisław Tyszka; z Lewicy: Joanna Scheuring-Wielgus i Krzysztof Śmiszek.
W Parlamencie Europejskim zasiądzie także siedmioro dotychczasowych posłów Prawa i Sprawiedliwości: Piotr Müller, Małgorzata Gosiewska, Jacek Ozdoba, Waldemar Buda, Marlena Maląg, Arkadiusz Mularczyk i Michał Dworczyk.
Najwięcej dotychczasowych posłów wyśle do PE Koalicja Obywatelska, jest to 12 osób: Jacek Protas, Marcin Kierwiński, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Michał Szczerba, Dariusz Joński, Marta Wcisło, Bartłomiej Sienkiewicz, Jagna Marczułajtis-Walczak, Borys Budka, Mirosława Nykiel, Bogdan Zdrojewski, Bartosz Arłukowicz.