Wydłużenie urlopu macierzyńskiego dla mam wcześniaków to pomysł Konfederacji dotyczący zmian w Kodeksie pracy. Wedle propozycji partii Sławomira Mentzena, skorzystać z urlopu będzie mógł także ojciec dziecka. Posłanka Karina Bosak poinformowała w czwartek, że urlop ma zostać wydłużony maksymalnie o 24 tygodnie.

W jakiej sytuacji ma przysługiwać wydłużony urlop dla rodziców wcześniaków?

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zaproponowała posłanka Konfederacji Karina Bosak - przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Opieki Okołoporodowej. Celem projektu ma być wydłużenie urlopu macierzyńskiego dla mam wcześniaków. Prawo do wydłużonego urlopu miałoby przysługiwać, jeśli dziecko po urodzeniu wymagało hospitalizacji lub opieki hospicyjnej przez okres dłuższy niż 30 dni - w pierwszych 45 dniach życia

Podczas konferencji prasowej, poprzedzającej pierwsze czytanie projektu, Karina Bosak zauważyła, że dla rodziców przedwcześnie urodzonego dziecka czas z nim jest "bezcenny" ze względu na poczucie bezpieczeństwa malucha, na jego rozwój i nawiązywanie relacji. 

Jak powiedziała, maksymalny czas wydłużenia urlopu, jaki przewiduje projekt to 24 tygodnie. Posłanka dodała, że taki wariant jest brany pod uwagę "w najbardziej skrajnych przypadkach". W jej ocenie obecny system przewiduje "systemową niesprawiedliwość pod względem rodziców wcześniaków". 

Z urlopu będzie mógł skorzystać także ojciec dziecka

Dodała, że taki urlop będzie mógł wykorzystać także ojciec dziecka. Urlop ten również będzie mógł wykorzystać ojciec, nie tylko matka, ale również w tym zakresie niewykorzystanym będzie on możliwy do wykorzystania przez ojca. Są to również regulacje proste, jasne, dlatego mamy nadzieję, że zostaną one przyjęte - powiedziała.

Michał Wawer podkreślił, że Konfederacja proponuje zwrócenie się w kierunku "uczciwego podejścia do życia, uczciwego podejścia do zdrowia, w kierunku integralnego, szeroko rozumianego ruchu pro-life - nastawienia na życie". 

Czyli nie tylko sprzeciw wobec aborcji, ale także walka o to, żeby dzieci miały odpowiednią opiekę zdrowotną, żeby matki nie musiały się martwić o to, że do najbliższego szpitala mają godzinę drogi, żeby nie musiały się martwić o to, że nie dostaną odpowiednio satysfakcjonującej opieki medycznej przed porodem, w trakcie porodu i po zakończeniu tego porodu - tłumaczył.

Wyraził nadzieję, że posłowie innych partii politycznych poprą "ponad podziałami" proponowany przez zespół projekt. Jak dodał, projekt ten jest "niekontrowersyjny".